Guest RUMBURAK

consum benzina la volvo s 80 2.0 t

13 posts in this topic

BUNA ZIUA  !                SUNT NOU LA VOLVO-CLUB.RO SI NOU POSESOR DE S 80.      AM ACHIZITIONAT DE O LUNA DE ZILE UN VOLVO S 80 MAI VECHI, 2000 CMC, 180 CP,  . AM CITIT PRECUM ACEST MODEL CONDUS IN ORAS BATRANESTE CONSUMA UNDEVA LA 10-11 L/ 100KM SI CONDUS SPORTIV UN CONSUM DE 17-18 L/100KM.  PE SITE-URI NEMTESTI APARE URBAN 12,4-13,1L/ 100KM.    EU CONDUC MODERAT SI AM UN CONSUM DE 17-17,5 IN ORAS. AM INCERCAT SI BATRANESTE DAR SUB 17 NU MERGE.  SPUNETI-MI SI MIE  AM O PROBLEMA LA MOTOR SI TREBUIE SA MERG LA SERVICE SAU ACESTA ESTE CONSUMUL MASINII ?  DACA SE PRICEPE CINEVA SI CE ANUME AM STRICAT LA EL ?  MULTUMESC MULT  !                        O ZI BUNA  ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi.Si eu sunt posesor de volvo s80 de aprox.2 saptamani.Mie in oras imi consuma, dupa calc de bord, cam 11-11,5 dar mers cu el frumos, fara accelerari prea bruste si turatii mari.Acuma cred ca difera si orasul in care conduci, cred ca in Bucuresti scoti consum mai mare decat in alt oras mai mic(de unde sunt eu)

Sa ai bafta la masina.Apropo....cat a costat masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

      SALUTARE !   

 

    PRETUL A FOST BUN ADICA 4500 EURO DAR PE ZI CE TRECE APAR TOT FELUL DE AVARII (SRS,BRAKE, STC ,EMISSION). CONSUMUL E MARE SAU AM EU IMPRESIA.

LA SERVICE N-AM AJUNS. SINCER IMI ESTE SI FRICA SA MERG LA REPREZENTANTA VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pina nu o pui pe un tester sa vezi ce coduri de eroare ai, frica ta nu isi are rostul.

Fii binevenit printre noi, iar s80 e o masina in care uiti de grijile de acasa cind esti in ea.

Sa te bucuri cit mai mult de bijuterie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut bine ai venit printre noi.

Eu am un S80 din 2000 2,4 140cp si consuma in oras 11,7......acum un an am dat 8000 de euro pe ea ....de nu era criza dar nu imi pare rau este o masina exact cum a zis @Matrixx uit de toate cand ma urc in ea .... dupa ce am luat-o am avut cam aceleas alarme in bord .... si am luat-o cu service aprins , dar nu m-am speriat am fost la volvo in Brasov am lasat acolo 8000ron si am luat-o ca noua discuri placutze, bucsi, pivoti , bielete aniruliu. o bieleta directie....etc cam toate consumabilele trebuie  sa iti spun ca daca ai luat sh era bine sa mai ai ceva bani sa faci astea asa ca sa fi tu sigur si de atunci am un an si ceva km cu ea pentru ca eu nu plec de acasa fara masina si tot ce i-am mai facut a fost sa ii curatz clapeta de aceleratie si sa ii schimb 2 chidaje la geam adica cca 50 ron le-am facut singur restu benzinica ..... si sus in ea confort si tot ce are de oferit si la drum cu ff mare placere este o noua definitie a condusului cu placere.... asa ca fa rost de banuti pune-o la punct si ai sa vezi ca nu iti v-a parea rau ce iti da in bord sunt de la consumbile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Martorul de Emission System - poate e gata sonda lambda, de la ea se aprinde Emission System si intradevar daca e dusa iti poate influenta consumul.

Dar dute cu ea pe tester, vezi lista cu ce erori da, scrii aici si vedem ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    SALUTARE  ! 

  MAINE AM PROGRAMARE LA SERVICE. NU AM REPREZENTANTA VOLVO IN ORAS DAR AM INCERCAT PE LA ALTELE. CU GREU AM GASIT UN TESTER SI NICI ASTA PERFORMANT. MAINE SEARA VIN CU NOUTATI.  O ZI BUNA  !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bafta la service  :D Asta este problema cu testerele de la "baieti". Nu pot efectua teste complete.

Te rog scrie cu litere mici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2,4 T 200 cp consumul in Bucuresti e de maxim 13% si conduc moderat. Ai verificat masina in vreun service inainte de cumparare? Mie mi se pare 4500 un pret f f mic. Sper totusi ca pb sa fie minora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Salutare !

  Am fost la service si se pare ca e binisor. Un pic de munca pe la rotile de fata unde s-au schimbat placutele de frana (cod 0093,0092,0095,0010) -senzorii trebuiesc verificati si curatati, la scaunul de la sofer trebuie verificata partea de cabluri sau conectica (fostul proprietar a umblat la fire sa poata merge fara centura in liniste) si emisiile de la benzina proasta. Despre consumul ridicat nu a putut sa precizeze decat ca trebuie verificat senzorul pozitie pedala si elementul de reglare clapeta. Pe timpul testului functionau bine dar parametri se puteau regla doar la REPREZENTANTA VOLVO.  Ce-mi place !

  Multumesc mult pentru ajutor ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salutare !

  Am depistat o chestie la s 80. Se pare ca la schimbarea placutelor pe fata s-a tras de cablul senzorului abs. Acest senzor imi provoaca avarii la abs,stc si brake. La aceste avarii (acumulate) atat ceasul km/h cat si nr de km efectuati nu functioneaza. Pana acum erau segventiale (adica acum apareau acum dispareau) si nu sesizam la numarul de km parcursi. Duminica am fost la prietenul cu Volvo v40 (scos la vanzare) si am efectuat 40 km stiuti,iar la mine pe bord apareau doar 11 km. 29 km am stat cu acele probleme pe display. Atunci am inteles de ce consumam, din calcule, 17 l/100km. Aveam un calcul eronat din cauza kilometrilor lipsa la bord.

Multumesc pentru ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca ti-ai putut rezolva problemele.Si apropo, pana la urma, consumul real cat e?i-ai facut un calcul?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.