teodor

Cine imi poate spune ce cauzeaza avaria asta

24 posts in this topic

am incercat  sa traduc din franceza care e in meniul computerului de bord pe s40 meu prin diverse metode dar nu imi dau seama ce poat fi cauza,daca cineva stie si ma poate ajuta i-as fi recunoscator

Defaut ampoule feux croisement si bouclee arriere.asta ultimul am inteles ca e legat de centura pe spate dar nu imi dau seama anume ce e cu ea si cum sa o remediez

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e eroarea de bec ars. verifica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca becul pe scurta dreapta xenon s-a dus,altul mai ieftin nu se putea :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce mi-am dat eu seama cred ca e vorba de unul din becurile de pe spate ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Google da ca traducere ampoule feux croisement = bec lumini de trecere

Share this post


Link to post
Share on other sites

singurul be care e ars e cel de scurta cu xenon din tot ce am vazut eu,de avaria asta ce imi puteti spune Aucune ceinture bouclee arriere,am incercat sa le prind pe toate centurile din spate dar atunci imi da alta avarie cum ca nu vede greutate pe scaune si e cineva pus,nu imi pot da seama ce sa ii fac ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai senzor de presiune si pe scaunele din spate?   ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, deci, iarasi trebuie sa va invat eu ???:D  ;D

Daca deschizi usa din spate indiferent pentru ce si apoi o inchizi o sa iti spuna daca e sau nu vreo persoana pe scaun si daca isi poarta sau nu centura, nu e eroare e info.

Daca cineva dschide usa din spate si se pune pe scaun o  sa zica ori ca exista o persoana cu centura nepusa ori ca 1 Persoana are centura pusa, ceva de genul, nu e nici o eroare stai linisit.

DA sunt senzori in toate scaunele, 3 in spate 2 in fata. Sa vezi cand ai masina plina cum numa numere ai pe bord de zici ca joci la loto, 1 fara centura, 2 cu centura zi-ne domnu' Geo !!!  ;D:D

Don't worry, be happy,

am plecat la nunta, numai de nunta nu am eu chef  ???, weekend placut !

Share this post


Link to post
Share on other sites

subscriu la ce a zis roberto, mai putin ultima parte cu nunta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur faza scurta e arsa . si eu am meniu in franceza pe v50-ul meu si am avut aceasi problema. te costa 12 lei si poti sa il schimbi singur in 10 minute

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur faza scurta e arsa . si eu am meniu in franceza pe v50-ul meu si am avut aceasi problema. te costa 12 lei si poti sa il schimbi singur in 10 minute

xenon cu 12 lei ?

unde ,unde?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai senzor de presiune si pe scaunele din spate?   ???

cred ca da,cum fac sa aflu daca da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, deci, iarasi trebuie sa va invat eu ???:D;D

Daca deschizi usa din spate indiferent pentru ce si apoi o inchizi o sa iti spuna daca e sau nu vreo persoana pe scaun si daca isi poarta sau nu centura, nu e eroare e info.

Daca cineva dschide usa din spate si se pune pe scaun o sa zica ori ca exista o persoana cu centura nepusa ori ca 1 Persoana are centura pusa, ceva de genul, nu e nici o eroare stai linisit.

DA sunt senzori in toate scaunele, 3 in spate 2 in fata. Sa vezi cand ai masina plina cum numa numere ai pe bord de zici ca joci la loto, 1 fara centura, 2 cu centura zi-ne domnu' Geo !!! ;D:D

Don't worry, be happy,

am plecat la nunta, numai de nunta nu am eu chef ???, weekend placut !

faza e ca e aprins becul de info pana prind 10km si trece in avarie,altfel nu imi faceam eu griji

Share this post


Link to post
Share on other sites

90 RON este un bec xenon, prietenii stie unde ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

90 RON este un bec xenon, prietenii stie unde ;D

ei.....eu am gasit bec cu 130 ron dar dupa asta am aflat ca nu becul era de vina ci bobina(balast) cum i se spune, e arsa si am dat telefon la reprezentanta unde am aflat un pret care mi se pare putin cam scum 1900ron.stie careva unde pot sa gasesc la un pret mai rezonabil chiar sh ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa vb cu BogdanG.Poate te ajuta el!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sigur faza scurta e arsa . si eu am meniu in franceza pe v50-ul meu si am avut aceasi problema. te costa 12 lei si poti sa il schimbi singur in 10 minute

12 lei ce??????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danutzzz Sau poate nu :D

@teodor, daca iti completezi corect profilul poate te pot indruma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In functie de masina sistemul de xenon poate fii inlocuit cu succes cu unul aftermarket, exista insa unele masini la care nu am reusit, de exemplu Porsche Cayenne, MB CLK si Renault Megane 2 . La Volvo S60/V70/XC70 am reusit sa montez xenon aftermarket in locul celui de fabrica, la modelele noi insa nu am incercat .

Oricum buba sistemelor OEM este faptul ca nu sunt deloc izolate si odata farul crapat in urma unui accident apa intra in far si arde balastul, este o problema comuna la toate masinile cu xenon OEM.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@teodor, daca iti completezi corect profilul poate te pot indruma .

Am completat profilul cu date legate de masina,ce sfaturi imi poti da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozele puse de tine sunt cu "igniter"-ul, balastul este in partea de jos a farului, acum sincer nu stiu de ce s-a umblat pe acolo, oricum trebuie sa fie pe mufe, din ce vad tu ai firele taiate .

Oricum cu 150 RON iti rezolv problema si ai si 12 luni garantie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now