Midnight Caller

Curatare tapiţerie piele

37 posts in this topic

    Azi, dupa ce am alergat toata ziua, mi s-a pus in cap sa-mi curat... insa de data asta CALUMEA tapiseria de pe scaune. Vadim avea si el aceeasi treaba pe la masina asa ca mi-am luat sarsanalele si m-am dus (din nou) pe capul lui.

    Este vorba de o tapiserie din piele bej, care desi fusese curatata cu diverse "produse minune" de la  Ma-Fra, My-Ass, etc, era scortoasa si plina de punctulete de jeg in pliuri.

    Necesar : - una bucata sapun Dove (1/4 crema hidratanta, evident ;D)

                  - una bucata periuta unghii (cu fire mai moi din plastic)

                  - una/doua bucati laveta

                  - una bucata recipient Lapte Doina (evident !!! ;D)

    Cam asa arata tapiseria inainte de "operatiune":

    [attach=1]

    Se umezeste pielea bine cu apa, apoi se aplica sapun din belsug si se freaca cu peria bine-bine in miscari circulare pe zone mici pana se formeaza o spuma mai groasa.

    [attach=6]

   

    Se sterge pe zone mici cu o laveta imbibata putin cu apa, pana nu mai e alunecoasa pielea :

     [attach=2]

    Cam asa arata sezutul fata de spatar, dupa spalare :

     [attach=3]

    Cu aceeasi perie, spalata bine si uscata, se aplica tot prin miscari circulare lapte Doina, putin cate putin, tot pe zone :

     [attach=4]

     

    Si diferenta (asta a fost PRIMA poza, dupa ce facusem scaunul pasagerului). E si un pic de diferenta de lumina, dar se observa cu ochiul liber ca e mai curat decat celalalt :

     [attach=5]

     Va trebuie muuulta rabdare, si nu insistati PREA tare cu periuta pt. ca riscati sa inceapa sa zboare vopseaua de pe piele !

     Bafta maxima la frecat ! ;D

post-7-12877864202888_thumb.jpg

post-7-12877864204902_thumb.jpg

post-7-12877864207315_thumb.jpg

post-7-12877864209362_thumb.jpg

post-7-12877864211539_thumb.jpg

post-7-12877864213586_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede diferenta si daca o cureti doar cu lapte Doina,dar daca mai dai cu Dove si cu periuta...

P.S : Acum vreo 2 luni , m-am dus la magazin sa cumpar lapte Doina.Ghici care a fost raspunsul vanzatoarei : "-Imi pare rau , dar nu mai avem decat lapte Dorna".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei ceva cu adevarat pt piele incearca glicerina....:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare procedura si ieftina pe deasupra!Iar rezultatul e super!

Laptele Doina se mai gaseste pe la ''parfumerii'' sau chestii unde au cosmetice si etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata - aia de la Meguiar’s dau faliment  :D

Just kidding

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost dezamagit de laptele Doina. Am dat pe volan...si cand am sters surplusul...mi-a venit si culoarea...Sa fi gresit cu ceva?Trebuia dat cu ceva inainte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuiau urmati pasii dati de MC,iar laptele Doina se dadea la urma.Probabil a iesit ce trebuia sa iasa de pe volan,adica murdaria nu culoarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si inainte de a va apuca de orice - la o tapiserie de piele - ASPIRATI bine. O sa fiti mirati de cite fire de nisip, pietricele minuscule sau alte obiecte ciudate pot intra in cutele respective. Daca nu aspirati bine de tot inainte, atunci cind frecati cu peria riscati sa faceti mai mult rau decit bine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

operatiune efectuata cu succes!!!!!

rezultat deosebit. se va putea vedea la paltinis  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa par mai catolic decat papa, dar ca sa nu invete gresit cei mai tineri de pe acest forum, e bine de precizat ca un scaun sau o bancheta de masina nu poate fi "tapisata" cu piele naturala ci tapiÅ£ată. Tapiseria este un panou realizat, de regula, manual, cu o valoare artistica si estetica unica.

Asadar, scaunele si banchetele din masinutele noastre dragi, sunt tapiţate cu piele sau cu materiale textile.

Cat priveste produsele de curatat tapiţeria din piele, desi nu am incercat decat pe incaltaminte din piele, am sentimentul ca tot ce e bun de dat pe fata sau corpul unui om, e bun si pentru scaune sau banchete.

Chiar... a incercat cineva cu coenzima Q 10 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Exista un kit de intretinere pt scaune din piele(ecologica )de la MAFRA cam pe la 120-130 ron.Este foarte practic insa nu stiu daca face minuni pentru o uzura ridicata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Exista un kit de intretinere pt scaune din piele(ecologica )de la MAFRA cam pe la 120-130 ron.Este foarte practic insa nu stiu daca face minuni pentru o uzura ridicata.

MA-FRA sucks, tested !

Mai bine iei Leatherique, e tot cam pe acolo pretul si merge beton !

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Ikea gasesti solutie de curatat piele si crema dupa ce ai dat cu solutia....costa doar 50lei, eu o folosesc de un an de zile o data la trei luni(am tapiterie si se murdareste repede, mai ales cotiera si usa soferului)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco, cum se prezinta tapiteria tratata cu kit-ul de la Ikea ? Si eu vreau sa ma apuc sa o curat si sant curios de rezultate !

http://www.ikea.ro/ro/Cautare.htm?cuvant=piele&cauta=%C2%A0

La Ikea gasesti solutie de curatat piele si crema dupa ce ai dat cu solutia....costa doar 50lei, eu o folosesc de un an de zile o data la trei luni(am tapiterie si se murdareste repede, mai ales cotiera si usa soferului)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinoco, cum se prezinta tapiteria tratata cu kit-ul de la Ikea ? Si eu vreau sa ma apuc sa o curat si sant curios de rezultate !

http://www.ikea.ro/ro/Cautare.htm?cuvant=piele&cauta=%C2%A0

:P am incurcat topicurile, ma rog...in week-end cand am fost sa cumpar solutia respectiva nu o aveau in magazin (acum poate au adus, desi un nene d`acolo zicea ca nu stie cand vine si daca mai vine).

Si cum eram hotarat sa curat tapiteria pentru ca era murdara, am fost pana pe sos. Odaii (centura intre Otopeni si Mogosoaia) la depozitul Mafra, mi-am cumparat asta http://www.mafra.ro/detergent-universal-pulimax-45l-detergent-universal-pentru-interioarele-auto-p-98.html?osCsid=b6d0a9f385c7f66297cf80bd6af7c45d si asta http://www.mafra.ro/crema-hidratanta-pentru-tapiterii-din-piele-charme-nutrient-crema-crema-hranitoare-pentru-tapiterii-din-piele-p-116.html?osCsid=8535ed3d8f572ce51304ffe2538253b3 si rezultatul l-ai vazut in celalalt topic. Pe scurt; sunt multumit, ca asta e cel mai important! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu toate ca topicul este curatat tapiterie piele ,as include si curatat plafon si stalpi .Mereu a fost o problema cu spalatul plafonului ramanand valuri de jeg (ca la un polish dat gresit ,valuri de zgarieturi ),de aceea va spun cum am procedat si am ramas surprins de rezultat .

Daca udam prea tare in timp si de la mai multe operatii buretele de sub panza se va macina ,dezlipii de carton ,asa ca :

-impartim plafonul in 4,vizual vorbind;

-inmuiem panza si aplicam mai mult spuma din apa cand o frecam (cu un burete de vase dar partea moale ,iar ca solutie am folosit Vanish si dero)

-sa aveti la indemana un prosop mic de bumbac pt. a freca si a suge in acelasi timp din excesul de apa ,totodata dispar si urmele de la felul in care am frecat cu buretele .

-la sfarsit am mai dat o mana de lenor si iar am frecat cu prosopul .Prosopul afacut sa dispara toate urmele care le lasa buretele.

A iesit mai bine ca la spalatorie ,o spun deoarece am avut urme de afine iar ei nu au putut sa le scoata .

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar daca incerc sa curat plafonul cu Biocarpet se curata ? plafonul este crem .. si este mai mult negru decat crem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei...daca vrei facem jumi-juma un bidon de 10-15 litri de solutie de curatat tapiteria concentrata. Se punde aproximativ 300 ml la 1 l de apa. Costa 90-100 ron bidonul.

ps: Eu cu aia am curatat tot ce tine de interior(mai putin brodul) si este foarte buna.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumparati-va un spray cu perie de curatat tapiterii, este cel mai OK, am curatat la o masina si a iesit ca nou. Cu bio carpet sau alte solutii de curatat care se dilueaza cu apa ai marea sansa sa te trezesti dupa putin timp cu plafonul in cap, asta daca nu tragi apa din plafon cu un aspirator.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now