rednic

cum sa devin mecanic la masina mea

9 posts in this topic

buna ziua domnilor.de cand mi-am luat masina,un volvo din 2002,diesel,v40,am realizat ca mi-ar place sa fiu mecanic pe masina mea in timpul liber.As vrea sa straluceasca motorul cand riudic capota.puteti sa ma ajutati cu sfaturi cum sa am grija de masina mea?cum sa incep sa curat contacte,furtune.....sa arate bine.poate cineva are pasii care trebuie parcursi pt un motor ingrijit.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Ia-o incetisor, daca ai rabdare sa citesti posturile mai vechi de pe forum , o sa vezi ca toti vor spune la unison- nu spala motorul.Curata-l cu solutii gen spray, sau cu carpa. Ca sa fii convins ca nu te pacalim, dupa o curatare, daca faci cateva mii de km , motorul va fi din nou...murdar.Eu unul il sterg odata la cateva luni de praf, cu o carpa umeda si eventual ceva silicon pe la cauciucurile de pe motor...dar degeaba, dupa cateva zile praful e din nou prezent... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie imi place sa mesteresc cate ceva la masina dar trebuie in primul rand sa ai multa rabdare si sa studiezi componentele masini si ce rol au fiecare cel mai bine de invatat din problemele care au fost puse pe forum si rezolvarea lor, important sa ceri sfaturi poate te putem ajuta daca nu studiem impreuna poate ajungem la un rezultat, poti gasi pe forum manualul service S-V40 multumita colegilor care au incercat sa ne ajute  cu mai multe informati  :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel si eu :D

In legatura cu curatirea motorului, iti spun si eu ca nu are rost, a 2-a zi e la fel, e timp pierdut, mai bine faci altceva.

Dar daca tot vrei sa faci, iei asa : un tub de WD40 care il folosesti pe metale sau si pe plastic, 2 pachete sau unul de servetele umede ARO, toate astea din Metro, Kaufland, ce ai tu pe acolo si ii dai bice.

Viziteaza sectiunea Reparatii de Unul singur in cadrul fiecarui model si aflii multe.

Eu orice operatiune fac incerc sa o transform in ghid :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ii rog pe cei de la spalatorie sa sufle cu aer peste el. ceva , ceva se curata, insa nu tot.

tot cu periuta de dinti si cirpa mori linga el....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa cureti motorul nu inseamna " a fii mecanic" poate doar samsar de masini, la aia le iese din prima si fara chinuiala ;D

Pt cine vrea sa invete ce si cum este nevoie doar de Vadis si poate mai tarziu de Alldata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si partea tehnica ma intereseaza,bineinteles nu doar smotruire pe acolo,acum am adus de pe net vadis,am vista pe calculator insa nu reusesc sa il instalez,o sa incerc si pe windows poate merge asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am vista pe calculator ...............o sa incerc si pe windows poate merge asa.

:smile: poate ai vrut sa spui pe windows XP :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

mege si pe windows vista, nu schimba sistemul de operare

ii dai click dreapta pe scurtatura ,Properties, Compatibility,si bifezi Run this program in compatibility mode for si selectezi windows xp (service pack2 )

daca nu merge

Run this program as an administrator la mine asa merge bifat numai a doua obtiune

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now