jrazvy

Demontare ceasuri bord

31 posts in this topic

Stie cineva cum se demonteaza panoul cu ceasuri (kilometraj si turometru)?  Caut in vadis si nu gasesc. Poate ca nu folosesc bine termenii in engleza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceasurile se cheama de fapt Combined Instrument cu totul,sau SPEEDOMETER ceasu de viteza...cam asta am gasit eu...Le gasesti la Electrical System=>Instrumentation(3.8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai exact la Electrical (3) sus > in stanga alegi Repair and installation.... > Removal, Repl....... > in dreapta 38 Instrumentation > Combined intr..... > Driver information module....

Din cate vad e simplu de scos, ai sus 2 suruburi pentru parbriz, apoi 2 in laterale pentru modul.

Credca o sa scot si eu prabrizul ca am impresia ca a intrat praf in spatele lui.

Revin-o cu detalii daca il desfaci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

am dat jos suruburile de la masca de plastic- 2buc. dupa care panoul de instrumente mai este prins in 2 suruburi laterale pe care le-am scos. dar nu reusesc sa il scot din locas. joaca, dar mai tine in partea de sus unde este curbura. cred ca e o clema ceva. nu am reusit sa o desfac sa scot ceasurile. dupa aia se mai vad doua surubele mici care cred ca tin ecranul. daca reusiti spuneti-mi si mie cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

FOARTE IMPORTANT!!! Decuplati inainte BORNELE BATERIEI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitate in Vadis ca scrie acolo ca trebuie cumva sa ridici de el pentru partea de sus, este o smecherie.

Si credca ar trebui sa decuplezi intradevar bornele, si nu uita sa astepti minim 5 minute

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite, trebuie inclinat putin

post-527-12877863339547_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

FOARTE IMPORTANT!!! Decuplati inainte BORNELE BATERIEI!

din ce stiu eu doar minusul trebuie decuplat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

E suficienta operatiunea descrisa mai sus pentru a schimba becurile care lumineaza ceasurile de bord?

Multumesc!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

becurile din bord sunt defapt smd`uri , pentru schimbarea lor este necesara deslipirea lor de pe placa de baza si lipirea altora .. , e diferit de modelele precedente unde schimbai doar becul care era intr-un soclu ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au! Se lipesc prin cositorire sau alta metoda? Nu exista socluri, lamele, arcuri conductoare in care se prind becurile de la bord?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au! Se lipesc prin cositorire sau alta metoda?

Le lipesti cu superglue :D

Logic ca se lipesc prin cositorire

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modele noi cu ciocanu de lipit le dezlipesti frumos iei smd'u nou il lipesti si gata vezi ca e cu sens unic smd'u ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios, dar eu nu am vazut pana acum led-uri (smd-uri) arse, decat daca a intrat o tensiune mult mai mare in bord, ceea ce ar fi dus si la alte pagube. In opinia mea, ai arse niste becuri chioare. Asta daca nu vrei sa le schimbi ca sa schimbi eventual culoarea....

Si, daca esti din bucuresti, ma ofer sa schimb eu smd-urile gratuit (manopera) asta numai ca sa vad niste leduri din bord arse :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si multumesc de raspunsuri!

Are cineva idee despre cum arata led-urile (SMD) respective? Am niste becuri ciudate printre piesele de rezerva si nu prea stiu unde s-ar potrivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca stie cineva de pe forum ptr ca nu am auzit sa le fi schimbat vreo data... Si ledurile nu se gasesc ca piese de schimb, daca vrei trebuie sa iei AM.

Acum eu nu mai inteleg: vrei sa schimbi ledurile cu becuri ?!? Esti convins ca sti ce vrei/faci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Speedy! In partea dreapta a ceasurilor (vitezometrul) nu mai e iluminat, deci ceva s-a ars in spate sau e o lipitura fisurata.

Nu e foarte deranjant, ca ajunge difuz acolo lumina din stanga, insa nu mai e estetic si placut privirii.

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai timp, iti propun sa stabilim o intalnire sa vedem despre ce e vorba. Am garajul in zona Razoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si multumesc de raspunsuri!

Are cineva idee despre cum arata led-urile (SMD) respective? Am niste becuri ciudate printre piesele de rezerva si nu prea stiu unde s-ar potrivi.

Uite cam asa ceva arata ,o mica parte de leduri si bord :smile:

post-410-0-74893000-1417713207_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

OMG! Ce complicaciune :)

V50Saphir, te sun saptamana asta cu siguranta. Iti multumesc pentru implicare si suport!

Cred ca incep sa ma pricep la Volvo, am invatat multe de pe aici. Problema grava e ca incepe sa-mi placa si nu e bine deloc :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place ultima propozitie a ta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut, vin si eu cu o problema legată de instrument cluster. Nu am găsit topic deschis pe aceasta tema, iar dacă moderatorii considera ca nu e la locul lui îi rog sa-l mute.

Acum problema: am o defecțiune la instrumentele de bord, care pentru a o repara mă costă mai mult decât unul luat din dezmembrări. Întrebarea mea e: se poate înlocui tot instrument cluster fără vreo adaptare cu VIDA, sau.... de ce trebuie sa țin cont? Problema e ca nu am găsit prin apropiere un IC ca sa il pot încerca si a-și vrea sa îmi comand unul de la un parc de dezmembrări dar nu a-și vrea sa pierd niște bani, cumpărându-l si mai apoi sa nu funcționeze. Mulțumesc anticipat.

Enviado desde mi iPad utilizando Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate, intrucit nu este interschimbabil asa pur si simplu.Cluster este denumire generica a DIM-ului,banuiesc ca de el vorbesti si nu pur si simplu de cele 2 simple ceasuri+2 mai mici :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now