Sign in to follow this  
Followers 0
GicaScula

Volan Pe Partea Dreapta

22 posts in this topic

Am gasit un volvo S60 cu volan pe partea dreapta , adus din anglia recent.

Masina arata SUPER SUPER BINE , este din 2003 , cu 92.000 Km , dotari: Navigatie , scaune de piele , cutie automata , telefon , etc.....

intrebarile mele sunt:

1: face 130 de milioane ??

2: se poate pune volanu pe stanga / cat costa ??

3: incomodeaza mult volanul pe partea dreapta daca o folosesc zi de zi ??

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

de meritat,merita,cat despre costuri,ca sa pui volanul pe stanga,undeva la vreo 2000-2500e.

poti sa incerci sa mergi cu ea si asa,vezi daca este complicat,pana la urma,este vorba de obisnuinta,insa,mai multe,iti poate spune nea feraru33.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.In Anglia sunt ceva mai eftine..dar daca te gandesti ca a mai costat ceva si adusul pana aici..cred ca pretul este bun.

2.Si pe mine ma interesa sa fac asa ceva dar nimeni nu s-a bagat inca..poate o sa gesesc pe careva pana in toamna cand vreau eu sa imi iau alta masina.

3.Eu am condus putin pe a lu'ferraru333 si pot sa zic ca a fost o experienta interesanta.Nu stiu cum dar,una doua ma trezeam cam pe mijlocul drumului :P;D dar cred ca te poti obisnui cu volanul pe dreapta!

P.S.Daca ai gasit,sau o sa gasesti,pe careva care poate muta volanul de pe dreapta pe stanga sa imi zici si mie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa conduci pe dreapta si sa nu ajungi pe mijlocul drumului, trebuie sa urmaresti acostamentul si nu axul drumului. Daca procedezi asa nu mai ai nicio problema. E si de obisnuinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai gandit si la taxa de prima inmatriculare cat ajunge????S-ar putea sa te ajunga chiar mai mult decat masina in sine daca e euro3 si o inmatriculezi la noi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia e s-o tii pe numere straine cat de cat reale sau sa-ti iei una dupa august 2005 care e euro 4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...eu o tin deja pe asta cu numere straine.Dar daca imi iau una cu motor mare si multi cai nu o sa o mai pot tine cu nr straine.Cine stie,poate or sa scoata taxa asta de cacao si o sa putem sa ne luam si noi masini sh fara se ne gandim la ce manevre sa facem sa nu mai dam 2 basculante de bani pe taxe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este inmatriculata in anglia ,

1: Care este procedura ca sa o ti in continoare asa .

2: Ce taxe sunt in anglia ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ca sa ramana inmatriculata inn anglia, te duci si vb cu proprietarul,mergeti la notar si faceti o procura prin care el iti da dreptul de a circula cu masina , de a-l reprezenta in fata legii si dreptul de a vinde masina.Cum teoretic masina e a lui o sa iti dea si o factura, chitanta, ceva care sa aibe trecuta pe ea seria motorului si seria sasiului.Cam astea sunt actele.Ma rog, o sa iti mai trebuiasca si ITP,taxe de drum ,asigurare(astea toate in Anglia)+rovigneta la noi.Tre sa mergi in Anglia(cred)de fiecare data cand iti expira actele si sa le reinoiesti.Daca te opresc gaborii in nici un caz nu le zici ca e a ta masina!Le zici ca e a varului, matusei,cumnatului,prietenului (sau orice vrei tu sa ii zici)si ca ti-a dat-o tie sa vii pana in Romania!

Cat despre taxe habar nu am,dar ma intereseaza si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer la cat costa un S60 in Romania mai bine il iei de aici si inmatriculat si cu volan pe stanga  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadim . Ai dreptate :)) , dar te incanta cand gasesti un s60 care arata super bine cu km putini , full  si din 2003 .. la un pret mic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

un s60 in Romania costa cam 7000E si dupa cum sunt drumurile in tara noastra draga, mai tre sa bagi in ea macar 1000E.In Anglia acelasi s60 costa cam 3000E+1300 E tot ce inseamna aducerea ei in tara(taxe, benzina,hotel, etc)!Si iti dai seama ca drumurile pana in romania nu sunt comparabile cu cele din tara!Acum singurul dezavantaj este volanul pe dreapta.Dar cu asta te poti invata,+ca exista niste sisteme de camera si monitor (omologate in Anglia) pe care englezii le folosesc cand merg in restul Europei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ce spuneti voi acolo este total grewsit fratiolor am 2 saptamani de cind am adus unul di anglia si lam inmatriculat si cu tot cu schimbat volan pe stinga ma costat :(volanul pe stinga 800 euro la buzau piese noi la auto karma) si inmatricularea 400 euro  masina este 2002 motor 2000cm 180cp benzina .Cine va dat preturile alea de 2000-2500 euro este exagerat si apropo sunt din SLOBOZIA IONUT sr trebui sa sti masina mai am si un 460 gle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce inseamna la tine piese noi,poti sa detaliezi un pic,exact ce ai schimbat la ia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Deci cat te-a costat pe tine in total?

2.ce a trebuit sa schimbi?(daca poti zi te rog toatepiesele ce au trebuit schimbate)

3.Ai primit ceva garantie la lucrarea facuta?SAu te poti trezi ca intri in pom si nu stii de ce ;D

4.Da si mie te rog nr de telefon si adresa de la service ca sunt foarte interesat.

Mersi fain!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot ce spuneti voi acolo este total grewsit fratiolor am 2 saptamani de cind am adus unul di anglia si lam inmatriculat si cu tot cu schimbat volan pe stinga ma costat :(volanul pe stinga 800 euro la buzau piese noi la auto karma) si inmatricularea 400 euro  masina este 2002 motor 2000cm 180cp benzina .Cine va dat preturile alea de 2000-2500 euro este exagerat si apropo sunt din SLOBOZIA IONUT sr trebui sa sti masina mai am si un 460 gle.

Avand in vedere ca sunt multi pe forum pt. care schibatul volanului de pe dreapta pe stanga , reprezinta un mister, nu ar fi rau sa detaliezi un pic operatiunea de schimbare pe care a suferit'o masinuta ta. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

conduc de un an de zile cu volanul pe partea dreapta

nu ma deranjeaza deloc pe ce parte e volanu,poate sa fie si pe mijloc

anglia este in UE, taxele de inmatriculare nu difera

nu trebuie sa schimbi volanul pe partea stg ca sa o imnatriculezi

TREBUIE SA SCHIMBI FARURILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor marea majoritate la piese se folosesc  de schimbat se schimba caseta de directie si vesca la bord (carcasa) si conductele de frina la pompa restul sunt tot cele care au fost pe masina si farurile nu se schimba se regleaza si toata lucrarea costa 800 euro la BUZAU si o fac baieti intro zi aproape dar merita si se da si garantie la caseta de directie ca practic aia se schimba si la lucrare binenteles cine este interesat se poate duce acolo si ii da detali mai bine ca mine sunt mai in masura ei sunt la iesirea din BUZAU spre RIMNICUL SARAT

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru a inmatricula masina cu volan pe dreapta este o conditie necesara ,se gaseste pe

www.rarom.ro la intrebari frecvente .bafta tuturor

Share this post


Link to post
Share on other sites

sticla de la faruri nu are rolul de a proteja becul de pietricele,are rolul de a taia niste frecvente din lumina care sa nu orbeasca pe tine conducator din sens opus. la farurile din anglia=deoarece se circula pe partea ailalta fata de noi sticlele de la far sint facute pe dos fata de cum sint astea din restul europei. de aceea SE SCHIMBA.nu poti sa schimbi numa sticla.daca tu poti e ok

daca aia de rar de la tine nu stiu o ok

dar tu sa stii ca si daca le-ai REGLAT tot vei primi injuraturile de rigoare ;D ;D ;D  cum de altfel le primesc si eu :D :D :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0