Guest hcm

Sa descoperim impreuna zgomotul

27 posts in this topic

Salutari la toata lumea

Am de 5 luni un V40 din 2001 1.9 motorina toate bune si frumoase pana cand am inceput sa o cunosc si sa demarez mai in forta. Problema este daca accelerez nu foarte brusc dar nici prea incet sau franez la viteza mica se simte o lovitura in podea cand in partea stanga sau in dreapta alternativ si aleatoriu. La gropi nu se simte lovitura in podea nici la viteza mare 40 - 190 km/h. Am ridicat-o pe rampa, amortizoarele sunt ok arcuri ok am miscat de motor,cutie, bascule nu se misca nimik anormal.

Cer ajutor pentru aceasta problema

PS

Inca platesc rate la ea si nu as vrea sa incep sa schimb bucsi capete bara etc si sa le schimb degeaba.

Va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de la ABS? si ai senzatia ca bate altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de la ABS? si ai senzatia ca bate altceva?

NU este stiu cum actioneaza ABSul. Zgomotul este ca si cum ai lua o piatra sub podea cand in stanga cand in dreapta si in aceleasi locuri cam unde se sta cu picioarele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de la bara stabilizatoare le-ai verificat ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de la bara stabilizatoare le-ai verificat ?!

Da am verificat sunt ok Nu sunt crapate sau distruse

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceiasi problema o am si eu, nu am descoperit inca ce este, ridicata pe elevator nu se aude.

alex doar sti de bataie ca ai auzit si tu cand am la tine.

eu am verificat tot, si degeaba, am renuntat ....daca descoperi te rog sa descri cu lux de amanunte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Trebuie sa te uiti atent la tamponul superior de la motor si la tamponul de la cutie. Fara o examinare atenta, daca numai misti de motor nu iti poti da seama... mai ales cel superior, daca nu esti cunoscator, greu o sa iti dai seama ca e ceva in neregula cu el. Cel mai tare se simte lovitura asta cand e uzura mare la tamponul de la cutie.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceiasi problema o am si eu, nu am descoperit inca ce este, ridicata pe elevator nu se aude.

alex doar sti de bataie ca ai auzit si tu cand am la tine.

eu am verificat tot, si degeaba, am renuntat ....daca descoperi te rog sa descri cu lux de amanunte.

Mergi cu ea asa si nu este nici o problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Trebuie sa te uiti atent la tamponul superior de la motor si la tamponul de la cutie. Fara o examinare atenta, daca numai misti de motor nu iti poti da seama... mai ales cel superior, daca nu esti cunoscator, greu o sa iti dai seama ca e ceva in neregula cu el. Cel mai tare se simte lovitura asta cand e uzura mare la tamponul de la cutie.

Succes!

Tamponul superior este pe baza de ulei nu stiu sa il controlez

cel de la cutie pare sa fie bun cu un levier verificat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe baza de ulei?? Poti sa ii faci o poza? La ce masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tampoanele inferioare, pe care se aseaza motorul sunt de tipul hidroelastic.

Cele de sus, eu stiu ca sunt normale... bucsi de cauciuc.  ???

Mai e o varianta de la care poate proveni zgomot dar nu stiu daca se aplica la s/v 40... oricum e de studiat.

post-924-12877863156564_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de la bara stabilizatoare posibil sa fie uzate , ai spus ca nu sunt crapate sau distruse , dar pot fi uzate . Si eu am patit la fel si nu am realizat de unde vine zgomotul pana cand nu a cazut partea de jos a bucsii si pocnea de spuneai ca se rupe masina . Mai verifica totusi bucsile si tamponul inferior , cel de sub motor . BAFTA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile de la bara stabilizatoare posibil sa fie uzate , ai spus ca nu sunt crapate sau distruse , dar pot fi uzate . Si eu am patit la fel si nu am realizat de unde vine zgomotul pana cand nu a cazut partea de jos a bucsii si pocnea de spuneai ca se rupe masina . Mai verifica totusi bucsile si tamponul inferior , cel de sub motor . BAFTA!

Azi schimb bucsile la bara stabilizatoare  speram sa fie ok Revin cu vesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi pocneste ca si cum ma loveste o piatra pe dedesubt, insa aud zgomotul in dreapta spate, de fiecare data cand plec mai brusc si eventual e si o mica curba... Habar n-am ce-ar putea fi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie imi pocneste ca si cum ma loveste o piatra pe dedesubt, insa aud zgomotul in dreapta spate, de fiecare data cand plec mai brusc si eventual e si o mica curba... Habar n-am ce-ar putea fi...

Poate ai vreo bila de la rulment sparta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@HCM

Bucsa bascula sau suport motor, din pacate astea sunt destul de greu de depistat, trebuie o ranga destul de mare, cu un levier nu poti trage atat de bine .

Pozitia 9a si 10 din poza.

@MC2 vezi ca ai suspensie independenta, deci o gramada de bucsi pe spate, una sigur e uzata.

post-993-12877863515443_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi schimb bucsile la bara stabilizatoare  speram sa fie ok Revin cu vesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca se refera la cele care tin bara stabilizatoare legata de lonjeroare. Si care vin separat la orice masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib: cand iti vei lua S60 vei descoperi cu stupoare ca nu vin separat chiar la orice masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana nu imi arzi tu una scurta peste ceafa, din cand in cand, nu te lasi :D

Abia mai invat cate ceva... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi schimb bucsile la bara stabilizatoare  speram sa fie ok Revin cu vesti

La V40 se schimba bucsile?Vin si separat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat bucsile la bara stabilizatoare in sfarsit si totul este ok numai bate nu troncane nu se rupe

Succes la toti care au aceeasi problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60/V70/XC70/S80 se schimba bara stabilizatoare cu totul, noroc ca nu prea pica decat foarte greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now