Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Vot pt. Brancusi

21 posts in this topic

Am votat, daca ar vota si toti aia din ministerul culturii care-si primesc salariile ca sa stea pe messenger si sa se duca la seminarii de "brancusologie" poate am fi pe locul 1. Mi-e rusine ca-s din Tg-Jiu, au venit niste prieteni din Germania pe la mine, au vrut si ei ca tot omu' un pliant cu informatii, ca din "orasul lui Brancusi", dar am avut de unde sa le dau? In Paris aveau postere cu Eugen Ionescu si cu Brancusi si pe gardul gradinilor Luxemburg. Noi avem ministri gen Riti-Piti si Paleologu, care se plimba in chiloti cu Udrea pe malul marii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate asta este tara in care traim  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat, daca ar vota si toti aia din ministerul culturii care-si primesc salariile ca sa stea pe messenger si sa se duca la seminarii de "brancusologie" poate am fi pe locul 1. Mi-e rusine ca-s din Tg-Jiu, au venit niste prieteni din Germania pe la mine, au vrut si ei ca tot omu' un pliant cu informatii, ca din "orasul lui Brancusi", dar am avut de unde sa le dau? In Paris aveau postere cu Eugen Ionescu si cu Brancusi si pe gardul gradinilor Luxemburg. Noi avem ministri gen Riti-Piti si Paleologu, care se plimba in chiloti cu Udrea pe malul marii.

Mare dreptate ai...din pacate...poate urmatoarele generatii vor schimba ceva...

Am votat si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

VOTAT :D  & indemnat toata lista mea de prieteni ;)  imi doresc sa ajung la Tg.Jiu special pentru Brancusi, @xydexter te cooptez ca ghid ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu draga inima, numai sa ma anuntati inainte sa pregatesc suedeza de turul orasului  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii rog pe cei care sunt inscrisi si pe alte forumuri sa posteze adresa si acolo.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brancusi = scluptor francez de origine romana.

Asta stiu toti in afara. vai de capul nostu... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu s-a miscat deloc ??? ori nu sunt luate in calcul voturile noastre, suntem din tara de origine a personalitati ;) ori nici alti nu stau pe loc ;D ce ziceti ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am numarat voturile de cand am postat pana acum. Sper sa ne miscam si noi mai cu talent si poate se vede ceva  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

of,am crezut ca-l pot vota in fiecare zi  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

nope!Nu poti vota decat o singura data!Eu am votat mai demult si am incercat sa votez cand s-a deschis acest topic,dar nu am putut!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti vota de mai multe ori de pe acelasi calculator  ;) 

Eu cand prind unul nou, votez  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveti IP dinamic > Clear Cookies la navigatorul web sau intrati cu altul dar sa aveti alt IP, adica dinamic si puteti vota de mai multe ori dar deja nu e corect  :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am vorbit si eu cu 2 prieteni care au ip-uri dinamice sa faca asta.Sper ca in curand sa urce in top10!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu conteaza sa fie corect - ci sa inceapa lumea de-afara (cei care nu stiu, bineinteles) sa se intrebe-dupa ce or sa vada ca e in primii 10 : cine e brancusi asta ?  A...e roman, ce pacat.  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am votat, daca ar vota si toti aia din ministerul culturii care-si primesc salariile ca sa stea pe messenger si sa se duca la seminarii de "brancusologie" poate am fi pe locul 1. Mi-e rusine ca-s din Tg-Jiu, au venit niste prieteni din Germania pe la mine, au vrut si ei ca tot omu' un pliant cu informatii, ca din "orasul lui Brancusi", dar am avut de unde sa le dau? In Paris aveau postere cu Eugen Ionescu si cu Brancusi si pe gardul gradinilor Luxemburg. Noi avem ministri gen Riti-Piti si Paleologu, care se plimba in chiloti cu Udrea pe malul marii.

Este un devar foarte trist. Eu sunt din Turnu Severin si mereu mi-a placut orasul Targu Jiu. Este un oras care se regaseste prin Brancusi, insa prea putini apreciaza lucrul asta. Nu stiu cum o fi acum, insa acum 2 ani cand am fost ultima data,la fel, am vrut ceva pliante si nu am gasit nimic. Am fost nevoit sa fac poze la niste table cu cateva infomatii despre Brancusi :( .  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea pricep cum are acelasi nr. de voturi. Eu am mai votat de pe 3 calculatoare diferite si este la fel  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh, esti roman...si parerea ta conteaza prea putin...

Poate trebuie sa votezi de mai multe ori ca sa se considere un "VOT". DEMOCRATIE ADEVARATA!!! :-X.

Am facut un mic calcul si trebuia sa sara cu 100 de puncte,doar din ce stiu eu...Poate au alte unitati de masura si nu stim noi... pot fi intrebati posesorii site-ului??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sculptorul român Constantin BrâncuÅŸi s-a clasat pe locul al doilea la categoria Sculptură, în urma lui Alberto Giacometti, într-un sondaj recent organizat de publicaÅ£ia franceză Le Figaro, care a dorit să stabilească o ierarhie a celor mai buni artiÅŸti ai secolului al XX-lea.

InternauÅ£ii din toată lumea, cititori ai site-ului oficial al publicaÅ£iei Le Figaro, au fost invitaÅ£i să voteze “artiÅŸtii secolului XX “. La acest sondaj au participat 23.914 persoane, iar sondajul a cuprins patru secÅ£iuni principale:

Artă modernă (9.864 voturi),

Artă postbelică (5.392 voturi),

Artă contemporană (4.140 voturi) ÅŸi

Sculptură (4.518 voturi).

ÃŽn urma voturilor exprimate, câştigătorii au fost desemnaÅ£i după cum urmează:

Paul Cézanne la categoria Artă modernă (24,55% din voturi),

Francis Bacon la categoria Artă postbelică (20,42% din voturi),

Pierre Soulages la categoria Artă contemporană (25,60% din voturi) ÅŸi

Alberto Giacometti la categoria Sculptură (35,15% din voturi).

Sculptorul român Constantin BrâncuÅŸi s-a clasat al doilea la categoria Sculptură, cu 18,33% din voturile exprimate, devansându-i pe Alexander Calder (11,31%), César (7,37%) ÅŸi pe Henry Moore (6,93%).

..........

Sursa: MEDIAFAX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0