cmh

Reconditionare pompa servodirectie

13 posts in this topic

De cateva zile a inceput sa-mi "bazaie" pompa de servodirectie. Am dat jos cureaua de transmisie si am constatat joc in lagare. Intrebarea mea este: exista kit de reparatie sau posibilitatea de a fi reconditionata? (Una noua=1600lei.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca e pompa aceea de 1600RON ? Ca eu n-am decat originala, cod 8251735, cu pompa veche la schimb, la 2400RON !!! Am presupus ca ai un S60 D5 din 2002.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe codul original 8251735 ma costa fix 1708.7 lei cu piesa veche la schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci SARI PE EA ! E foarte bun pretul ! Tocmai vroiam sa-ti spun ca acel cod pe care l-ai scris (primul) e cod de ZF, nu de Lemforder ! Pe Lemforder am si eu tot la 1600RON, insa codul pe care mi l-ai dat tu este pentru S60 DUPA anul de fabricatie 2005 !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cu adevarat ZF. Atunci inseamna ca 2850 501 tot cod de Lemforder la 1507 lei. Problema este ca nu vreau sa platesc asa de mult si caut o solutie pentru reconditionare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2850 501 e cod ZF, nu Lemforder ! :) Ma rog, nu conteaza asta... De reconditionat nu prea se reconditioneaza pt. ca nu exista ca atare kit de reparatie. Trebuie sa schimbi rotorul in principiu, cu paletele mici dinauntru, si nu stiu daca ai de unde sa faci rost. Mai bine o pompa veche de la o dezmembrare ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

SH-urile nu ma incanta. Exista riscul sa cumpar una mai uzata decat a mea. Multumesc oricum. Mai caut solutii.

Pentru dalin: cei de la "trami" nu repara ZF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut surpriza sa gasesc preturi bune la Kritters, Zorilor colt cu Calea Bucuresti... e magazinul ala vechi la parterul unui bloc, langa Bancpost. Si mai e Olmedo, in sus pe calea Bucuresti...

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru MC: pe cod original 2238lei cu piesa la schimb. A fost o eroare de comunicare. Scuze pentru inducere in eroare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now