mxdady

Cutie viteze manuala S60 D5 din 2002 (163CP)

37 posts in this topic

Inainte sa desfaci cutia verifica rulmentul de presiune si volanta. Eu am desfacut cutia de viteze de pomana. Rulmentul de presiune si volanta erau vinovate de zgomot. Ce inseamna 'flicarit'?

un fel de turuit "trrrrrrrrrrr"  :D, e greu de descris, pacanit nu e, fasait nu e, troncanit nu e

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e rulmentul de ambreaj, in viteze intra fara nici o problema

Pai si unde zice ca daca rulmentul caraie numai intra in viteze ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa caraie si a mea (trrr) si stiu sigur ca e rulmentul de presiune. Nici nu face mereu zgomotul.

O chestie interesanta care poate se aplica si la tine: incearca cu motorul la relanti sa duci schimbatorul de viteze spre o viteza, indiferent care... fara sa apesi ambreiajul. La mine, in momentul ala se opreste din carait.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut masina!

Cauza zgomotului este de la volanta, are un joc foarte mare, de cativa centimetrii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa caraie si a mea (trrr) si stiu sigur ca e rulmentul de presiune. Nici nu face mereu zgomotul.

O chestie interesanta care poate se aplica si la tine: incearca cu motorul la relanti sa duci schimbatorul de viteze spre o viteza, indiferent care... fara sa apesi ambreiajul. La mine, in momentul ala se opreste din carait.

Asa era si la mine la inceput, nu facea mereu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate volanta bimasica este destul de costisitoare la orice marca.

Totusi volanta inainte sa "pice" induce in caroserie niste trepidatii care se simt, la tine nu trepida la diferite turatii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare de baraj , are joc axial ? ca daca da este de la vilbrochen/cuzineti palier

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate volanta bimasica este destul de costisitoare la orice marca.

Totusi volanta inainte sa "pice" induce in caroserie niste trepidatii care se simt, la tine nu trepida la diferite turatii ?

scuze de raspunsul intarziat

vibratiile apar la relanti, si se aude ca un troncanit, iar daca accelerezi putin nu se mai aud (simt).

La mine problema finala a fost mult mai complicata, a trebuit sa schimb cutia de viteze si volanta (cel mai nefericit caz posibil), se dusesera rulmentii la cutie si faceau zgomot in mers cand masina era in sarcina.

Ciudat este, ca si acum se mai aude cateodata la relanti zgomotu acela, dar daca o accelerez putin dispare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare de baraj , are joc axial ? ca daca da este de la vilbrochen/cuzineti palier

nu imi mai amintesc, o sa intreb mecanicul si o sa iti spun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca daca un vilbrochen ajunge sa aiba un astfel de joc efectele si semnalmentele sunt mult mai evidente.

Stiu ca pierzi presiunea la ulei in motor. Zgomote puternice.

Ar trebui sa inceapa sa aiba pierderi de ulei pe la semeringuri........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca daca un vilbrochen ajunge sa aiba un astfel de joc efectele si semnalmentele sunt mult mai evidente.

Stiu ca pierzi presiunea la ulei in motor. Zgomote puternice.

Ar trebui sa inceapa sa aiba pierderi de ulei pe la semeringuri........

Esti sigur ?  ;D Eu am avut problema asta si mergea masina de n-avea treaba , daca nu dadeam jos motorul de pe masina ca sa-l refac , mai mergeam mult si bine cu masina . Inca o chestie , motorul l-am dat jos ca scapa niste compresie pe la o supapa , si am zis sa-l refac  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc ca nu sunt sigur.....

De asta am si pus un "cred ca"

Probabil ca pompele de ulei ale masinilor sunt f eficiente si nu lasa sa scada presiunea foarte mult.

Stiu ca asta se intampla la dacie insa.... dacia nu e volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now