Midnight Caller

Curatare tapiţerie piele

37 posts in this topic

Vadim...l-am spalat de 2 sau de 3 ori pana acum!! Iese foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am asa ceva pe la curte, mai este cam un sfert de bidon...dar nu stiu cum curata plafonul.

Am spalat doar scaunele cu el...

Daca vreti sa-l incercati sa-mi spuneti si-l aduc vineri la Penny (daca ajung).

LE

http://www.mafra.ro/...393eb5db643fdaf

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , am citit pe net si e cam naspa cu plafonul daca nu tragi apa din el si ramane imbibat cu apa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ti-am spus...eu unul asa l-am spalat de 2-3 ori la s80: Se sterge intai plafonul cu o carpa UMEDA (pe care o tot clatesti sau o schimbi de 3-4-5 ori la un plafon sters) dupa care incepi si dai cu solutie daia de spuneam mai sus pe plafon. Solutia se da pe plafon ajutorul unui "fas-fas" de geamuri pe arii mici dupa care se sterge aria umezita din nou cu o carpa umeda. Mie mi-a iesit de nota 10 plafonul. Cand am dat cu carpa aia umeda...s-a innegrit carpa in forma palmei. :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am dat cu carpa aia umeda...s-a innegrit carpa in forma palmei. :evil5:

Asta-i valabil la masinile de fumatori :evil6: :evil6: :evil6: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare de baraj!

Se da o tapiterie partial piele, care este cea mai jegoasa din cate am vazut pana acum. Daca desfac tapiteria de pe scaune (oricum trebuie sa o desfac sa iau incalzirea), ce se intampla daca o bag la masina de spalat, la temperatura mica (30 de grade spre ex) si la un program delicat (lana spre ex, ca nu o invarte mult). Eventual sa dau fara stoarcere si sa le scot afara sa se scurga. Credeti ca o sa afecteze pielea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele, dar esti sigur ca este piele? S-or numi ele tapiterii din piele....

Eu cind imi spal manusile de mobra (100% piele), le spal cu apa si sapun la mana, iar dupa ce se usuca le dau cu crema de maini sa le inmoaie (merge si cu Doina). Le albesc de crema, o las 5-10 minute sa intre in piele iar excesul il sterg cu o carpa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi este ca se crapa , ca o mototoleste....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele, dar esti sigur ca este piele? S-or numi ele tapiterii din piele....

Eu cind imi spal manusile de mobra (100% piele), le spal cu apa si sapun la mana, iar dupa ce se usuca le dau cu crema de maini sa le inmoaie (merge si cu Doina). Le albesc de crema, o las 5-10 minute sa intre in piele iar excesul il sterg cu o carpa.

Andule, sigur nu este piele, e musama din aia de se pune pe scaune si sunt oferite drept piele. Nu "pielea " este problema, ci textilul care este imbacsit si patat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu o solutie de curatat mocheta/tapiserie,eu am curatat in weekend mocheta in portbagaj si a facut minuni pe bej.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele baga-le fara frica!Garantez.... ;D

Eu am aplicat procedura (la 40 de gr. + stoarcere) de doua ori si au iesit IMPECABILE. Foloseste si PERWOLL!

Imi pare rau ca nu le-am facut poze inainte...

Edited by avx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele baga-le fara frica!Garantez.... ;D

Eu am aplicat procedura (la 40 de gr. + stoarcere) de doua ori si au iesit IMPECABILE. Foloseste si PERWOLL!

Imi pare rau ca nu le-am facut poze inainte...

Saru' mana. Imi era frica de pielea de pe ele, dara daca zici ca nu-i nici o problema, sambata le bag in masina de spalat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now