wam

Cateva intrebari

11 posts in this topic

Poate ma lamureste si pe mine cineva cu niste raspunsuri.

1. Cum se demonteaza maciulia de la schimbator ?

2. Exista posibiliatea ridicarii geamurilor din telecomanda la inchiderea masinii si viceversa? ( paradoxal, cealalta masina de            2 lei, mai veche cu cateva luni decat volvo are aceasta functionalitate)

3. Cum se regleaza farurile cu xenon de fabrica ? Parca bat prea jos.

4. Cand am cumparat masina, mecanicul mi-a spus ca are Webasto. Cum se poate activa ? Poate imi trebuie la iarna ( deja mi-e dor de un pic de frig)

5. Cum se demonteaza spoiler-ul si daca exista ceva "suruburi care se distrug la demontare" care trebuiesc achizitionate anterior operatiunii ?

6. La masina cealalta am montat Cruise-Control (tempomat) dupa achizitie  - mare parte home made + plus ceva butoane originale. La volvo se poate face ceva ?

7. Unde gasesc un service (persoana) ok care sa imi slefuiasca farurile si proiectoarele ?

Multumiri anticipate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apasa pe butonul de incuiere de pe telecomanda de doua ori, a doua oara tinand apasat timp de 4-5 sec. La fel si la deschidere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apasa pe butonul de incuiere de pe telecomanda de doua ori, a doua oara tinand apasat timp de 4-5 sec. La fel si la deschidere.

Am incercat varianta asta si nu merge. E posibil sa fie functia dezactivata din calculator ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred. Se rezuma la faptul ca exista sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, m-am lamurit cu inchiderea geamurilor. Cu restul de raspunsuri poate sa ma mai ajute cineva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Se poate din cate stiu eu sa nu ai optiunea in soft-ul masinii ca la urma urmei o astfel de functie nu necesita componente aditionale fata de cele normale a geamurilor. Mai incearca, incearca sa lasi un geam deshis iar cand incui din telecomanda apesi odata si tii apasat cam 4 secunde.

- Mai exista un topic cu reglarea farurilor, ai un surubel din plastic, de culoare alba credca, dar trebuie sa invarti mult de el, parca cineva de aici a folosi o masina cu acumulator de insurubat suruburi :D, cauta topicul.

- Webasto se seteaza din computerul de bord parca, pe forum gasesti manuale de utilizare, citeste sectiunea legata de Webasto. Eu din cate stiu merge doar iarna cand temp scade sub un anumit nivel.

- Se poate pune da telecomanda cu  Cruise-Control pe volan cu conditia sa ai modulul de comanda pt accesorii volan, asta depinde. Daca mai ai ceva comenzi pe volan atunci ai modul daca nu atunci nu stiu sigur, problema e ca gasesti greu telecomenzile, eu am gasit doar pt C30 nou cu tot cu modul pe la vreo 50$, deci sunt ieftine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1-maciulia de la schimbator-apesi pe ea si rotesti spre stanga la 90 grade

2-ridicarea geamurilor,daca nu este din fabrica aceasta optiune,poti sa-ti pui tu separat in usi,sau cu alta alarma.

3- la faruri ,vezi ca exista reglaje,deschizi capota ,si in trager,ai niste gauri,si daca te uiti atent prin ele ,o sa vezi,niste bumbi hexagonali de plastic parca,si cu un teu de 7 sau de 8,poti sa ti le reglezi.(o pui si tu seara cu botul spre un zid,si te apuci si ti le reglezi)

4-cu webasto,doar la service se poate activa,daca este.

7-probabil vrei sa-ti polisezi farurile,se poate doar daca sunt din plastic,ori la o spalatorie mai dotata,ori la un service

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Se poate pune da telecomanda cu  Cruise-Control pe volan cu conditia sa ai modulul de comanda pt accesorii volan, asta depinde. Daca mai ai ceva comenzi pe volan atunci ai modul daca nu atunci nu stiu sigur, problema e ca gasesti greu telecomenzile, eu am gasit doar pt C30 nou cu tot cu modul pe la vreo 50$, deci sunt ieftine.

Deci eu am pe a mea, pe volan, comenzile audio.

Nu am cele de cruise control. Din documentarile anterioare, costau la reprezentanta foarte mult, altfel nu am gasit si costa iar destul de mult resoftarea calculatorului.

Tu unde ai gasit? Cat te-a costat in total?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci eu am pe a mea, pe volan, comenzile audio.

Nu am cele de cruise control. Din documentarile anterioare, costau la reprezentanta foarte mult, altfel nu am gasit si costa iar destul de mult resoftarea calculatorului.

Tu unde ai gasit? Cat te-a costat in total?

Eu nu am gasit telecomanda inca.

Normal ca la noi la reprezentanta costa mii de lei ca doar e tipic, dar cine te obliga sa mergi la noi, mergi si tu in Ungaria unde e cam 20 de euro, 15lire e la britanici din ce am citit pe forumurile lor, asa ca sa zicem 20 de euro, fie si 30, e putin peste 100 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ma lamureste si pe mine cineva cu niste raspunsuri.

7. Unde gasesc un service (persoana) ok care sa imi slefuiasca farurile si proiectoarele ?

Multumiri anticipate

Daca geamurile farurilor sunt din plastic, vezi ca sunt anunturi pe www.okazii.ro cu solutii de slefuire ale plasticului care nu cred ca te vor costa mai mult de 20 ron.

Cele bune,

Claudiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now