St3faN80

Franare puternica

39 posts in this topic

Buna ziua

Am un volvo s60 2.0T si cand franez la viteze f mari(200km/h) apar niste vibratii puternice doar la viteze mari.Poate sa fie de la STC sau ABS sau e altceva ca la vitezele astea nu are trepidatii in mers(adica sa fie vreo janta stramba sau ceva de genu asta)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile de frana !

E foarte probabil sa fie ovalizate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu trebuie sa faca nici o vibratie nu?si trebuie umblat la toate discurile sau doar pe fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal nu trebuie sa vibreze.Vezi si tu care din ele sunt ovalizate.Daca sunt doar cele de pe fata trebuie sa le schimbi numai pe alea , daca sunt cele de pe spate la fel.Daca sunt si pe fata si pe spate vei fi nevoit sa le schimbi pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele din fata se "ovalizeaza" de obicei, de fapt nu se ovalizeaza, e impropriu spus, ci incep sa fuleze.

Sfatul meu e sa te duci in prima faza la un mecanic care are un ceas comparator sa verifici daca au batai (la discuri se accepta maxim 0,09 mm). Daca nu au batai e ok, verifici jantele si le echilibrezi. Daca au batai le dai frumos jos si pui ceasul comparator pe butuc ca sa vezi daca nu cumva e si butucul stramb (nu-ti doresc, e ca dracu de scump). Daca butucul are bataie mai mare de 0,03 mm trebuie schimbat, daca nu schimbi doar discul.

In cazul in care trebuie sa schimbi discurile sfatul meu e sa-ti cumperi unele bune ATE sau originale, nu de alta dar daca te zgarcesti o sa ajungi ca peste cateva luni sa le schimbi iar (trust me, i've been there).

Inca ceva, schimbatul discurilor obligatoriu implica si schimbarea placutelor de frana.

Ce ti-am zis aici e ideal, insa bugetul ce trebuie alocat e mai mare (in jur de 800-900 RON cu tot cu manopera).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat de reali sunt?

L-ai luat din romanica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija pe viitor sa nu dai cu apa rece pe discurile fierbinti. E reteta ideala pentru distrugere. Spune-le celor de la spalatorie sa nu dea prima oara cu jetul de apa pe roti (cum de altfel fac 90% dinte tzugulanii din spalatorii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai am doar 1 S60 si 1 C30, ambele diesel, asa ca nu ma pot pronunta oviectiv vis a vis de o benzina. Eu zic ca e ok raportul cilindree /putere si cuplul motor. Nu m-am dat cu una si repet, e subiectiv, I love diesel power.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand mi-am cumparat masina am patit tot ceva de genul, trepidatii la frane doar la viteze mari.

Mecanicul meu mi-a explicat ca franele pe discurile pe spate intervin doar la viteze mari, deci cel mai probabil cele din spate ar fi problema.

La mine cauza trepidatiilor a fost rugina de pe discuri din cauza ca masina a fost in repaos mai multa vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand mi-am cumparat masina am patit tot ceva de genul, trepidatii la frane doar la viteze mari.

Mecanicul meu mi-a explicat ca franele pe discurile pe spate intervin doar la viteze mari, deci cel mai probabil cele din spate ar fi problema.

La mine cauza trepidatiilor a fost rugina de pe discuri din cauza ca masina a fost in repaos mai multa vreme.

ah...deci asa a zis mecanicul ala ? sa-i dai o floare din partea mea, ca sigur e femeie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

faza cu rugina a fost chiar tare  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as propune sa explicati in primul rand ce am zis gresit si dupa aceea eventual sa faceti misto aiurea.

Sau sa restrictionati accesul femeilor pe forum ca oricum nu au ce cauta la volan...

Aerele astea de superioritate nu vi se  potrivesc, parerea mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Irina, rugina aia pleaca de pe discuri la primele 2-3 frane. Asta a vrut sa zica (mai mult sau mai putin cu rautate) iulirx. Nu are nicio treaba rugina de pe discuri, care este pur superficiala, cu dezechilibratul rotilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns.

Si la mine au disparut trepidatiile dupa un drum mai lung inafara localitatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi masina mea a stat un an pe dreapta.....da cred ca de atunci sa dus si mama ruginii :D(ca am facut vreo 10 mii)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa fii sigur de asta.Incearca ce ti-a zis kadudu sa faci si sigur vei descoperi problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua

Am un volvo s60 2.0T si cand franez la viteze f mari(200km/h) apar niste vibratii puternice doar la viteze mari.Poate sa fie de la STC sau ABS sau e altceva ca la vitezele astea nu are trepidatii in mers(adica sa fie vreo janta stramba sau ceva de genu asta)?

Era, totusi, voba de vibratii la viteze foarte mari, mai misoginilor!  :D

Daca exista disensiuni intre etriere si nu franeaza la fel pe ambele parti?

Eu am mai patit-o si la alte marci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot era deschis subiectu mi-am amintit acum ca pe ambele discuri spate placutele de frana parca ar apasa doar pe o portiune cat un deget.....Cine ma poate ajuta??? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

si yo cred ca discurile sunt ovalizate si ma refer la cele de pe fatza in primu rand.

discurile si placutzele de pe fatza sunt cam 5 mil max toate. 362 lei > 2 discuri si 123 lei > 4 placutze frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now