Roberto

Clips-uri prindere ornamente

42 posts in this topic

Azi m-am bagat sub masina in a 2-a aventura de a gasi filtrul de benzina, in fine NU ARE, deci NU ARE sa-l ia naiba.

In fine, vreau sa stiu unde gasesc niste clips-uri dinacelea din plastic cu care se prind ornamentele, am cateva rupte si cateva bagate inauntru din cauza ca am mai dat cateodata cu partea de plastic de pe lateral, cel ce acopera pragul aici la mine pe strada ca deh, de nspe ori i-am zis primarului sa faca domle panta aia mai fina ca tot ne rupem pragurile astia cu masini joase.

In fine clips-ul arata asa

PFV905038_large.jpg

Oare sunt prin Practiker, sau hypermarket-uri de genul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D :DHai sa fim seriosi,tu chiar crezi ca o sa gasesti la supermarket :D?si la super oferta? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ma gandesc ca nu sunt nush ce raritati, chestiile astea se folosesc la multe porcarii, nu doar la masini, lol.

Pai ieri de exemplu am ramas cam in aer cand am vazut ca au aparut filtre de ulei, filtre de benzina, bujii, etc in...Sellgros, jeez.

Daca nu sunt in supermarket-uri atunci altundeva. :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi pe elitecat.cz , da-mi cod si-ti aduc piesa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, credca asta e, dale-n durerea mea ca toate arata la fel  ;D ;D dar am unul in fata si din poze acesta http://elitecat.cz/ArticleDetail.aspx?B=0&ActiveNr=KHR+20251&TypNr=17823&NodeId=953099  arata "cel mai identic".

8 lei 10 bucati nu ?

Si daca tot am gasit vreau si http://elitecat.cz/ArticleDetail.aspx?B=0&ActiveNr=KHR+45195&TypNr=17823&NodeId=953099 sunt ( SPER ) suruburile pentru prindere capac bord jos ca deh, mie nemtii care mi-au fauct ultima revizie inainte sa fie pusa masina in vanzare au zis ca lasa doar un surub din 4, si ala strans pana a crapat capacu, si-au batut joc.

Si asa ceva http://elitecat.cz/ArticleDetail.aspx?B=0&ActiveNr=KHR+15028&TypNr=17823&NodeId=953099

Daca tot iau chichite deastea vreau sa iau sa o pun la punct :D,

Daca poti sa aduci, bineinteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Azi m-am bagat sub masina in a 2-a aventura de a gasi filtrul de benzina, in fine NU ARE, deci NU ARE sa-l ia naiba."

Scuze de oftopic,dar:

:D  :D  :D  :D  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu iti treaca prin gand sa mergi la reprezentanta ca o sa te crucesti... Eu am fost sa-mi vopsesc pragurile si cand mi le-au dat jos mi le-au rupt jumate, si astea mici, si unele mai mari, albe... M-au trimis in fata sa mi le comand si m-am crucit: Unul dinasta mic negru din poza, costa 8 lei si unul mai mare putin, alb, dreptunghiular, costa 13 lei. Nu mi-a venit sa cred!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

LOL, cum sa merg la reprez ? pentru asa ceva ?

In cel mai rau caz posibil daca voi avea nevoie de reprez merg la Szeged ! In rest mi-o fac singur sau daca nu am scule sau nu ma bag la ceva, merg la mecanicul meu.

8 lei o capsa de plastic ? Dai in durerea mea, sa si le pastreze ca o leg cu sarma  ;)

Alea mici sunt vre-o 10 pe fiecare parte din cate am numarat ? doar nu ai dat 2 mil pe ele ? Fereasca-ma dumnezeu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-ar trebui cateva clipsuri din acelea de plastic, caci masca mea din fata mai are doar vreo 2 in lateral. Midnight daca poti sa aduci o sa vreau si eu.

O sa le pot lua la intalnirea nationala, daca nu, ne descurcam cumva, dar sa nu uiti si de mine :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate vin cu o veste proasta... chiar cam alea sunt preturile pt. clipsurile de plastic ! Vedeti la mine pe site (piese-volvo.ro) la accesorii/originale si o sa va mai cruciti odata... Ca idee, eu castig cam 1 leu/clips :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum ? Pe Elitecat.cz vad acolo "Denumire:  fasteners - 25 ks", la altele "Denumire:  fasteners - 10 ks",  alea eu sunt 100% sigur ca inseamna bucati, ce porcarie, raman la "bucata de sarma atunci"  :D, cum dracu sa dau 1 mil 6 sute pe 20 de clips-uri de plastic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am specificat... Accesorii/originale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am dat atatia bani pe ele. Am cumparat cateva, cat sa stea pragurile, ca oricum erau prinse si in suruburi, si le-am spus sa mai foloseasca si din cele vechi... Cand mi-au desfacut pragurile aveam impresia ca trag intentionat asa de tare sa mi le rupa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, daca au tras clar ca au vrut sa te faca de unele noi pentru ca ele SE APASA pentru a fi scoase, au o mica tija care se apasa inuntru pentru a fi scoase, daca tragi de ele risti sa strici gaurile din bara pentru ca sunt foarte rezistente clips-urile...ce oameni.

Am gasit clips-uri, exact cum trebuie, inclusiv tot felul de fitting-uri si clips-uri pentru automobile, in UK, pretul e ff bun, transportul e 7.95 lire indiferent de cantitate iar preturile sunt per punguta de 12, 20, 25 cam asa si e cam 8 lire punguta cu clips-uri cum imi trebuie mie, adica vreo 9.3 euro care e 40 de lei nu 8 lei per bucata a la romania.

Se pare ca e o firma care doar asa ceva face deci mie mi-a lasat impresia de calitate.

http://www.bresco.com/acatalog/Scrivets_and_Rivets.html#aFIX39P

Eu o sa comand cat de curand, poate facem o comanda impreuna cu acelasi colet si iesim mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu Roberto.Anunta-ma cand dai comanda , te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok putetm incepe aici sa postam fiecare ce saculeti cu clips-uri doreste, le comandam pe toate si transportul il impartim la numarul de oameni, oricum e 8 lire, nu e o suma imensa.

Eu o sa iau un saculet cu 25 de clips-uri dinastea http://www.bresco.com/acatalog/info%5fDRR%5f057P%2ehtml la 7.49 lire

Transportul in romania e £7.95

Trebuie sa vedem cum facem, momentan nu am bani pe card, poate pe la inceputul lui august le comand, apoi cand vin vi le trimit la fiecare prin posta sau vi le dau la intrunire.

Trimite-ti inainte un email la ei si discutati despre ce clips vreti, eu le-am trimis o poza cu unul de-al meu rupt si ei mi-au confirmat ca cele de mai sus sunt tipul dorit de mine, cel mai sigur e sa luati dimensiunile lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu, cate pot comanda maxim (adica sa ajunga la toata lumea)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu, cate pot comanda maxim (adica sa ajunga la toata lumea)?

Scuze, nu am inteles exact ce vrei sa spui  ;), explica te rog

P.S : Acum am mai trimis un mail cu poze + dimensiunile clips-ului, gaurii, etc ca sa fiu sigur ca se potrivesc, astept raspuns de la ei sa vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca la S60 sunt la fel. Ma gandeam ca eu am nevoie doar de cateva (maxim 10buc) si saculetul se poate impartii daca si altii au nevoie doar de cateva... Sau trebuie sa comand minim 25 si impartim doar transportul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu imi iau un saculet ca la mine mai toate is puscate, cam peste 10, restul vi le dau cui doriti, dar nu stiu cate au sa ramana.

Mda, din pacate minimul este un saculet, 7 - 8 lire e unul.

Cel mai bine e : cei care vor sa luati un clips si sa il masurati ca sa fim siguri ca sunt la fel, sau poate unii din voi au nevoie de unele cu alte dimensiuni.

Eu ma refeream doar la transport, nu m-am gandit sa impartim si pretul saculetului dar daca vreti din punctul meu de vedere e foarte ok, numai sa ne ajunga la toti si sa se potriveasca la toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cred ca la S60 sunt la fel.

Nu sunt la fel, chiar daca seamana. Cele de pe S 40 P2, sunt de unica folosinta - apesi pe ax pana cand iesie complet (altfel nu poti scoate clama) si sunt un pic mai mici, nu ca pe cele de la S 60 unde apesi pe ax, axul ramane prins in clama si o poti scoate usor, recuperand si axul.

Uitata-te un pic la poza asta cu clipsul pt. S 40 si apoi la clipsurile tale. La poza, discul este mai aplatizat si axul este taiat in unghi drept, la S 60 mi se pare ca este rotunjit.

post-952-12877864885221_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu

  Cum imi dau seama care sunt bune pt. S60?

  Voi le-ati masurat cu sublerul (ca eu nu am subler  >:( )?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt de unica folosinta !!! Se apasa pe tija in interior pana se umfla piciorusele si atunc prinde, ca sa il scoti afara se apasa iarasi pe tija pana intra in interiorul capului ( face click ) si piciorusele sunt eliberate, se scoate clips-ul afara, se trece tija iarasi in pozitia initiala adica in afara capului si gata.

Asa sunt si cele ce prind mocheta si mai toate care au tija.

Au fost facute asa logic pt a putea fi scoase fara a le rupe, pt ca sunt destul de puternice, daca tragi ca taranul risti sa scoti cu tot cu ornament sau sa rupi gaura unde e vorba de plastic.

Eu le-am masurat da, gaura la mine e de 6 - 7 mm.

Uite niste poze care le-am facut pt a le trimite prin mail la cei de la bresco.

In orice caz sunt mai multe marimi si dimensiuni pe website, uitati-va si voi pe site la sectiunea Scrivets and Rivets

post-527-1287786488571_thumb.jpg

post-527-12877864913259_thumb.jpg

post-527-12877864915201_thumb.jpg

post-527-1287786491697_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine le masor si eu aprox (tot asa arata si ale mele) si iti spun. E tarziu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now