Guest Ullysse

BMW si Volvo ????

28 posts in this topic

Ia cititi ce se mai scrie:

"BMW is reportedly interested in buying out Volvo.

Autocar says BMW seriously considered taking Volvo off of Ford’s hands earlier this year, going so far as to request financial data about the company.

This brings up the questions of how would BMW position Volvo next to its own brand, they seemingly fill a very similar market position, with similar quality and priced products. Would platforms be shared in order to save costs? Would we see older BMW chasis being used to create new Volvos? It would be very difficult to tell what the grand plan would be.

On the Ford side of the equation, i’m sure they would be more then happy to sell the brand, even though it is one of their only profitable units, however the story might be different on the BMW side.

Our personal opinion is this: the latest BMW CS concept has some similarities in body lines to the newest Volvo XC concepts and that was the little kickoff point that the european auto-journalists needed to start up some wild rumors. The BMW powers that be have already been so shaken by the failed buying out of the Rover brand, and the associated loss of treasure and prestige with the debacle that they will be very hesitant to take on another brand for a good time. That combined with the fact that BMW is preparing a whole slew of new niche models, they seem to have things maxed out for the time being."

        Sursa: http://www.bimmerpost.com/home/?p=14

Share this post


Link to post
Share on other sites
Our personal opinion is this: the latest BMW CS concept has some similarities in body lines to the newest Volvo XC concepts and that was the little kickoff point that the european auto-journalists needed to start up some wild rumors.

Poate sunt simple zvonuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta ar distruge definitiv imaginea Volvo. Cei de la BMW sunt niste bagaciosi si sigur vor umbla nitel asa pe la design astfel incat sa se vada ca ei sunt in spatele firmei. Asa s-a intamplat si cu Rover si uitati-va mai bine ce s-a intamplat cu Rolls-ul, dintr-o masina cu un elegant stil pur britanic a devenit o caramida superdinamica daca se poate spune asa. Poate asa le vor creste vanzarile in romanaia ca deh, tot smecherul cu bani se da cu beamveuu. De ce nu s-ar da si cu volvo ca e tot beamveu, nu?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca o pot distruge mai mult ca cei de la Ford. Iar Rolls-ul ramane Rolls, BMW spre deosebire de Mercedes au pastrat ce era mai important de la vechile modele si au creat ceea ce vedem acuma, care din punctul meu de vedere este "the ultimate luxury car" fata de Maybach care e un S-Class mai alungit si mai luxos, dar cu acelasi aspect interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW ramane o masina buna. Sa fim echidistanti. Cred ca e singura masina reprezentativa pentru nemti, pentru ca Mercedes nu se mai gandeste decat la comert. O parere buna si despre Audi. VVV 850 are dreptate, Ford strica mai mult conceptul de masina Volvo, uitati-va la linia urmatoarelor modele Volvo. Pentru mine... e o dezamagire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca ar fi de bun augur sa treaca in ograda BMW. BMW este o companie independenta care inca intelege ce inseamna caracterul unei firme. Ca sa va dau un exemplu motorul de pe Rolls in mod traditional este un V12 de 6.75l cu foarte mult cuplu la turatii mici. Ei au luat V12-le de 6l de pe seria 7 l-au adus la 6.75 pentru ca asa cerea traditia si au reusit sa obtina aproape 400Nm la relanti. Iar aspectul... Rolls-urile trebuie sa arate ca niste catedrale pe roti. Iar ultimile modele nu au mai fost asa.

Rover era o marca moarta cu care si-au facut gresit socotelile inainte de cumparare. Oricum au incercat dovada stand 75-ul. Model ca asta nu mai avea Rover in gama 30 de ani. Adica un Rover adevarat.

Chiar as fi curios ce ar putea iesi din aceasta preluare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu... da eu vin cu o parere mai melancolica....eu vreau ca VOLVO-Cars sa fie luata sub papuc de VOLVO-Trucks de fapt sa se faca Marea Unire VOLVO... toate cele cu sigla VOLVO sa fie la un loc independente ........ Ca pana la urma VOLVO-Trucks are tehnologie are potential si doar asa s'ar putea pastra traditia VOLVO (calitate siguranta rezistenta si tot ce era VOLVO)

Cat despre BMW si VOLVO..... pana acum eu in inima mea m'am mandrit ca nu am o mashina nemtzeasca asha ca majoritatea si la un moment dat ma cam inervez pe ci care zic ca doar nemtzii stiu sa faca masini sau ca "mertzu e masina si restu...." Fratzilor trezitzi'va mai exista si VOLVO ;D precum si alte mashini...... e da nu totzi gandesc aja :(

Deci pana la urma eu inca sper la un nou model VOLVO creat fara interventia unui alt producator auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Din pacate aceasta "unire" va fi (cred eu) putin imposibila avand in vedere ca Volvo si-a vandut divizia de autoturisme tocmai pentru a avea bani sa achizitioneze divizia de camioane de la Renault si Mack Trucks. Probabil le aduce un profit mai mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nk_12321:Tocmai asta am vrut sa subliniez eu. BMW sunt cam singurii care incearca sa pastreze caracterul unei marci. Si n-am zis ca nemtii sunt singurii care stiu sa faca masini bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nk_12321:Tocmai asta am vrut sa subliniez eu. BMW sunt cam singurii care incearca sa pastreze caracterul unei marci. Si n-am zis ca nemtii sunt singurii care stiu sa faca masini bune.

A... nu, eu nu ma referam la cei care scriu pe acest forum ci la altzi indivizi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Industria de autocamioane e cu totul altceva fata de autoturisme. In primul rand concurenta este acerba, iar asta face ca producatorii auto sa renunte la unele calitati ale produselor in favoarea costurilor si a vanzarilor. Volvo Trucks este ceea ce a intentionat sa fie de la bun inceput, zic asta pentru ca in domeniul camioanelor, cel care face cel mai fiabil cap de tractor acela castiga piata, pretul de achizitie avand o pondere mult mai mica. Din aceasta cauza nu cred ca va avea loc vreodata "unirea" Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford dezminte informatiile referitoare la vanzarea Volvo 

Constructorul auto american Ford Motor Co. a anuntat marti ca nu poarta discutii referitoare la vanzarea diviziei sale suedeze Volvo, dezmintind informatiile aparute in presa referitoare la o posibila separare de aceasta divizie.

Cotidianul suedez Goteborgs Posten a informat luni ca Ford analizeaza posibila vanzarea a marcii Volvo iar constructorul auto german BMW este interesat sa o cumpere. Acest articol a aparut dupa ce, vineri, Financial Times a anuntat ca BMW a purtat deja discutii informale cu Ford, al doilea constructor auto american, pentru achizitionarea Volvo.

Initial Ford, grup care are nevoie de lichiditati pentru a-si restructura operatiunile din America de Nord care ii provoaca pierderi, a refuzat sa comenteze aceste informatii si marti a dat publicitatii o dezmintire oficiala. 'Ford Motor Company nu poarta discutii cu BMW si nici cu o alta companie in legatura cu vanzarea Volvo Car Corporation. Aceste speculatii au mai aparut si anul trecut, pe masura ce Ford isi reevalueaza operatiunile si portofoliul', se arata in comunicatul constructorului auto american.

Pana la sfarsitul lui 2006, Ford a reusit sa stranga fonduri de aproximativ 23,5 miliarde dolari, punand drept garantie majoritatea activelor sale din America de Nord, inclusiv uzinele si echipamentele. Recent rivalul General Motors Corp. a fost nevoit sa puna drept garantie participatia sa de 49 de procente pe care o detine in fosta sa divizie de servicii financiare pentru a putea obtine un credit de 4,1 miliarde dolari. In plus, GM nu a exclus posibilitatea vanzarii diviziei Allison Transmission pentru a strange fondurile necesare pentru programul de restructurare.

Volvo face parte din divizia Premier Automotive Group care regrupeaza toate marcile de lux detinute de Ford, respectiv Volvo, Jaguar, Aston Martin si Land Rover. Constructorul auto american spera ca aceste marci vor contribui cu o treime la profiturile sale anuale, insa in anul 2005 a fost nevoit sa renunte la acest obiectiv pentru ca in luna martie a acestui an sa vanda Aston Martin pentru 925 milioane dolari.

Analistii de la Merrill Lynch estimeaza ca Ford ar putea sa stranga intre 1,3 si 1,5 miliarde dolari din vanzarea combinata a marcilor Jaguar si Land Rover, in timp ce vanzarea diviziei Volvo ar putea sa ii aduca aproximativ opt miliarde dolari.

Sursa: http://www.masini.ro/stiri-detalii,3179,1,Ford-dezminte-informatiile-referitoare-la-vanzarea-Volvo.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scris yo asta acum 2 sapatamani...la "Ford spune PA-PA lui Volvo"

Share this post


Link to post
Share on other sites

NK...s-ar putea sa fi avut gura aurita  :)

Nu stiu... da eu vin cu o parere mai melancolica....eu vreau ca VOLVO-Cars sa fie luata sub papuc de VOLVO-Trucks de fapt sa se faca Marea Unire VOLVO... toate cele cu sigla VOLVO sa fie la un loc independente ........ Ca pana la urma VOLVO-Trucks are tehnologie are potential si doar asa s'ar putea pastra traditia VOLVO (calitate siguranta rezistenta si tot ce era VOLVO)

Will Volvo Cars Wind Up Back Under Swedish Ownership?

STOCKHOLM, Sweden — Rumors continue to surface in Sweden that AB Volvo, the commercial truck and bus manufacturer, may join forces with minority shareholder Renault in a bid to acquire Volvo Cars from Ford Motor Company.

The two Volvo operations were separated when Ford bought the car-making unit from the Swedish parent in 1999.

In an effort to raise cash as part of its renewed focus on core brands in North America, Ford has been divvying up the various European brands in its Premier Automotive Group. Earlier this year, it sold Aston Martin to a group of private investors for around $850 million, and Ford recently has indicated that its Jaguar and Land Rover brands are on the block.

BMW earlier was rumored to be interested in acquiring Volvo, but the German automaker reportedly has backed away from making a formal bid.

The latest rumors from Sweden were carried this week in the business daily Dagens Industri. The newspaper said AB Volvo likely would take a minority stake in Volvo Cars of 10-20 percent. The truckmaker also owns Mack Truck and Renault Trucks.

The French automaker in turn holds a 20-percent stake in AB Volvo and is expected to join its Swedish partner in any bid for Volvo Cars. Renault several weeks ago denied it had an interest in acquiring Volvo.

Sursa: http://www.edmunds.com/insideline/do/News/articleId=121367

Share this post


Link to post
Share on other sites

NK...s-ar putea sa fi avut gura aurita  :)

Will Volvo Cars Wind Up Back Under Swedish Ownership?

STOCKHOLM, Sweden — Rumors continue to surface in Sweden that AB Volvo, the commercial truck and bus manufacturer, may join forces with minority shareholder Renault in a bid to acquire Volvo Cars from Ford Motor Company.

The two Volvo operations were separated when Ford bought the car-making unit from the Swedish parent in 1999.

In an effort to raise cash as part of its renewed focus on core brands in North America, Ford has been divvying up the various European brands in its Premier Automotive Group. Earlier this year, it sold Aston Martin to a group of private investors for around $850 million, and Ford recently has indicated that its Jaguar and Land Rover brands are on the block.

BMW earlier was rumored to be interested in acquiring Volvo, but the German automaker reportedly has backed away from making a formal bid.

The latest rumors from Sweden were carried this week in the business daily Dagens Industri. The newspaper said AB Volvo likely would take a minority stake in Volvo Cars of 10-20 percent. The truckmaker also owns Mack Truck and Renault Trucks.

The French automaker in turn holds a 20-percent stake in AB Volvo and is expected to join its Swedish partner in any bid for Volvo Cars. Renault several weeks ago denied it had an interest in acquiring Volvo.

Sursa: http://www.edmunds.com/insideline/do/News/articleId=121367

;D::) poate ii ajuta Dumnezeu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ce le-ar fi mai bine sub BMW, decat continuarea sub Ford... Astia sunt intr-un impas total, iar ce pot aduce in pedigree-ul Volvo este invechit...

Un pic de ADN sportiv nu i-ar strica masinutelor noastre... Plus ca BMW nu se baga in identitatea de marca, cu o fac de exemplu cei din VAG sau nissan-renault; astia deja au ajuns la nivelul in care numai carcasa difera, restul sunt platforme comune ... Dar asa de comune ca se potrivesc la ultimul surub... A dreaq globalizarea asta... >:(

Moama... Un straight six turbo si tractiune spate...  :o CE MI-AR PLACEEEEE!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moama... Un straight six turbo si tractiune spate...  CE MI-AR PLACEEEEE!!!!

Ca tot a venit vorba de tractiunea spate...stiu ca si Volvo avea pe niste modele mai vechi tractiune spate...de ce au renuntat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, tractiume spate era pe serile 700 900 200 300....(din cate stiu eu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tractiunea fata reprezinta un compromis vis-a-vis de calitatile de sofer ale cumparatorilor... Este mai simplu de condus, si mai sigur. Daca ar fi dupa mine, tractiune spate all the way, dar mai conduce si nevasta, etc. :)

Oricum, este si aici de discutat, pentru ca toate sistemele astea electronice noi fac ca si tractiunea spate sa nu mai fie o problema... Insa si daca le ai si nu le poti decupla iar dai de o problema :)

Oricum, ca pasionat al automobilelelor, daca nu ai condus o tractiune spate cu motor puternic (si cu toate ASC-urile, DSC-urile, ESP-urile, XXX-urile decuplate), nu ai facut nimic :)

Eu de mic am avut o chestie... Stiti faza aia din filmele americane, cand pleca personajul in tromba din praful de pe marginea drumului, cu spatele dansand  ;D I've allways wanted to do that! And I did!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principal s-a renuntat la tractiunea spate din motive de spatiu si in al doilea rand din motive de costuri. In momentul in care Volvo a renuntat la tractiunea spate problemele de stabilitate si tractiune deja puteau fi contracarate fizic si electronic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam asta face un concern ca Ford, reduce costuri  >:(

De aceea, revenind la subiectul topicului, as prefera ca BMW sa achizitioneze Volvo. Nu o sa mai auzim de "reducerea costurilor", ci doar de Volvo - masina din clasa premium.

Nici revenirea la "independenta" nu e o solutie, ca ii mananca rechinii si in 2 ani de zile dispar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nici revenirea la "independenta" nu e o solutie, ca ii mananca rechinii si in 2 ani de zile dispar.

Nu inteleg...de ce nu ar fi bine sa fie "independenta"? Cand nu erau la Ford faceau masini ff bune...de ce i-ar manca rechinii ca apoi sa dispara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt sigur, ca daca Volvo cars ar fi preluati de cei de la Volvo trucks nu ar avea de ce sa dispara. Totzi shtim ca cei de la Volvo Trucks are the best si deci au si fonduri perspective etc... ba chiar mai mult vor fi unicii la limuzine (berline etc...) din concern deci nu e concurenta nu este la cine sa imprumuti tehnici si sisteme. Deci va fi unica din toate punctele de vedere (asha sper eu)...... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu cred ca BMW va prelua Volvo din doua mative. In primul rand ambele sunt marci premium, iar acest lucru va duce la o concurenta interna unde BMW poate va avea de pierdut. Mai ales in State unde, din cate stiu Volvo are vanzari si imagine ok. Poate mai bune ca BMW. In al doilea rand BMW nu prea mai are curaj sa se mai riste o data, asa cum a facut-o cu Rover, care stim cu totii ca preluarea de catre BMW a fost un esec total pentru nemti. Deci BMW nu mai vrea asa ceva. Daca s-ar intampla totusi ca acesta preluare sa aiba loc sunt sigur ca Volvo ar fi interesata doar de bani. Pentru ca tehnologie are, imagine are(nu ca BMW, e drept), fiabiliatea este ok..

Personal nu mi-as dori sa fie cumparata de BMW. Este o marca pe care personal nu o ageez, iar daca as vedea, de exemplu, un S80 cu influente de Seria 5 si pe care sa scrie "power by BMW" as incepe sa plangsi sa imi amintesc prin ce trece si SAAB la GM :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer mie mi se pare mai ok sa vad un motor BMW sub capota unui Volvo decat un motor Volvo sub capota unui Ford...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now