cojocaru27

Impresie personala

30 posts in this topic

Revin dupa aproape 2 ani de la lansarea acestui post.

Odata ce te-ai obisnuit cu acest fenomen "torque-steer" , clar nu numai ca nu te mai deranjaza, ba incepe sa-ti placa:).

un alt aspect pe care as vrea sa punctez, desi masina avea doar 40 000 km asta vara am schimbat cauciucurile pentru ca imbatranisera. Cele de pe fata erau foarte putin tocite, dar uniform, iar cele de pe spate clar mai mergeau, insa eu le-am schimbat pe toate 4 odata si am luat altele de calitate, nu spun brandul ca sa nu fac reclama. Ori sunt eu subiectv, ori am avut senzatia ca se simtea o diferenta substantiala apropo de ruperea aderentei la plecarea de pe loc, si chiar la stabilitatea in curbe. Nu sunt fun viteze mari, insa am factu cateva drumuri pe autostrada soarelui, dupa ce mi-am pus cauciucurile noi, si vreau sa va spun ca la 160-180 masina statea ireprosabil pe sosea, era goala autostrada insa sentimentul era de deplina siguranta.

Si ca o concluzie, dupa 2 ani de la achizitionare m-am indragostit de aceasta masina, si daca la inceput avem senzatia ca cei de la volvo au scazut din nivelul calitatii materialelor si al finisarii fata de modelele anterioare, raportat la ce se intampla pe piata auto concurenta, m-am convins ca s40 nu e doar o masina frumoasa si cu personalitatea bine pusa in valoare de designul aparte, este totodata o masina foarte foarte reusita -

Din pacate traiesc drama de a trebui sa ma despart in curand de aceasta masina pentru ceva planuri mai de viitor decat poate sa reprezinte o masina, oricare ar fi ea, astfel ca in curand o sa ne auzim pe topicul de vanzari volvo. Totusi virusul a fost implantat cu succes si voi ramane pe viata un volvoist.

Bafta.

1. Cauciucurile conteaza enorm, da mie tot nu-mi place acest torque ... atata personalitate la o masinaaaa...

2. Intreaba-l pe Bogdan G ce Volvo e S40 ... grin.gif

3. Daca ai microbu' tot e ceva .... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cojocaru27-tin sa te contrazic la faza cu ''o masina foarte foarte reusita''(si nu numai eu pot spune asta,sunt multi cei care te pot contrazice.)

1.Clar nu sunt facute pentru drumurile noastre(fac in medie 50k-60k intr-un an)articulatii sensibile,suporti si alte componente de pe ea.

2.Preturile mari la piese,cateodata chiar mai mari decat la S60(si scuza-ma nu le compari)

3.Spatiile de depozitare mici si saracacioase.

Si lista poate continua...Acum nu spun ca are numai parti rele,dar se putea mult mai bine facut modelul asta...pacat de el...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca ofera prea putin fata de pretul cerut iar ca sa intelegi ceva din S40 trebuie sa fie minim echipare Summum cu 2.0D. Cine are 1.6D sau 1.6i nu intelege nimic din aceasta masina .

Eu mi-am mai schimbat putin parerea despre S40 II, cel putin 2.0D facut la 170 cp din soft este bomba pe roti, nu mai vb de T5 care este megabomba pe roti, partea proasta la aceste masini este electrica, a fost un experiment din punctul meu de vedere, multe chestii de la Volvo + FOMOCO iar rezultatul doare.

Ca fiabilitate pe partea mecanica nu pot spune ca sunt mai rele ca un S60 si alea pica din 80 in 80k km pe partea de articulatie fata .

Ca design sunt frumoase in comparatie cu vechiul S60 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul e foarte ok per total ! E destul de fiabil daca stam sa il comparam cu alte masini ! Lucrez si la un magazin de piese si vad in fiecare zi masini cu pretentii muuult mai mari cum cad pe ele chestii absolut penibile ! Credeti-ma, e o masina ff fiabila, eu care eram foarte suparat pe Volvo !laugh.gif

Singura problema a modelului e influenta Ford, atata tot ! Am ajuns la concluzia ca ca datorita lor modelul asta are bubele lui, nu grave, dar unele sunt aiurea si enervante !

Cum a zis si Bogdan si am mai zis si eu, a fost un experiment !

Sasiul e putin prea slabut pentru drumurile si motoarele mai mari, mai bine zis partile Fomoco pica de pe ea, ca in rest in afara de un senzor care e Volvo la a mea nu a picat nimic !

Flansele de la amortizoare pica, nu rezista la drumurile noastre, tampoanele motor nu rezista iarasi prea mult la fortele exercitate de motoarele din cate vad de la 2L in sus, toate astea sunt Fomoco laugh.gif.

Eu am suspensia Sport, foarte rigida, recent am pus masina pe elevator sa vad daca am ceva bucsaraie de schimbat si.....nimic ! 180 000 km, T5, gropi din plin si in afara de flansele de la amortizor pe care trebuie sa le schimb iar nu am nici o problema la sasiu !

La electrica si senzori stau ele mai prost ! Prea multe module si prea sensibila ! Nu ar fi o mare problema daca s-ar putea rezolva usor, dar reparatiile costa enorm, exagerat exagerat de mult, pentru niste chestii pe care Volvo le umfla prea de tot, pe mine ma dezamageste la Volvo politica de preturi ! Cum pot ei sa ceara 8 mil pe o incuietoare care e de fapt Fomoco ( 3 mil ) nu inteleg. Daca era ceva OEM sau deosebit intelegeam, dar si asa, 14 mil pe un senzor care 3 mil luat de la producator ( Bosch ), nu se justifica !

Daca cumperi o flansa de amortizor spate, ea va veni Fomoco sau Motorcraft in cutie de Volvo, 8 mil, iar daca o iei de la ford, exact aceeasi piesa, 130 mellow.gif Cand o sa le vina mintea la cap probabil or sa aiba si vanzari mai bune, pana atunci se vor tarai cum se taraie din 2000 de cand cu Ford !

P.S: S40 T5 e demential ca motorizare tongue.giftongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am putea spune ca este rentabil sa ai S40 II pt ca poti pune piese de Ford laugh.gif

Totusi de multe ori piesele de Ford sunt mai scumpe decat ceve de Volvo pt ca nici FORD nu este o marca ieftine cand vine vorba de piese de schimb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now