buleala

oldtimer... sau vechituri

57 posts in this topic

sunt curios sa vad cati de pe forum sunt atrasi de"vechituri"

si daca da...ce masina ti-ai dori,sau te-ai dorit cu ani in urma ...si de ce ?...

care e diferenta dintre masinile anilor 2000 si cele mai vechi de 20-30 ani?

ce masina e"mai de incredere",una noua sau una veche?

la individualizam sau nu?...le dam nume...le tratam ca membri de familie? :)

CUM AFECTATI MAI MULT MEDIUL:CUMPARAND O "VECHITURA" DE 25 ANI CU MOTOR DIESEL DE 3000CM IN VAL.DE 2000 EURO,SAU UNA DIN 2007 CU MOTOR DE 2500 DIESEL IN VAL. DE 65000 EURO????

ce faceti cu masinile iesite din uz?le mai vindeti ...sau preferati sa rugineasca la voi in curte?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt atras de masinile vechi... Rau...

Prima pe lista mea este Ferrari 250 GTO. Din pacate nu se va afla niciodata langa mine. Pretul minim este de 10 mil $.

Ce mi-as putea achizitiona in viitor... Alfa Romeo Giulia GT cu motor de 2000... BMW 2002, Lancia Fulvia HF, Volvo P1800.

Mai aprope de timpurile noastre sunt Lancia Delta Integrale Evo III, BMW E30 M3, 635 CSI, Audi Quatrro, Volvo 760.

Masinile vechi au suflet...au caracter. Pana in 1995 masini cu suflet s-au mai produs intr-un numar mai mare... Dupa... Nu prea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre fanii masinilor vechi ma numar si eu.

Pe primul loc, pentru mine, se afla Mercedes SL300 Gullwing, o masina care are "suflet si caracter" cu duiumul. Ar mai fi Ford Mustang Fastback, Volvo P1800, Aston Martin DB5, Jaguar E-Type, Volkswagen Microbus 1962... si lista continua. Drept sa spun, si cu un Peugeot 404 m-as mandri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un vw karman ghia imi doresc ...un mustang de asemenea sau ford capri ,un p1800 nu e rau deloc...un microbus vw(hippie)...aveti gusturi baieti,un e-type,fulvia...masini misto;legende-db5 sau un citroen ds sau 2cv-un 404 l-am negociat asta toamna...cerea mult si era mult de lucrat la el(are tamburi la frane pe fata)...un volvo amazon-sa-l vopsesti in 2 culori ...rosu partea de jos si alb capota!...s-apoi urmeaza piesele grele gen mercedes gullwing,n jaguar din'50-'60 n-ar strica in ograda! si mi-ar place si o toyota de teren din '70

sau un ims romanesc...

o sa radeti dar era pe vremuri un camion romanesc;bucegi;carpati....mai sunt si acu cateva...sa-i pui aluiajenti cromate,vopsit alb complet...ce masina iese(are 5 tone capacita se pare)...cate mi-as mai dori!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu conduc o vechitura! un volvo 244 d6. ini place mult de tot designul dar totusi as dori sa am un motor mai bun. nu neaparat mai puternic,ci mai avansat tehnologic. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nas numi-o vechitura ... Masina mea are aproape 30 de ani (1979), merge foarte bine, am grija de ea ... nu o sa-l vand niciodata, daca no mai pot folosi va sta in garaj ...

In rest masinutele din plastic din ziua de azi ... bahhh  :P nus masini ...

Volvo al meu, a fost facut intro era cand nu se faceau masini pentru 3 ani, ci pentru 30 - 40 !!! Din pacate noile modele Volvo nu se mai incadreaza in aceasta conceptie ... dar totusi sunt mai bune decat restul automobilelor.

In garajul  meu mai stau:

Ferrari 250 GTO 1962

Ferrari Testa Rossa 1990

Pontiac GTO 1967

Dodge Charger 1970

Citroen DS 1960

Volvo 960 Estate 1996

VW Broscuta 1300 1966

Chevrolet Nomad 1956

Buick Electra Limited 1976

Volvo P 1800 1964

Saab 900 Turbo 1992

Volvo FH 12 1996  ;D

Volvo 262 1976

Volvo 780 1986

Ford Mustang 1969

Cadillac DeVille 1970

Plymouth Fury 1958

Oldsmobile Toronado 1966

Volvo 265 1985

VW Microbus 1962

BMW 635 csi 1982

Jaguar Xk140 1957

Alfa Romeo 155 1992

Alfa Romeo Giulia GTA Sprint 1967

Mercedes W123 Coupe 1980

Mercedes Gullwing 1954

Ferrari Dino 1962

Land Rover Defender 1999

Ferrari Enzo 2002

Ferrari F50 1995

Ferrari 250 GT Lusso 1964

Porsche 356 B Coupe 1963

... se mai fac achizitii ...

;)

si nu va spun unde stau si undei garajul!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferrari Enzo 2002 ?!?!?!?!?!  :o

Esti cumva o reincarnare a lui Elvis ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferrari Enzo 2002 ?!?!?!?!?!  :o

Esti cumva o reincarnare a lui Elvis ? ;D

da ... dar te rog nu spune la nimeni, ca defapt nam murit, numai am tinut o cura de intinerire, a durat cam mult, si nu mai vreau sa cant ... colectionezi masini in schimb  ....  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vechitur..... dam..... un topic care'mi aduce aminte de mashina visurilor mele.... Volvo 142... eu zic ca e o masina superba.... (daca fac rost de una cam asha o sa arate ;D)

post-96-1287784487961_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nas numi-o vechitura ... Masina mea are aproape 30 de ani (1979), merge foarte bine, am grija de ea ... nu o sa-l vand niciodata, daca no mai pot folosi va sta in garaj ...

In rest masinutele din plastic din ziua de azi ... bahhh  :P nus masini ...

Volvo al meu, a fost facut intro era cand nu se faceau masini pentru 3 ani, ci pentru 30 - 40 !!! Din pacate noile modele Volvo nu se mai incadreaza in aceasta conceptie ... dar totusi sunt mai bune decat restul automobilelor.

In garajul  meu mai stau:

Ferrari 250 GTO 1962

Ferrari Testa Rossa 1990

Pontiac GTO 1967

Dodge Charger 1970

Citroen DS 1960

Volvo 960 Estate 1996

VW Broscuta 1300 1966

Chevrolet Nomad 1956

Buick Electra Limited 1976

Volvo P 1800 1964

Saab 900 Turbo 1992

Volvo FH 12 1996  ;D

Volvo 262 1976

Volvo 780 1986

Ford Mustang 1969

Cadillac DeVille 1970

Plymouth Fury 1958

Oldsmobile Toronado 1966

Volvo 265 1985

VW Microbus 1962

BMW 635 csi 1982

Jaguar Xk140 1957

Alfa Romeo 155 1992

Alfa Romeo Giulia GTA Sprint 1967

Mercedes W123 Coupe 1980

Mercedes Gullwing 1954

Ferrari Dino 1962

Land Rover Defender 1999

Ferrari Enzo 2002

Ferrari F50 1995

Ferrari 250 GT Lusso 1964

Porsche 356 B Coupe 1963

... se mai fac achizitii ...

;)

si nu va spun unde stau si undei garajul!  ;D

id-ul meu de messenger este acelasi ca si nick-ul de aici... tare as vrea sa vad si eu o parte din masinutele pe care le-ai enumerat aici..... sunt mort dupa masini.contacteaza-ma pls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce zici Buleala???

post-72-12877844925062_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

e unu care vinde un 144;am incercat mai demult sa-l contactez dar degeaba..

cu putin noroc o sa vin la intalnirea de pe 5-7 oct cu 142 meu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  andras 244. salutare salutare.Am vazut volvo-ul acela albastru prin Tg Mures cat despre faptul ca in garajul tau stau masinile enumerat ...ma indoiesc.Cel putin in privinta uneia.780-ul e la mine,tot in MS iar pe la tine nu afost in veci vecilor aceasta masina

      Vreau sa vad cum merge masina ta cred ca f bine are linii arat bine intr-adevar.Sper sa te mai zaresc in trafic.Bye bye

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un fel de "dream garage" mai  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta da masina......!!!!! Volvo P1800 cu 4,2 milioane km la bord

Ca o tara ce se madreste cu a treia suprafata din lume, Statele Unite ale Americii are o groaza de sosele aproape interminabile si, inevitabil, o droaie de masini ale caror kilometraje au depasit de mult chiar si cele mai optmiste limite imaginate de constructorii lor.

Totusi, nici una dintre ele nu se poate mandri cu cifra atinsa de Volvo-ul lui Irv Gordon, un P1800 care se apropie vertiginos de magicul prag de 3 milioane de mile (aproximativ 4,8 milioane de km).

Va asiguram ca nu este nici o greseala de tipat – omul este deja o celebritate dincolo de Oceanul Atlantic inca din 1998, cand Cartea Recordurilor l-a inscris in paginile drept proprietarul celei mai “umblate†masini din lume (pe atunci, coupe-ul suedez avea “doar†1,6 milioane de mile la bord – aproximativ 2,6 milioane de km).

Intre timp insa, Irv si a sa masina au mai adaugat inca un milion de mile de calatorii, ceea ce inseamna ca totalul a ajuns acum la aproximativ 4,2 milioane de km.

Evident, yankeul nu se va opri aici, dorindu-si cu ardoare sa ajunga la 3 milioane de mile, o misiune destul de simpla dat fiind faptul ca el parcurge circa 125 de mile (200 km) in fiecare zi, iar masina, asa cum se poate vedea si din aceste fotografii, a fost ingrijita impecabil.

www.auto.ro/stiri-auto/Volvo-P1800-cu-42-milioane-km-la-bord--a27704.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

DATE DESPRE  Volvo P1800 - "Masina Sfantului"

Volvo P1800 - "Masina Sfantului"

Volvo P1800

 

  Volvo P1800 este cel mai clasic automobil de sport produs de Volvo. Automobilul are un aspect placut, cu multe linii curbe si si fine, iar cele doua cozi clasice anilor 50-60 care atrag instantaneu privirea. In special linia joasa a cabinei ii confera un plus de sportivitate si dinamism. Proiectul lui 1800  are radacini din 1957, fabrica dorindu-si un model sport care sa stearga insuccesul avut cu modelul P1900, un roadster din fibra de sticla, vandut numai in 68 de exemplare. Proiectul a fost condus de Helmer Peterson, creatorul modelului P 444 un alt model care a avut o cariera frumoasa. Volvo a ales oferta de design de la Pietro Frua si a dat liber la primele 3 prototipuri P958 X1, x2 six3. Ulterior s-a aflat ca Pelle Petterson, fiul lui Helmer si care lucra la Frua ca desenator a fost creatorul acestui frumos coupe. Conducerea firmei a tinut aceasta informatie confidentiala, originea italiana a proiectului fiind preferata din ratiuni comerciale. Urmatorul pas era gasirea unui fabricant, capacitatea uzinei de la Goteborg nu permitea introducerea unei noi linii de productie. S-au purtat discutii intense cu Karman Ghia care a fost de acord sa preia productia coupeului, dar dupa cateva luni s-au razgandit la presiunile lui VW, cel mai inportant client al lui Karman, care vedeau in aceasta masina un nou concurent. Dupa alte cautari nereusite , soarta proiectului ajunsese incerta. Dupa alte tatonari a fost aleas Jensen Motors din Marea Britanie a carei productie era sub capacitate. A fost agreat un contract pentru 10 mii de exemplare.

   

   Primele imagini ale coupe-ului au fost publicate in mai 1959, iar prima aparitie publica a fost la Salonul Auto de la Bruxelles en ianuarie 1960, urmeaza apoi salonul auto de la New York iar in toamna expus pentru prima data in Franta, octombrie la Salonul Auto de la Grand, Palais. Volvo 1800 era conceput pe platforma lui 122, o berlina care si-a dovedit robustetea de-a lungul anilor. Motorul adoptat era un 4 cilindri de 1778 cc, 100CP la 5500 rot/min, alimentat de doua carburatoare orizontale SU. Cutia de viteze era cu 4 trepte plus un overdrive comandat electric(practic a cincea viteza) care asigurau o viteza de 170 Km/h. Inca de atunci Volvo a prevazut coupe-ul cu centuri de siguranta in trei puncte. Dar productia nu va incepe decat in in mai 1961. Din contractul initial de 10 mii, nu se vor fabrica decat 6000 de exemplare in Marea Britanie. Cauza majora a constituit-o deficientele in controlul de calitate, fapt care a determinat firma sa transfere productia la uzinele din Goteburg. Incepand cu exemplarul 6001 P1800 se transforma in 1800 S, sufixul "S" insemnand Suedia.

   

   Volvo 1800 a beneficiat si de o imensa publicitate prin intermediul serialului ''The Saint". Realizatorii acestui serial au cautat un automobil pentru interpretul principal Roger Moore care juca rolul lui Simon Templar, alias Sfantul. Alegerea initiala s-a orientat catre Jaguar, dar conducerea companiei nu a fost interesata in livrarea catre studiouri a doua modele  Jaguar E Type in termenul stabilit. In aceste conditii studiourile s-au orientat catre Volvo P1800, alegere care a fost agreeata si de Roger Moore. Cu aceasta masina ''Sfantul'' va parcurge toate cele 116 episoade. Masina aleasa era un coupe alb, inmatriculat ''ST-1'' Isusi Roger Moore a cumparat trei coupe-uri 1800 de-a lungul timpului. Pe plan evolutional masina a ramas neschimbata intre 1961 si 1963, apoi odata cu introducerea modelului 1800S puterea creste la 108 CP si sunt simplificate ornamentele cromate. In 1966 puterea creste la 115 CP si o viteza de 175 km/h. In 1968 motorul evolueaza la  1986cc si 118 CP. Prima modificare majora apare in 1969 cand motorul B20 este echipat cu injectie de benzina Bosch D Jetronic, puterea  creste la 130 CP si viteza creste la 185. Masina devine  1800 E si va beneficia de noi retusuri estetice. Optional se putea echipa si cu o cutie de viteze automata. Din 1968 se punea problema inlocuirii coupe-ului cu varianta actualizata. Dupa mai multe incercari a fost ales proiectul carosierului italian Coggiola si va lansat in august 1971 sub denumirea de 1800 ES, caroseria fiind modificata in stil "break de chasse" cu haion din sticla. In afara modificarilor de stil partea mecanica va ramane aceiasi. Volvo 1800 a fost produs in 47491 exemplare, ultima masina iese de pe banda la 23 iunie 1973 ora 14,incheind o frumoasa cariera de 12 ani.

   

   Nu lipsit de interes este anduranta  acestui coupe, intrat in ''Cartea recordurilor''. Americanul Irv Gordon poseda un Coupe 1800 S din anul 1966, cumparat de nou. De atunci el a parcurs pana in septembrie 2006, 4 milioane de km cu aceiasi masina. Motorul a fost schimbat dupa primul milion de km, iar schimbul de ulei s-a facut la 5000 km.

Impresii ale unor publicatii auto la drive-testul cu Volvo P1800

Autocar, Iulie 20, 1962( P1800). “Aceasta masina este diferita de o masina obisnuita si nu are nici un viciu ascuns. In timp ce este dificil sa te hotaresti asupra uneia dintre calitatile masinii, formula pare ideala chiar si la ₤1850 pentru ca coupeul este foarte bine echipat. Volvo poate foarte bine sa aiba dificultati in a satisafce cererile pentru P1800.â€

Motor Sport, Septembrie 1962(P1800). “Cu Volvo este o calatorie placuta, o masina linistita pentru calatorii lungi, ideal pentru cei care vor un coupe cu alura de Ferrari…â€

Road & Track, Februarie 1970( 1800E).â€Pe scurt,Volvo a pastrat performantele, manevrabilitatea si eficienta franarii de la P1800 al primei serii. Dar in stil, acomodare, rafinamentul tinutei de drum si folosirea spatiului interior disponibil a ramas in urma timpului, si datorita pretului de peste ₤4500 nu s-a mai remarcat prin calitate aasamblarii pentru a completa aceste dezavantaje.â€

Motor, Martie 1972(1800ES)â€... proprietarii de Volvo  tind sã fie fanatici, partizani, credinciosi, în mare mãsurã convinsi de reputatia legendarã pentru siguranta si longevitate. Noi cu sigurantã sperãm ca aceste calitãti sunt evidente în 1800ES pentru ca el  este un autovehicul, pe care noi simtim, cã trebuie sã vã bazati cu incredere pe un asemenea lucru  nu numai pentru a justifica pretul înalt ci si  pentru a compensa cu el multe caracteristici recunoscute."

www.clasic-auto.eu/news/119/ARTICLE/1104/2007-06-01.html

P1800

Share this post


Link to post
Share on other sites

  andras 244. salutare salutare.Am vazut volvo-ul acela albastru prin Tg Mures cat despre faptul ca in garajul tau stau masinile enumerat ...ma indoiesc.Cel putin in privinta uneia.780-ul e la mine,tot in MS iar pe la tine nu afost in veci vecilor aceasta masina

      Vreau sa vad cum merge masina ta cred ca f bine are linii arat bine intr-adevar.Sper sa te mai zaresc in trafic.Bye bye

salut 780,

da te-am vazut si eu in trafic, daca nu ma insel pe strada Borsos, destul de des, str politiei ... este?!?  ;D;)

in garajul meu chiar stau acele masini,  ::) , daca o sa am timp si va fi timp frumos, voi face o poza de grup ...  :P

sper sa ne intilnim cat de curand la cateva litrii de benzina sai ardem cu motoarele noastre!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Andras 244! Se pare ca in Tg Mures suntem cativa posesori de Volvo.Opus mai este din MS undeva de prin Tudor,mai esti tu,eu,si or mai fi cativa pe care poate nu-i cunosc.Da,circul f mult pe str Borsos.Ma incanta faptul ca masina mea mai atrage priviri

    PT TOTI IMPATIMITII DUPA MASINI! Aseara am vazut un Mercedes bot de cal cu doua usi.Asa ceva pe strazile noastre nu am vazut inca.Imi spunea tipul care-l conducea ca e la el pt reconditionare ,cred caera Kiraly cel ce se ocupa de reconditionarea Mercedesuri-lor de pe la noi

  Zicea ca e din 73 de altfel asa nr si avea IF 73 BNZ,motor de 2800.La semafor i-a dat lectii la un focus din asta nou si altor ghimpi ce erau pe acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D ;D ;D ;D

stiu masina!

sper sa ne intalnim cat de curand la un 95 sau 98 cu sau fara  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... am primit multe mesaje in legatura cu garajul meu,

iata o dovada a faptului ca ea exista ...

poza nui recenta ... e facuta in tg mures, cine stie vede si NUI trucata!!!  ;)

post-263-12877845836013_thumb.jpg

post-263-12877845840093_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ,poza e din Tg Mures astept sa-mi arati odata garajul tau ,ma fascineaza in special Mercedesul acela Gullwig,cobra aceea cu doua usi ,Buick-ul ,Volvo-ul 960 si 780-ul tau,si nu in ultimul rand cadillac-ul.

    Pt mine ,adevarat pasionat al masinilor ar fi o adevarata onoare sa-mi faci un tur al garajului.Nr meu de tel e 0729499555,poate ma suni si ne si intalnim

    O zi buna iti urez!

Share this post


Link to post
Share on other sites

e unu care vinde un 144;am incercat mai demult sa-l contactez dar degeaba..

cu putin noroc o sa vin la intalnirea de pe 5-7 oct cu 142 meu!

142 sa'l stapaneshi sanatos.. e original sau i'l ai modificat???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now