adi_28

consum de ulei

19 posts in this topic

Buna tuturor.

Acuma de vreo o saptamana mi-am luat un volvo de la un prieten.Problema era ca a trebuit sa mai completez cu ulei, deoarece era nivelul sub minim.Oare sa fie vreo problema la masina?cum pot afla daca consuma ulei?vreau sa aflu daca consuma ulei cat de repede, sa stiu daca mai iau masina sau nu, sa stiu ce problema are.Unde ar trebui sa ma uit daca nu consuma/curge ulei?de o sapt am completat ulei si nu a mai scazut nivelul, dar nici nu am umblat mult cu masina, am facut vreo 150 de Km.

Ajutati-ma va rog daca stiti careva ceva

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit .

Da si tu niste detalii despre masina , an de fabricatie , motor etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo model:    S80

An fabricatie:  2001

motor:            2.0T benzina, 5 cilindrii, 180 CP

KM:                140.000 Km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa dea ulei pe la turbina  , verifica furtunul care pleaca din intercooler in clapeta de acceleratie daca are ulei in el . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salutare !

Parca apare in vadis un consum normal, motor pana in 150 000km, la 0,250 ml pentru 1000 km.  Asa parca zice . Consulta vadis-ul  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu poate consuma atata.E foarte mult, probabil ai gresit.....normal consuma cam 1 litru la 10.000 km, asa am auzit...poate kiar sub un litru.Asa ar rezulta aprox.2,5 litrii la 10000 km...prea mult.Eu am facut skimbul de ulei si am facut ceva Km dar nu mi-a mancat deloc ulei....inainte de skimb aveam doar impresia ca consuma, acuma dupa ce am skimbat uleiul si consumabilele, am vazut mai exact ca nu consuma ulei.M-am inselat data trecuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salutare ! 

Studiaza Vadis-ul  !

Dupa ce-ti fixezi - Vehicle Profile- mergi la : Selected Function Area/Engine with manting and equipment/Repair and instalation instructions/Cleaning, Inspection and Adjustment/Lubricating and Oil system/general/Oil consumption, fault-tracing/measurement and remedy.Vezi si tu ce zice.

  O zi buna  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete fas, mie mi-a consumat 2.5l la 5000km, depinde de stilul de mers, la mers normal nu trebuie sa consume, in forja insa consuma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La forja grava , si mers cu 200 , 200 + , o masina turbo care are ceva Km , consuma cam 1l/1000 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nu tb sa mergi cu 200-300km/h ca sa-ti consume ulei poti merge si cu 100 in treapta a 2-a si tot atat ulei consuma ca la 250 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau asa  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa va intreb.....consumul de ulei este influentat de tipul uleiului, (adica 5W30 , 5W40 , 5W50)?

Dar marca uleiului? Din ce am citit si pe forum, cu o anumita marca de ulei (Aral, de exemplu) motorul consuma ceva ulei, iar dupa ce a bagat alt ulei in motor (ex.Castrol) nivelul de ulei nu a mai scazut.Este adevarata treaba asta?

La mine consuma ceva ulei, daca merg in turatii mari si cu viteze mari.Am uitat sa precizez ca masina are aprox. 250K Km.E vreo problema?In schimb, daca merg cu masina normal, si o tin pe la 2500 de ture, nivelul de ulei nu prea scade.Este o problema sau imi fac eu griji pe degeaba?Mi se apropie urmatorul schimb de ulei si as vrea sa ma hotarasc ce marca sa pun, oricum uleiul va fi 5W40 sau 5W30.Dupa cum am scris si in alt topic....am porimit ceva ulei DIVINOL.Ma gandesc sa fac schimbul cu ulei de ala, am auzit ca e foarte bun, e fabricat in Germania.....nu stiu ce sa fac, inca stau pe ganduri, deoarece cred ca este un brand foarte putin cunoscut pe meleagurile noastre si nu as vrea sa am dupa aia ceva probleme din cauza lui, desi nu vad ce probleme as putea avea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul trebuie sa fie 0w30 sau 5w30 cu norma ACEA A3/B3/B4.

Daca pui altceva este normal sa-l haleasca ca pe cola .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si firma uleiului nu conteaza la consum, adica daca acuma am havoline 5W30 si il consuma , daca pun Castrol de ex...nu il mai consuma asa tare?

Am citit asa ceva pe forum, dar nu stiu ce sa cred......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza marca, conteaza vascozitatea si stilul de condus, daca-i dai talpa cum ziceau baietii e normal sa-l pape, e totusi un motor turbo pe benzina, a mea mananca cam 500 ml la 1000 de km si nu-mi fac griji. Gandeste-te ca a ta are totusi un numar de kilometri, daca nu i-ai facut o reparatie la turbina e normal sa manance ceva ulei. Incearca cu 5w30 si daca tot consuma mult treci la 5w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"some sort of oil consumption would be considered to be within acceptable limits by volvo"

adi_28, Masinutza ta consuma ulei in niste limite - nu le stiu acum - daca te incadrezi in ele nu-ti mai face atitea probleme.

Oricum, referitor la uleiul pe care l-ai gasit - Divinol - si care ai auzit ca e foarte bun : crezi sincer ca dupa ce ai pus atita amar de vreme alt ulei mai prost decit acest Divinol, acum cind il vei pune vei chiar multumit si vei simti rezultate ?

Pune un ulei bun, nu orice ieftineala, 5w30 sau 5w40 si da-i bataie.

:kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti pune ulei original Volvo, eu din ala pun la ambele masini si merg masinutzele ca unse ;D

Oricum dupa cum am mai spus aici pe forum, in concediul de anul trecut mi-a consumat 2.5L in 5000km, problema este ca viteaza medie a fost 110km/h ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la ce pret e uleiul original de volvo?cred ca e mai mult decat dublu la pret, fata de astealalte uleiuri.

Cat costa 1 L de ulei VOLVO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 65 ron/l, deci trebuie sa te pregatesti de vreo 4 milioane. Poti insa sa iei si altceva care tot bun este gen Castrol Edge sau Mobil 1 si il gasesti mai ieftin. Eu am pus Valvoline SynPower 5w-40. Daca iti iei Castrol Edge incearca sa gasesti facut in Germania (iti dai seama dupa codul de bare,trebuie sa inceapa cu 400).Poti incerca si aici. Eu nu mi-am luat de la ei dar au preturi ok si au o gramada de optiuni http://www.oilshop.ro/uleimotor/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now