Guest Toto

Vreau sai dau un jet la motor !

13 posts in this topic

salut vreau sa ma duc la spalatorie si sai dau un jet cu spuma si unu normal ... pateste ceva

sau sai dau linistit . un salut

spun asta pt ca aici unde sunt eu nu ai optiune sa spalare motor trebuie sa o spal cu mana mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana dai un jet la motor , verifica te rog email-ul ca ti-am trimis avatarul tau la dimensiuni normale pt. un avatar .  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa stai potol cu spalatul, intreaba-l pe Danyx ce am patit eu cu a mea, prima zi a mers boboc iar a doua zi mergeam in 3 bujii si nu stiam de ce ! Si am spalat-o cu motorul RECE, pentru ca numai asa nu ai probleme cu bloc/fise/alte chestii incinse crapate sau alte belele. Mai bine ia o carpa si sterge pe unde se vede si totul e in regula. Oricum in tara noastra minunata dupa 2 luni e la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da alex am gasit postul tau .. cam aiurea am auzit ca mai bine cu niste sprayuri speciale de scos grasimile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu WD40 sau Carburol sau cum ii zice, dinacela de curatat carburatoarele, dai cu astea pe partile metalice sa le faci Shiny.

Iar pe partile din plastic folosesc servetele umede Shyny Plus sau Aro din Plus, Metro, Carrefour, ce gasesti la oferte, merg foarte bine si sunt ieftine.

Asa fac eu, dar sa iti spun un lucru.................A 2-a zi e la fel, chiar nu are rost, nu poti avea un motor stralucitor in tara asta plina de praf credema. De unde atata praf nu imi pot da seama

Share this post


Link to post
Share on other sites

un NUUUUU hotarat ptr spalarea motorului. 8 din 10 care au spalat au avut probleme chiar destul de mari asa ca sfatul meu este sa NU te risti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te risca eu am facut-o si dupa 2 min mi s-a aprins becul de la ulei.era sa fac stop cardiac.mi-am dat seama ca motorul nu are nimik doar ca a atins nu stiu ce fire si becul cand se aprinde cand se stinge cand pulseaza,pt ca apoi sa nu se mai aprinda deloc nici cand puneam contactul.Am zis ca s-a ars becul,dar acum 1 luna(cam la 1 an si ceva dupa prima spalare) am spalat din nou motorul si surpriza iar se aprinde becul la ulei ca innainte.Cu ocazia asta poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat ce sa fac ca la service mi-e scarba sa merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vlvboy ......vrei sa dobori vre-un record cu avatarul ala ?.....verifica email-ul te rog , ...ti-am trimis acelasi avatar dar la dimensiuni rezonabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu inteleg de ce vrei sa speli motorul....lasa-l frate asa! il iei cu tine in pat?

daca ai scurgeri de ulei mai bine schimbi garniturile si rezolvi problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am spalat V40 de 2 ori. Nici odata nu am avut probleme ulterior. Am acoperit foarte bine zona electrica, in punga de plastic strans legata in jurul firelor. Am lasat capacul peste motor si am dat cu jetul. Probabil inainte de a merge cu ea in service in asta vara-toamna ii voi mai face o spalatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai diesel si mult mai putine componente de acoperit... La benzinare trebuie sa protejezi o gramada, de la bobina, fise, electromotor pana la alternator ca sa fii sigur ca mai pleci cu ea de-acolo. Asta ca sa nu mai spun ca MOTORUL TREBUIE SA FIE RECE CAND IL SPELI !!! Altfel risti sa crape lucruri pe-acolo de la socul termic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu inteleg ce atata of cu spalatul motorului .....teava de esapament nu o spalati si pe ea ?....prin interior  ;D

La 90% dintre voi daca va desfaceti calculatoarele , veti descoperi ca sunt adevarate "ghivece" ; un pic de umezeala si puteti sadi orice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata Danyx,am rezolvat cu avatarul, mersi(era in spam mesajul tau,bine ca mi-ai spus ca acolo ramanea),cum rezolv acum cu becul la ulei? Aici e buba. >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now