alicaron

Cum ne dam seama daca ar trebui sa ne lasam de condus sau nu!!!

24 posts in this topic

1 - Daca vrei sa iti iei masina doar ca sa ai ce arata colegilor de facultate sau de serviciu... mai bine TE LASI (si mai bine NU TE APUCI)  >:(

2 - (mai ales fetele\femeile si incepatorii) Daca trebuie sa intrii sau sa treci prin locuri inguste si nu iti dai seama daca ai loc sau nu sa treci... mai bine te lasi  ::)

3 - Daca telefonul,postul de radio sau orice altceva ti se pare mai important decat privelistea de pe parbriz... mai bine te arunci intr-un cutit

4 - Daca ai observat sau daca cineva iti atrage atentia, cum ca ai fi genul "lasa-o ba ca merge asa"... mai bine te lasi (cu sist. de frana...etc... nu ne jucam)

5 - Daca ai mai multe benzi pe acelasi sens de mers, dar ai tendinta de a "dubla" (de a merge paralel)... mai bine te lasi

6 - Daca observi ca genul tau preferat de muzica este cel ascultat preponderent de manelari... mai bine te pierdea barza pe drum  ;)

7 - Daca esti depasit\depasita si vrei NEAPARAT sa dovedesti ca esti mai tare... mai bine te lasi

8 - Daca observi ca toata lumea merge in contrasess fata de tine si nu iti dai seama de ce.... mai bine NU TE APUCAI

9 - Daca te incurca volanul in timp ce te fardezi sau in timp ce bagi cd-ul cu manele... mai bine te lasi

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAR, MAI ALES daca esti experimentat si TOT nu iti dai seama daca ai loc sau nu sa treci... mai bine te lasi  de TOT !  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 - Daca esti depasit\depasita si vrei NEAPARAT sa dovedesti ca esti mai tare... mai bine te lasi

Se aplica si la mine daca vine un cocalar din spate, tot se rupe in figuri sa ma dau la o parte, ma dau sau il las sa ma depaseasca si apoi scade viteza la mai incet decat mergeam eu si atunci eu maresc viteza pana cand nu mai poate sta in fata mea ! In cazul asta ce fac ?

Urasc cocalarii, ieri aveam niste nervi deoarece am avut probleme cu clima la 40 de grade, nervi la Finante si nu crezi ca se hotaraste un cocalar cu Mercedes sa ma claxoneze domle exact in secunda in care s-a facut verde la semaforul spre Metro, doar asa de chichi ca sa imi phuta mie nervii, asa ca am mers ca melcul pana cand a turbat de nervi apoi i-am aratat 5000 RPM intr-an 1-a.

In cazuri dinastea putem face exceptii nu ?

2 - (mai ales fetele\femeile si incepatorii) Daca trebuie sa intrii sau sa treci prin locuri inguste si nu iti dai seama daca ai loc sau nu sa treci... mai bine te lasi

Cu asta nu as fi total de acord, de aceea le zice incepatori, ca invata, invata sa aprecieze dimensiunile, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aici presimpt ca vom avea discutii lungi si interminabile.

cred ca problema nu sunt incepatori,sau cei care nu apreciaza distanta prin care sa treaca cu masina,.ce folos sa apreciezi distante,daca esti un cocalar in bemeweu,cu maneaua la maxim,si cu mana pe claxon?

discutia este foarte lunga............

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roberto :

E adevarat ca si eu greseam la fel inainte : daca imi facea vreunu figuri (ca si tie, ca si tuturor altora de altfel), ori il tineam in spatele meu pana ma plictiseam,ori ma duceam de nu ma mai vedea.... DAR... asta pana cand s-a tinut unu dupa mine si a intrat ca prostu prin peisaj... norocul lui si al meu ca nu era nimeni pe acolo, ca altfel poate ranea un om nevinovat sau poate se facea chiar el praf si il aveam si acum pe constiinta...

De atunci daca intalnesc genul ala de specimene ii las sa se duca cat si cum or vrea ei\ele (exista din pacate si fete de genul asta), ba chiar le fac si loc daca ii vad de departe (pe bune).

off topic - asta nu inseamna ca sint un sfant

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Roberto (partea aldoilea  :P )

Incepatorii care cica ar trebui sa invete.....sa aprecieze distante...ma cam indoiesc!!!  Iata si de ce:

Parerea la mine.  ::)

Aproape toti oamenii de pe aceasta planeta indiferent de sex sau varsta, indiferent daca detin sau nu un permis de conducere; se nasc cu capacitatea de a aproxima dimensiuni si\sau distante, nu trebuie decat sa te gandesti la vremea cant erai mai mic\mica si te jucai singur sau impreuna cu ceilalti. Ca de exemplu... : cand aruncam o piatra, cand alergam, cand saream peste obstacole, cand jucam betminton.....etc...etc

Toate aceste actiuni implica o aproximare ,destul de precisa, a distantelor,dimensiunilor,greutatilor,vitezelor,traiectoriilor...si chiar si combinatii intre doua sau mai multe actiuni simultane.

        Ceea ce  vreau sa spun este ca, daca ai ajuns sa obtii "plasticu" si tot nu esti in stare sa "vezi" cum si pe unde poti sa treci sau nu, inseamna ca nu ai ceea ce iti trebuie pentru a iesii (in mod legal) cu masina (sau orice alt vehicul) pe strazile pe care mai sint si altii nevinovati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu semaforul imi place la nebunie! Si mi-a mai placut ce a spus un alt coleg aici pe forum cum procedeaza el : - daca e claxonat la semafor, pune avariile si ridica capota ! :D

Fain,nu? :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu semaforul imi place la nebunie! Si mi-a mai placut ce a spus un alt coleg aici pe forum cum procedeaza el : - daca e claxonat la semafor, pune avariile si ridica capota ! :D

Fain,nu? :D :D :D

Victor face asa...  :D :D

Trebuie  neaparat incercata faza si in bacau

ontopic: daca vine cineva cu o masina mult mai tare sau cu mai mult talent decat mine la volan nu ma dau pe dreapta (decat daca sunt pe banda 2 si banda 1 e libera). De ce sa semnalizez dreapta pe national si sa intru cu o roata pe criblura ca sa treaca el? Evident nu accelerez daca se baga ca taranul.

Chiar nu inteleg faza asta cu dat la o parte cand e o singura banda... ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

micsorati pe cit posibil interactiunea voastra cu cocalarii, teribilistii, nepriceputii si altii ca ei.

nu cunosc o metoda generala, insa cel mai bine e sa-i lasi in plata lor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot a venit vorba de claxonatul la semafor hai sa punem problema putin altfel. Voua nu vi se pare totala lipsa de respect fata de cei care stau in spatele vostru la semafor sa nu aruncati din cand in cand un ochi sa vedeti daca s-a facut verde? Adica un amarat o sa mai stea o tura pentru ca unul din fata lui confunda patul cu masina. In vest oamenii pleaca imediat cum s-a facut verde, fara exceptie. Poate ca mi-e rau, poate ma grabesc, poate vreau la toaleta etc.

@alicaron Cumva ti-ai gasit masina atinsa prin parcare de vreo femeie incepatoare care n-a aproximat distanta? Simt putina furie in postarea ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in general toti oamenii incearca sa plece rapid cand se face verde. Ca nu pleaca imediat tine si de masina si chiar si de caracterul fiecaruia.Sant oameni mai inceti si oameni mai colerici. Nu cred ca este necesar sa claxonezi pe cel din fata decat daca vezi ca face altceva caz in care e de ajuns un semnal scurt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"in general toti oamenii incearca sa plece rapid cand se face verde" Aici chiar nu sunt de acord. Toti oamenii incearca sa prinda ei verde, nu-i intereseaza de cei din spate. Iar daca au o masina care intra greu in viteza de ex ar putea sa se pregateasca de plecare inainte sa se faca verde - de ex cand se face rosu pentru pietoni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

niciodata n-am sa forjez masina sa treaca aia din spate mai multi. pana la urma e un amarat de semafor nu raul styx.

personal nu cred ca exista vreun om in bucuresti care sa nu vrea sa ajunga mai rpd acasa si sta la semafor aiurea. cu claxonul nu creezi  decat niste draci tie si celui din fata. La fel nu inteleg de ce sant necesare injuraturile si franatul brusc/deplasarea amenintatoare a  masinii spre invinuit  cand cineva greseste. Crede cineva ca printr-un astfel de comportament respectivul nu va mai gresi sau nu se va mai urca in masina? prin astfel de purtari nu facem decat sa nastem o problema si mai mare decat cea initiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

personal nu cred ca exista vreun om in bucuresti care sa nu vrea sa ajunga mai rpd acasa si sta la semafor aiurea. cu claxonul nu creezi  decat niste draci tie si celui din fata.

Aici te contrazic.Sa stii ca are dreptate Betty, sunt foarte multi "oameni"care confunda masina cu patul!Foarte multi se scobesc in masele,isi storc cosurile de pe fata,se uita prin mobil sa oricum fac altceva decat sa caste ochii la drum.Zilnic trec prin 2 intersectii la care semafoarele tin cate 15-20 secunde verde si cam 80 rosu!! Daca ai pierzi de 2 ori consecutiv semaforul din cauza unora care fac orice altceva decat sa se uite la semafor cred ca o sa iti schimbi parerea si o sa ii claxonezi si tu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...dar ce spuneti de cei care la semafoarele cu banda speciala de stanga, cum e cazul bd-ului Unirii, care opresc la t-spe metri de cel din fata, fara sa ii pese de nenorocitii din spate, care vor sa faca stanga. Iar daca ii atragi atentia ca are unde sa se duca mai in fata ca sa poata si cel din spatele tau sa faca stanga, te ia la p..., ...ce esti smecher ca ai xc60 si el dacie, sau mai stiu eu ce....din punctul asta de vedere, asta-i singura problema de cand am luat volvanul, nu prea te mai ia nimeni in serios, cu cielo-ul sora-mi eram de-al lor ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

Nu-ti cere nimeni sa forjezi masina ci doar sa-ncepi sa te misti cand s-a facut verde. Daca nu te misti, consider ca n-ai minimul de respenct pentru cei din spatele tau. Nu claxonez, nu injur, stiu ca sunt inutile. Imi exprimam doar o parere, n-am nici cea mai mica speranta c-o sa se schimbe ceva. Stiu ca nu exista bunavointa si cu atat mai putin respect si faptul asta n-o sa se schimbe 2-3 generatii de-acum inainte. Iar daca gresesti in trafic, incerca sa-ti cer scuze, poate ca n-o sa te mai ameninte lumea prea des. In drum spre casa trec de vreo 8 semafoare. Deci cam 16 semafoare zilnic. Nu vreau sa-mi petrec viata in masina, fie ea si volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce am povestit eu in primele posturi si ce mi se intampla de obicei sunt acele claxoane IN PRIMA SUTIME DE SECUNDA de cand s-a facut semaforul verde, eu nu ma uit pe pereti, plec instant cand s-a facut verde, nu forja dar nici nu stau.

Ca sa nu mai zic ca claxoneaza, iar dupa ce plec eu cocalarul nici nu a trecut de semafor, cu aia am eu treaba, aia ma scot din sarite.

Mult mai mult respect primesc si DAU celor de varsta medie+ cu masini mai vechi si femeilor sa fiu de nu, parca ultima generatie e picata in cap nu altceva.

Am ramas stupefiat cand acum cateva zile zile un timisoarean ( iar intre timisoreni si aradeni exista o ura in trafic de nedescris, mai ales datorita fotbalului ), fiind ambii in asteptare sa trecem si noi de intersectia Podgoria care tot o sparg astia de vreo 2 ani, mi-a facut semn sa deschid geamul si m-a intrebat daca il las sa se baga in fata mea ca s-a incadrat corect. Asa ceva rar am vazut

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

. Iar daca gresesti in trafic, incerca sa-ti cer scuze, poate ca n-o sa te mai ameninte lumea prea des. In drum spre casa trec de vreo 8 semafoare. Deci cam 16 semafoare zilnic. Nu vreau sa-mi petrec viata in masina, fie ea si volvo.

Saptamana trecuta am intrat  oarecum intempestiv pe dreapta, pe o strada paralela cu soseaua, dandu-mi seama destul de tarziu ca trecusem de magazinul cautat. Greseala a fost ca nu am semnalizat, oricum gestul in ansamblu faceau inutila semnalizarea pt ca a fost foarte rapid. In spatele meu, un logan cu 2 tigani si un Range Rover destul de sclipicios. Tin sa precizez ca in ciuda greselii evidente si pe care o recunosc, in nici un moment respectivii nu au fost in vreun pericol pentru ca aveam ceva distanta cand am intrat pe strada si cel mult s-au speriat cu schimbarea directiei de mers a masinii  care se afla in fata lor. Urmarea a fost ca tiganii din logan au pus o frana de zile mari ca sa imi arate diverse semne si au tras masina ca si cum ar fi oprit sa se dea jos. La fel si cel din Range Rover care a claxonat si a oprit special ca sa .... nici eu nu stiu ce. Eu am cam 1,90 si 90 kg si mai eram cu un prieten care in ciuda faptului ca incepuse sa ma injure deja,  sant sigur ca era gata sa sara in caz de ceva. Devin foarte nervos, constat ca magazinul e inchis si demarez in josul pantei. La nici 300m mai jos si 2-3 minute departare, o doamna care urca a depasit un tractor in asa hal incat nu numai ca am pus o frana de  aproape m-am oprit pe loc dar m-am si dat intr-un scuar de autobuz ca sa ii permit manevra. Ar fi trebuit sa fac ca cei de sus? La ce bun daca injuram femeia respectiva? Cu ce ma ajuta in primul rand pe mine ? Fara nici cea mai mica urma de lauda va spun ca mi-am vazut de drum si am zambit doamnei...si cred sincer ca a cantarit mai mult ca 1000 injuraturi si frane.

Anul trecut era un opel care astepta sa intre la ikea in parcare dar era pozitionat dupa locul vizat. Un ford a iesit din parcare si amicul meu a intrat in locul respectiv. Opelul mi-a aratat mie degetul mijlociu care stateam in spate pentru ca pe sofer nu putea sa-l vada.I-am aratat politicos ca erau 2 locuri acolo si ca putea sa bage linistit, cat si ca se sta in fata locului unde vrei sa bagi nu dupa el. MI-a mai aratat odata degetul. In momentul ala jur ca daca il prindeam il strangeam de gat avand si o stare de maxima  nervozitate din alte motive.

Consider toate aceste manifestari total inutile si jignitoare. Poate e prea mult ce-am spus insa cred ca de la acel claxon de la semafor pleaca toate aceste comportamente. Astia sant cei ce claxoneaza la semafor si care se iau la bataie prin intersectii.

Si DA @roberto 90% din acele claxoane sant date in primele sutimi de secunda si despre alea vorbesc si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku

Am scris ca nu claxonez. Cred ca vorbim de lucruri total diferite. In sfarsit, poate ca a inteles careva ce-am vrut sa scriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@seppuku si @betty:

...NU ati inteles ca NU e vorba de a va SCUZA reciproc. NU e vorba de care dintre voi este mai corect in trafic, NIMENI NU acuza pe NIMENI.

Hai impacati-va, ca nu are sens sa va ciondaniti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie personal topicul asta imi pare unul IDIOT care nu poate decat sa incite la cearta .

O intrebare ptt. initiatorul topicului, daca ai descoperi ca indeplinesti"conditiile" de care aminteai ...te-ai lasa de condus ? eu nu cred . Consider ca toti cei care nu reusesc sa respecte conditiile legale de circulatie ar trebui sa se lase , si eu fac parte din aceasta categorie ...dar nu ma las.

Concluzia ?.....trebuie o mai mare educatie in ceea ce priveste respectarea regulamentului , iar pe roman nu il poti educa decat cu bata , sau cu amenzi APLICABILE si IMENSE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ betty : chiar mi-am gasit masina atinsa in parcare (de o femeie).... si nu doar "atinsa"....a trebuit sa schimb usa

Asta nu inseamna ca am ceva impotriva femeilor la volan. Eu am ceva impotriva tuturor celor care sunt absolut paraleli cu "volanul".

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu zic ca ar trebui sa ne calmam mult mai mult in trafic cu totii...

tuturor ni sa intamplat sa fim clanxonati la semafor sau sa clanxonam pe altii... asa deci totul e foarte relativ si destul de strans relationat cu starea de moment a fiecaruia atat a celui din fata cat si a celui din spate(o singura exceptie ar fi .. atunci cand in fiecare dimineatza te trezesti in fundul aceluisi sofer nesimtit cu aceasi masina care te face sa astepti ... si chiar si pt astfel de situatii ar fi o solutie pasnica, sau te trezesti cu 5 minute mai devreme sau cu 5 mai tarziu lol)

cat despre incepatori , eu cred ca fiecare avem pe cineva apropiat noua caruia ii acceptam multe stangacii la inceput, de ce nu le-am acorda si celorlati la fel (si sunt ferm convins ca si <<noi>> oricat ne credem de asi, au fost altii care ne-au injurat pe noi datorita stangaciilor si greselilor din timpuli bulinei galbene...)

si chiar am si un motiv de apreciere pt multi incepatori: eu cu carnetul luat de 8 ani cred ca nu mai stiu nici 50% din noua legislatie rutiera ca sa nu mai vorbim de faptul ca mias pica teoreticul cu brio... si cam asta se intampla cu multi foarte multi dintre <<noi>> cei cu dreptul de a stapanii soselele...lol

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now