Brava

A 940 is reborn

9 posts in this topic

Ieri m-am descis cu o foarte buna prietena sa reinviem 940 -ul ei , care statea pe dreapta de vre o 2 ani . Masina este din 1997 si a fost luata de noua . Masina a fost a tatalui ei , dar el si-a luat alta masina si asta a ramas pt ea , pentru cand isi va lua permisul de conducere , dar cum nu la luat nici pana in ziua de azi , masina a stat  :D

Cateva detalii despre masina : 940 fabricat in 1997 , motor 2.3 8V Turbo , 4 x AIR-BAG , SIPS , ABS , 4xGeamuri El , scaune 1/2piele , 1/2 Textil . reglaj pe inaltime numai la sofer , lombar la ambele , Aer conditionat si cam atat .

Acum sa enumer problemele : Garnitura de chiuloasa dusa , geometria rotilor dusa , discuri de frana sentzuite si ovalizate rau ( Pui frana si iti fuge volanul ba stanga ba dreapta ) , flansa cardan si rulmentul de la ambreiaj .

Sper ca in maxim 2 luni sa o terminam , deh bugetu  :D

Acum niste poze :

dsc00058y.th.jpg

dsc00057a.th.jpg

dsc00056t.th.jpg

dsc00055q.th.jpg

dsc00054g.th.jpg

dsc00053c.th.jpg

dsc00052g.th.jpg

dsc00050n.th.jpg

dsc00049yci.th.jpg

dsc00048yjh.th.jpg

dsc00047ifj.th.jpg

dsc00045psi.th.jpg

dsc00044i.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.3 Turbo nu e vechiul T5 ? Ala de 240 CP ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, asta e in 4 cilindri, dispus axial ;D RWD baby !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ... Pana acum i am pus discuri fata noi + placute ( Brembo + Mintex ) . I am dat chiulasa jos ca sa i schimbam garnitura si pana la urma am ajuns la concluzia ca mai bine dam motorul jos sa il curatam bine de ulei si sa i schimbam toate garniturile  ;D Luni sper sa fie motorul jos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca ai si BAC anul asta. Stiu ca auzi asta frecvent de la ai tai, dar ar fi bine sa inveti si sa-l iei. Volvo mai repari, da Bacu e bine sa-l iei din prima. Succes si oricum felicitari pentru Volvo 940. Si apropo, stai pe strada cu nasii mei. Sa vezi ce mica-i lumea  :D

Deci ... Pana acum i am pus discuri fata noi + placute ( Brembo + Mintex ) . I am dat chiulasa jos ca sa i schimbam garnitura si pana la urma am ajuns la concluzia ca mai bine dam motorul jos sa il curatam bine de ulei si sa i schimbam toate garniturile  ;D Luni sper sa fie motorul jos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avem timp si pentru Bac si pentru masini . Momentan nu invat foarte mult ca pana in mai am sa uit , de invatat am sa ma apuc prin ianuarie .

Chiar ca ce mica este lumea  :P Hmm unde stau nasii tai ? ca poate ii cunosc  :D Nu de alta dar stau aici de cand m am nascut  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In capul strazii spre Iani Buzoiani. Poate ne vedem prin zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe colt cu islaz nu ? ti am vazut masina acum ceva timp acolo  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

That's right.

pe colt cu islaz nu ? ti am vazut masina acum ceva timp acolo  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now