Victor

Studiu de caz

32 posts in this topic

Avem urmatoarele:

2 buc. Dacia

1 buc. VW

1 buc. Peugeot

Pozitia de zi cu zi a masinilor este: Dacia / Peugeot / Dacia

Problema:

Ghinionul a facut ca doamnele cu VW, venite in vizita la cineva din blocul de vis-a-vis, sa perturbe ordinea fireasca a lucrurilor ce guverneaza in spatele blocului meu si sa incalce legea "Ba, tu habar nu ai de cand parchez eu aici".

Nefiind de asuns ca taranul a blocat iesirea VW, statea si dupa geam (sta le etajul 2 deasupra Daciei albastre) si se uita cand el cand sotia (ambii la fel de dobitoci) si tipele claxonau si injurau pe langa masina. Am uitat sa mentionez ca afara ploua.

Iese retardatul (om la 55-60 ani) si tot el cu scandal ca de ce au parcat acolo si ca nu-l intereseaza, cheama Politia.

In fine. S-a lasat cu scandal pret de 10 min. Sunt sigur ca a plecat convins ca are dreptate si ca toti nesimtitii ce fac la fel trebuiesc pedepsiti exemplar. Eventual biciuiti in piata publica.

Variante de raspuns:

Ce faceati in situatia data (presupunand ca erati conducatorul autoturismului visiniu):

1. Ii spargeam cauciucuri/geamuri/bloc motor;

2. Asteptam linistit sa apara proprietarul;

3. Intram in masina, puneam un CD de relaxare, fumam un pachet de tigari si pe urma plecam pe jos spre casa;

4. Rezolvam amiabil  ;D

5. Lasam masina inca 2 luni in acelasi loc supravegheata de o camera;

6. Il ucideam si pe el si toate rudele, pana cel putin gradul 6.

post-1234-12877864070375_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca prima data intr-un caz de genul te gandesti sa rezolvi situatia pe cale amiabila , dar daca omul e chiar atat de nesimtit merita si vreo 2 picioare in fund.De ce sa ii spargem geamurile la masina sau sa ii taiam cauciucurile?Ce rost are sa ne luam de masina cand ne putem lua direct de el? ( chiar daca asta inseamna sa stau 24 de ore in masina sa il astept , dar dupa ce vine va afla ca port si 45 ). :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marlanie crunta ....la cat loc de parcare vad acolo ...sa mai faca si scandal ....ca pedeapsa merita adus in Bucuresti unde tre sa dea de 4-5 ori ocolul blocului si sa parcheze intr-un spatiu de 2-3 metrii :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca venea si vorbea pe un ton frumos era totul super ok. Daca venea si urla ca marlanul chiar si amenintindu-ma, isi lua o palma in git sa ramina vreo 2 minute cu o respiratie sora cu moartea. Dupa ce isi revenea putin ii mai dadeam inca una la fel si in timp ce-si cauta aerul cu disperare ii explicam ca putem continua asa pina maine. Il mai calcam putin pe degete cind era jos, etc. Mama lui de cretin ! Intre timp imi chemam prietenii din Salajan cu care am mai rezolvat un "caz" de tupeu (sint vreo 9 cit usa, pentru o vodca il baga in spital doar cu ghionturi si coate) ca sa-l inconjoare un pic si ca "opinia" publica sa-si tina gura. Asta daca sint in Bucuresti. In alt oras, ma descurc la fata locului...

Urasc marlanii. Sint 100% bun dar si 100% rau, nu exista nuante de gri pentru mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

7. Faceam o poza cu telefonul apoi chemam politia. E vreo 1500 ron amenda pentru blocare masina/garaj. Probata faza.

Instinctul mi-ar fi spus sa-i vandalizez masina si toata familia, dar solutia de mai sus e cea mai inteleapta. Nu-mi trebuie dosar penal pt vandalism.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu chemam politia desiiiii.... partea cu mana-n gat si calcatul pe degete ma incanta cel mai tare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

la inceput roiam in jurul masinii si pote claxonam o data , de 2 ori.

daca treceau mai mult de 10-15 minute ma enervam. si io cind ma enervez, fac ca tata !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura varianta viabila si eficace este cea propusa de Betty: chemat politia,poze,etc.

Problema care se pune cu marlanii este ca nu-i poti dovedi,sunt prea multi, iar din situatia data nu scapi mai repede decat cu politia...chiar daca ne place sau nu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu chiar am patit-o si am chemat politia fara a ma certa. I-au aplicat gagiului o amenda frumusica si asta a fost tot. Bineinteles ca fierbe sangele in tine in astfel de situatii dar poate iesi foarte urat daca aplici metode violente si sa-i distrugi masina idiotului chiar nu mi se pare o solutie pentru ca in toata subcultura si idiotenia lui totusi a dat niste bani munciti(se presupune) pe ea si nu avem noi dreprul sa i-o stricam...poate si noi mai gresim uneori  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiemam un pieten are are BMW X5 cu carlig de remorcare ,

Loam o funie  de 7 metri si legam Peugeot dupa care il lasam in mijlocu strazi . :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi s-a intamplat si mie acelasi lucru. Diferenta e ca eu chiar locuiesc in acelasi bloc cu individul. Si pe mine m-au asteptat la geam si au inceput sa tipe la mine cand m-au vazut langa masina. Sotia individului striga de la etajul 1 sau 2 ca ei parcheaza acolo de 20 de ani si cum de mi-am permis eu sa le iau locul. Asta desi locul nu era unul dintre cele platite. In cele din urma a coborat si proprietarul, un nene cu parul alb pe la vreo 55 de ani, care mi-a pus aceeasi placa: ala era locul lui si eu nu aveam nici un drept sa i-l iau. N-a contat ca i-am explicat faptul ca nu plateste pt el. Cel mai trist este insa ca oameni in varsta fac asta. Obisnuiam sa am ceva mai multe pretentii de la cei in varsta, dar se pare ca nu e cazul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa te lamuresc: daca io parchez intr-un loc 5 ani , insemna ca e al meu.

nu platesc pentru el, nici tu nu platesti. e vorba doar de bun simt.

daca vrei sa il iei tu, ok, ai dreptul, ca si mine , de altfel.

acu' ce facem: ne caftim pe el ?

daca esti tinar , ai acest defect. io nu-l mai am.

virsta nu se mai respecta in generatia asta revolutionara ?

sau , doar voi aveti dreptate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

indraznesc sa intrerup pentru cateva secunde suvoiul si adaug ca locul era liber cand am parcat. as spune ca asta era evident, da, ma rog, incercam sa subliniez chestia asta. apoi, nu obisnuiesc sa tin evidenta locurilor de parcare, deci nu stiu cine si unde parcheaza de obicei. chiar si de 50 de ani folosit, locul ala de parcare nu este in proprietatea vecinului, daca nu plateste pt el. voi folosi un exemplu simplu. daca scuip trei luni la rand pe usa vecinului, in a patra luna ar trebui sa consider ca usa e a mea, nu? cat despre restul comentariilor, cine sunt io sa-mi dau cu parerea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

silviunou , iulirx a subliniat cu mai multa culoare urmatorul lucru: daca pe acel loc parcheaza cineva de X ani iar tu veneai si-i aratai autorizatia de parcare emisa de primarie pentru acel loc, aveai toata dreptatea (legala) sa "iei" acel loc. Altfel, este de bun simt sa-ti gasesti alt loc de parcare. Parerea mea - care cresc un copil pe timp de criza, vorba lui iuli.

Apoi intervine cearta mioritica : e al meu, ba ia-l meu, blocaj de masini, chemat politia, nervi si pierdere de bani. Ai autorizatie ? E locul tau. Nu ? Da tu o varianta credibila.

E ceva de neinteles sau lasam loc de comentarii inutile ?

Peace, bro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe scurt:

1. locul era liber, nemarcat si fara taxa

2. nu tin evidenta masinilor si proprietarilor lor. nu am de ce si nici cheful necesar pt asta.

3. vecinul despre care vorbesc mi-a blocat masina si apoi m-a asteptat la geam cine stie cat, dupa care nevasta lui isterica a inceput sa tipe la mine. numai mie mi se pare ridicola scena asta?

4. nu stiu cum sunt altii, dar eu sunt convins ca nu am dreptul sa emit pretentii asupra lucru pentru care nu platesc in nici un fel. nu e ok, nu e normal. inteleg tipul asta de comportament, dar nu il aprob. e drept, asta cred acum, la varsta asta. cine stie, poate cand o sa ajung sa cresc un copil pe timp de criza o sa inteleg mai bine cum devine problema asta cu simtul proprietatii  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D io ....is de acord cu silviu .....'tul in dos pa masa cu locul lui ......mor pe astia care se dau batrani si te "scoala " de pe scaun in autobuz ca ei au dreptu'.  :D

E locul lui ?....ok sa si-l ia si sa plece ....mama lui de comunist.

....si sa nu indrazniti sa ziceti ca io nu cresc nimic pe criza ca ma'nfurii si o iau iar pe redbull :whip:

Share this post


Link to post
Share on other sites

iurix, tu trebuie sa fii o persoana tare nesuferita si incuiata. Trebuie sa PLATESTI o bucata de pamant ca sa fie a ta! nU-ti insusesti tu teren dupa bunul tau plac. Ai niste frustrari foarte grave si eu personal te-as exclude de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa te lamuresc: daca io parchez intr-un loc 5 ani , insemna ca e al meu.

nu platesc pentru el, nici tu nu platesti. e vorba doar de bun simt.

daca vrei sa il iei tu, ok, ai dreptul, ca si mine , de altfel.

acu' ce facem: ne caftim pe el ?

daca esti tinar , ai acest defect. io nu-l mai am.

virsta nu se mai respecta in generatia asta revolutionara ?

sau , doar voi aveti dreptate ?

@iulirx, te-ai cam aprins  :D  . Chiar crezi ca daca parchezi timp de 5 ani int-un loc este al tau? Eu am mari rezerve privitoare la aceasta afirmatie. In fond nu vine nimeni (cred) si lasa masina acolo cativa ani. O lasa 1 zi maxim si pe urma isi vede de treaba lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty desi nici eu nu il aprob in acest topic .....il aprob pe multe alte topicuri si pe cuvant ca nu este ABSOLUT deloc nesuferit .

Este un tip foarte ok , plin de voie buna , un om trecut prin viata de la care ai ce invata. Eu personal ai port un foarte mare respect. :salut:

Ca mai greseste ...intentionat sau nu ....sau ca se mai prosteste aici pe forum .....toti o facem . Suntem multi de pe acest forum care il cunoastem personal ....asa cum te cunoastem si pe tine  , si putem garanta  cele spuse de mine ;) .

E clar ...tre sa vi si matale la Nationala  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps. e adevarat ca nu suport femeia si prostii.

prost , am fost, femeie , inca nu.

Nu vi se pare grava afirmatia asta? Numai eu si Betty am citit-o?

Eu personal ma simt jignita.... Iulirx cred ca are o mare problema, dar macar pe forum sa se abtina....

Ori faceti forum exclusiv de barbati ori le respectati pe cele care sunt membre.

Si nu, nu mi se pare normal sa ai pretentii asupra unui loc neplatit, daca ii trebuie loc asigurat sa mearga si sa isi faca abonament.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu putem sa ne linistim si sa se ne bucuram de viata ? La asa topic era CLAR ca vor incepe discutii contradictorii, ce naiba... Fiecare e mai breaz decit celalalt sau cealalta...are o solutie mai "adevarata"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurele mesaje scrise de acest utilizator pe care le-am citit au fost impotriva femeilor (intr-un fel sau altul) si o lunga discutie despre cum face el orice masina la liniute. De fiecare data trebuie sa se lege de careva si sa raspunda urat. Iar raspunsurile lui la subiectul asta spun totul despre el. Pai daca la 48 de ani (parca) are atitudinea asta, la 80 cum o sa se poarte? O sa-i ceara lumea voie sa calce pe strada lui? La o amarata de discutie despre locurile de parcare pe care el a luat-o extrem de personal a venit o avalansa de mesaje in care s-a indepartat rau de tot de la subiect si a tinut sa precizeze iar ca uraste femeile. Foarte bine, optiunea lui, dar nu vad locul acestor afirmatii pe forum. Oricum, nu sunt interesata sa-l cunosc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt foarte calma, dar suparata...

In topicul asta nu erau "femeile" in discutie.

Iulirx de ceva vreme in orice raspuns da tine mortis sa afirme mare si tare cum uraste el femeile... hai sa fim seriosi, numai eu si cu betty observam asta? nu cred.

Eu stiu ca Iulirx e membru important al forumului, am observat si eu ca are puncte de vedere foarte valabile si corecte, DAR cand a inceput sa insiste pe ideea ca femeile sunt mai prejos decat barbatii cum credeti ca as putea fi de acord? Mai ales cand continua sa provoace aiurea.....

Matrix eu nu dau solutii aici, doar pun probleme... Am tot dreptul sa ma revolt cand cineva nu ma respecta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iubesc femeile si basta...si volvo...

Stati linistite ca si eu am luat-o in goarna ptr ca mi-am permis sa-mi expun o parere. In viata asta in Romania trebuie sa cresti mare, sa plantezi un copac, sa faci un copil, sa-l dai in gat pe vecinul si sa fi expert in politica si fotbal. In rest se vede numai daca iesi pe usa afara din casa ce fel de natie suntem.

Cand parchezi undeva uita-te bine in jur ca diavolul e acolo si pazeste sa iasa scandal. E un hobby ptr el sa ne vada certandu-ne si eventual facandu-ne rau unul altuia.

Va urez sa aveti un loc de parcare asigurat...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.