ValiU

Posesor volvo prost crescut

59 posts in this topic

Ehhhhh si eu as vrea sa merg cu bicicleta la munca .....numai ca IE cam mult de mers..... si ai dracu astia la munca nu au dusuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma duc la toaleta de handicapati (deh acolo ma simt eu ca acasa :))  ) si ma schimb.

Asa e. daca esti departe e prea mult de pedalat...... insa cei care suntem pe aproape ...... merita efortul..... si mentinem si burtile in standarde :))

Nu a zis nimeni sa renuntam la masini ci doar sa mai si pedalam daca se poate desigur......

Si ca sa nu ma dati afara de pe forum, o sa scriu pe bicicleta VOLVO :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recunosc ca asa este insa....... inca sper ca soferii vor invata ca existam si noi si vor avea grija.

In Amsterdam:

70% merg cu bicicletele (civilizat e adevarat si pe piste f frumos amenajate)

20% merg cu mijloacele in comun

10% cu masina

Rezultat:

- la semafor am numarat 17 biciclete (insa oameni mai multi pentru ca merg cate doi iar unii au bicicleta cu 2,3,4 locuri pentru ca isi duc copii si cumparaturile cu bicicleta) si doar doua masini.

- oras f curat

- aer f curat

Si inca ceva.

La amsterdam biciclistul are prioritate. Soferul are grija de biciclist pentru ca.... mai multi biciclisti mai putine masini.

Am cazut cu bicicleta si a venit un politist, m-a ridicat si m-a intrebat daca m-a lovit cineva si unde e persoana.......

Eram doar eu si bolovanul din mine. :))

Asa ca...... daca ne vedeti..... protejati-ne :)

10% biciclisti, 10% mai putin aglomerat.

Te invidiez,visez sa am afacerea in asa fel sa pot merge cat mai mult cu bicicleta.bine ca de azi sunt biciclist(am depasit viteza legala in Sindrilita)sper ca 30 zile,dar sa revin bravo tie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai fratilor,  in bucuresti n-as merge nici cu bicicleta, nici cu masina, nici platit la km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca lumea nu s-a prins de subtilitatea lui Andy, omu care cumpara masina noua Volvo are anume statut social si nu prea arunca gunoi pe geamul masinii, in schimb volvo second hand isi permite mai multa lume, inclusiv cei care arunca gunoaie pe geam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin.

O sa fi surprins cand vei constata ca lumea a inceput sa protejeze biciclistii....

Mi se intampla din ce in ce mai des sa fiu lasat si chiar protejat de unii soferi.

Deja nu mai suntem claxonati.....

Bravo lor si le multumesc........

Trebuie doar sa vrem sa facem un lucru frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt in mutare, in noua locatie am loc de parcare asigurat pentru bicicleta. Nu glumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este super asta.

Mie imi e foarte greu sa urc in fiecare zi 5 etaje cu bicicleta in brate.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca urci pana la etajul 5 inseamna ca locuiesti intr-un bloc cu lift.. de ce nu il folosesti cand urci cu bicla?...

A-pro-po de bicicleta- incepand de sapt. tercuta am mutat-o din balcon la ghena de gunoi ( si am legat-o bineinteles).... sunt fff . curios daca va pati ceva....sau poate intr-o buna zi o dau lipsa....

Si inca ceva--- in Amsterdam nu vezi asa de multe masini pe strazi nu din cauza parcarii f. scumpe ci din cauza impozitelor FOARTE MARI. De ex. daca iti iei o masina noua de 100.000 Eur, platesti impozit 120.000 Eur... Am dat un exepmlu... oricum impozitul ajunge de obicei mai mare decat valoarea masinii noi.

Asa ca mai bine te urci pe bicicleta si faci si sport..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cauza babutzelor de bloc nu ma urc in lift.

Sunt foarte certarete. :) incerc sa evit un conflict cu ele......

si asa..... trag si eu de fiare pana la etajul 5 :)

Oricum e bine cum au ei. Nu cunosc partea cu impozitele in olanda.

posibil sa fie asa nu contrazic pe nimeni. Stiu ca si la parcari sunt probleme.

Oricum se circula foarte elegant sa recunoastem. Si orasul este chiar curat si nepoluat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In curand, daca nu se fac sosele si parcari...avem si noi "norocul" sa avem orase curate...se blocheaza circulatia, si o sa mergem pe jos.... ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred.

Multi dintre noi romanii mergem si la WC cu masina.....

Astia suntem. fitzosi

Multi prefera sa stea ore in sir in masina decat sa gaseasca alta solutie.......

Nici autoritatile nu incurajeaza mersu cu transportul in comun sau mersul cu bicicleta.....

Sa vezi ce "amuzant" e cand ma alearga cainii comunitari.....

Nu vreau sa jignesc pe nimeni. Ma refer doar la noi ca popor si nu la persoana directa.

Din ce am vazut la intalnire majoritatea erau oameni modesti, fara fitze , chiar f ok.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi de dimineata un C30 a oprit pe verde intermitent si a tinut in spate vreo 5 masini cat a tinut semaforul. E vorba de strada dintre 13 septembrie si libertatii. Strada are 3 benzi, iar la intersectia cu libertatii e un semafor care are verde interminitent pt dreapta. Respectivul n-a reusit sa se incadreze pe nici una din a lea 2 benzi pentru stanga. Au claxonat cei din spate cat a tinut semaforul si ala nu s-a clintit un centimetru, desi avea o gramada de loc ca sa se dea la o parte. Nu i-am vazut numarul (eu eram pe banda 3), era o masina gri. In concluzie sunt destule uscaturi si printe posesorii de Volvo  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate nu stia omu ce e verdele ala intermitent

nu exista in toate orasele chestia aia cu verde intermitent

;D:D;)???::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pacat ca astfel de "oameni" conduc VOLVO , nu merita nici bicicleta, mai ales ca era si politist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegii n-au indraznit sa spuna, de fapt era un...militian deghizat ;D si ceea ce arunca el pe geam erau voturi.. ;D ;D ;D; e drept nu stim ale cui.."ie"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posesor volvo prost crescut

« : Joi 25 Iunie, 2009, 19:37:04 »

Răspunde folosind un citatCitat

Nu am stiut unde sa postez acest nou subiect asa ca..... o sa il pun aici, poate o sa sara in ochi tuturor.

Astazi dintr-o frumoasa masina volvo s60 D5 numar de inmatriculare B 01 BOJ a dat dovada de o "foarte buna crestere" tipic romaneasca aruncand pe geam hartiile care il incomodau prin masina

Nu pot sa mai spun decat........  f f f multa rusine.

Locatia: soseaua Dimitrie Pompei aproape de intersectia cu str Glucoza (in dreptul politiei).

Nu stiu daca posesorul acestui autoturism se afla inscris pe acest forum Sad sper sa nu pentru ne face de rusine.

Oricum daca citesti acest subiect eu iti transmit doar ca nu meriti sa conduci o astfel de masina. Sad ar trebui sa iti cumperi o dacie 1310 si sa asculti manele pentru ca pana la urma ai aratat care ar fi nivelul tau de civilizatie

Pot posta si o poza (din pacate nu cu momentul in care isi arunca hartiile pe geam.

Si mai trist este ca soferul era imbracat in haine de politist........

nu cred ca daca ai o dacie inseamna ca ai nivelul de civilizatie mai scazut decat al unui cu un volvo....si manelele la fel...fiecare cu gusturile lui,dar aruncatul gunoaielor din masina este f urat,cei 7 ani de acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, sunt de acord cu tine.

Nu inseamna ca daca ai dacie esti prost crescut.

Ideea era ca nu merita o astfel de masina.

Vreau doar sa sper ca cei care si-au luat volvo au deja un nivel de cultura ridicat si un bun simt superior.....

Speram si eu..... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Vreau doar sa sper ca cei care si-au luat volvo au deja un nivel de cultura ridicat si un bun simt superior....."

cam asa ceva spuneau si comunistii ( cine are avere e chiabur si trebe pedepsit ) . nu trebuie sa facem nici o legatura intre lucruri si caracter: este extrem de periculos !

gestul e gest si trebe tratat ca atare, fara alte legaturi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf d-ne..... cata analiza pe text.

Bine... fie ca voi. Nu mai zic nimic. vad ca acum cautati toate sensurile pe care le poate lua o  fraza...... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un militian nenorocit care a pus mana pe o masina de aristocrat!!! din pacate nu e singurul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit tot ce a-ti scris. Cei sapte ani de acasa nu se mai pot intoarce decit foarte greu pentru unii. Eu stiu niste exemple mult mai "dragute".

Ex.1 tigara aruncata pe jos - amenda 120 euro (in Germania).

Ex.2 servetel aruncat pe linga coÅŸ - 70 lire (Anglia).

Exemplele au fost traite de doua cunostinte.

Dincolo românii nu sunt mai cuminti ci amenzile mai mari. Cind vin acasa se rup in figuri, isi dau arama pe fata.

Masina Volvo inseamna mult mai mult decit o masina. Toti spun " si eu vroiam un VOLVO" sau " a fost masina care mi-a placut cel mai mult".

Concluzia este fratilor - avem Volvo sa ne comportam in trafic si in viata cu luxul si calitatea masinii pe care o avem/conducem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa pt ca pretul de achizitie al unui volvo SH este foarte mic, de exemplu un S80 2007 Summum se vinde acum cu 15k E iar nou a costat 60k E deci orice cocalar cu bani de seria 3 (E90) isi poate cumpara un S80 si ar avea si avantaje, in S80 Gutza suna mai bine si nu loveste cu burta de volan si nu exista riscul ca lantzul da` goldeanu sa se rasuceasca pa` volan ca sharpili bouaaa si sa faca acident si daca face din S80 iese mai putin sifonat .

Deci concluzia mea care este pa` persoana fizica este ca cocalaru nu are coloare politica si preferinte la masini doar la coloarea masinii, sa fie alba si cu geamuri negre, cat mai negre .

Sper ca am iexplicat destul de clar ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu de ce se tot face o analogie gresita: oamenii de calitate = soferi volvo. de unde pana unde si pe ce logica va bazati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimu cocalar intalnit face2face avea Jaguar, asa ca sustin sus si tare ce am scris mai sus .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now