Roberto

Demontare compartiment unde se afla bricheta si butoanele DTSC \ BLIS

3 posts in this topic

Ghid-ul este bun pentru inlocuire, demontare, montare, curatirea butoanelor DTSC si BLIS si bricheta sau compartimentul unde se afla acestea.

Faceti click pe imagini pentru marime imensa :D. Pozele de calitate din pacate surprind si mizeria din masina, asa ca scuzati mizeria  :D;D.

Nu stiu cine, vre-un idiot pe care l-am dus cu masina sau frast stie, mi-a tot umblat la butoanele DTSC de lannga bricheta si stiti ca daca nu ai BLIS ca optiune, a-l 2-lea buton de langa cel DTSC e fals, dummy.

Nush ce a facut individul, probabil nu si-a dat seama ca celalalt e fals asa ca probabil a apasat tot mai tare, nu imi pot da seama cat de idiot trebuie sa fii, pana cand a iesit modulul din clipsuri pe o parte, asftel incat m-am trezit ca intreg modului cu cele 2 butoane joaca liber pe acolo, asa ca azi m-am hotarat sa il desfac si cu ocazia asta sa si curat butoanele ca e o gramda de mizerie intre ele.

1 - Aveti nevoie de o unealta cu cap lat pe care sa o introduceti intre imbinaturi, eu am furat o chestie din trusa de cosmetica a mamei mele =)) =)). Puteti folosi si o surubelnita cu cap flat ( lat ) dar cea de cosmetica e foarte buna ca are marginile rotunjite si nu lasa urme. Sau puteti folosi orice doriti.

554501.JPG

2 - Introduceti unealta in partea de sus spre margine, ridicati putin apoi cu mana trageti de capac pana ies clipsurile. Sunt 2 clipsuri pe marginea din dreapta si stanga

55919IMG_1001.JPG

3 - Dupa ce a iesit, scoateti modulul cu cele 2 butoane si bricheta, se scot foarte usor, apasand micile cleme in interior. Modulul are 4 iar bricheta 2.

60351IMG_0997.JPG

60720IMG_0999.JPG

60452IMG_0998.JPG - Cata mizerie se poate aduna :D

4 - Faceti ce aveti de facut, scopul meu a fost curatirea si montarea corecta inapoi a modulului cu cele 2 butoane.

5 - Se monteaza inapoi in ordine inversa, montati butoanele si bricheta, plasati capacul la locul lui si apasati pana face click.

6 - Montat, curatat si pus inapoi :D :D :D

60918IMG_1002.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai sti si cum se dezactiveaza definitiv si complet dtsc-ul ti-as da o bere la butoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now