Sign in to follow this  
Followers 0
ValiU

Cum se schimba burduful la planetara

9 posts in this topic

E greu sa schimbi burduful de planetara? (planetara stanga fata)

Imi puteti da si mie cateva informatii si sfaturi.

Cum se scoate? Imi trebuie chei speciale? prese?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Usor nu e de schimbat...

Trebuie sa demontezi mai multe repere pana ajungi sa poti schimba burduful:

-desfaci piulita la planetara; aici iti trebuie o cheie tapana. Eu am indoit o cheie "normala" in incercarea de a desface.

-desfaci piulita la capatul de bara; normal se scote cu o presa.

-dai jos etrierul;

- la mine mai are ceva prinderi dar la S60, nu stiu cum e exact.

Ideea e sa lasi fuzeta atat de libera (de obicei prinsa numai de pivot) incat sa iasa capul planetarei afara si sa poti schimba burduful.

Sa nu uiti sa pui vaselina care vine cu burduful.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E treaba complicata.... Asa cum a precizat Adi e corect, dar apoi urmeaza greul maxim. CA sa schimbi burduful trebuie sa dai capul planetarei afara. Are o siguranta ciudata pe-acolo si daca n-ai mai vazut asa ceva, e cam greu. Poate un amic care stie ti-ar fi de un real folos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi.

O sa incerc sa ma descurc singur......

Imi place sa imi repar singur masina insa recunosc..... e f complicata insa orice se invata daca exista dorinta, pasiune si ceva pricepere si inclinare spre mecanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca macar sa mai gasesti pe cineva, sa fiti 2 - la un moment dat va trebui sa faci un pic de...parghie sa bagi capul planetarei la loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate schimbarea burdufului a esuat :(

Am ales varianta de a merge sa schimb burduful la un mecanic........  despre care multi mi-au zis ca e bun si banunind ca e o treaba relativ simpla.....  nu o sa fie probleme

In timp ce se chinuia cu un ciocan sa scoata capul planetarei.....  parte mai incapatanantase pare.....  a reusit sa scoata planetara cu totul din cutie.....

Rezultat.....

Desi a bagat-o la loc si a montat toate cele..... acum masina pierde ulei din cutie pe la planetara.

Probabil ca s-a dus semeringul si siguranta care tine planetara prinsa in cutie.....

Asa ca .........    sunt f deprimat.

Concluzie

Volvo bucuresti desi trebuia sa imi schimbe doar bara pe spate umbla la planetare fara sa ii cer eu acest lucru ....

Volvo brasov reuseste sa rupe un burduf in incercarea "profesionista" de a lipi planetarele desprinse de volvo bucuresti.....

Mecanicul "priceputeanul" reuseste sa smulga planetara din cutie si sa imi transforme masina intr-un izvor de ulei.... curat ca lacrima.

.................

Si acum ajungem la bunul nostru prieten Midnight Caller pe care o sa il rog sa imi dea un pret la semering cutie planetara stanga.

Dupa care..... cred ca masina isi va cauta alt proprietar pentru ca .......  mie mi se rupe sufletul cand vad ca nu am unde sa o mai repar...........

:(

Pacat. E o masina f buna care nu a avut probleme decat dupa ce am iesit din service cu ea......

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta tot urlu de jumatate de an eu si tommy ca sa ne facem propriul nostru service, la inceput rudimentar si incet incet, il utilam noi. Totul se va face cu pasiune si daruire pentru banii luati, cu tot ce inseamna discount-uri la piese si manopera pentru membrii clubului... Sint o gramada care s-au saturat de "service"-urile mioritice, cu nea ion ce poarta salopeta de volvo. sau de audi. sau de renault. sau de dacia.

ValiU... imi pare rau sa citesc asemenea randuri, stii ca acum "nea priceputul" bea o bere rece, relaxat iar tu te perpelesti injurandu-l in gind... Mama lui de idiot !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt inceput ave=ti nevoie doar de un garaj

am inteles ca vadim e un baiat care =le vede=,are habar de mecanica

sau vreti sa face=ti o reprezentanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0