misu_servici

Probleme cu geamurile laterale fata.

6 posts in this topic

    Cam de vara trecută dupa ce spălam maÅŸina si incercam sa folosesc geamurille laterale fata am observat ca mergeau in trepte.Problema am avut-o intai la geamul din stanga si dupa cateva luni si la celalat si intr-un final culminand cu iesirea unei macarale de pe sina geamului. MaÅŸina apartinand acum fratelui meu, o perioada a mers cu geamul sprijinit cu niste bucati in forma de pana. Rezolvarea s-a dovedit relativ usoară si cu puÅ£in ajutor ÅŸi din partea mea am dat panourile de la portiere jos si am rezolvat problema.

    Toata problema s-a datorat apei care a spalat in timp vaselina de pe ÅŸinele geamurilor. Legatura dintre  braÅ£ele macaralei  ÅŸi ÅŸinele fixate de geam se face prin niÅŸte ghidaje patrate din plastic . Acestea datorita lipsei vaselinei s-au tocit la un capat unde forÅ£a de frecare la ridicarea geamului a fost mai mare. Rezolvarea a constat in intoarcerea ghidajelor cu partea tocita in jos(altele noi nu aveam  :-\  ) si ungerea din plin cu vaselina a ÅŸinelor.  Cred ca astfel de probleme sunt si la alte modele nu numai la S80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Multumim mult pentru informatii misu, speram ca si ceilalti utilizatori sa-ti preia exemplul si sa povesteasca si ei ce probleme au avut si cum au rezolvat !

    Ai un plus de la mine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misu eu cum fac cu volvo meu ca dupa ce am schimbat macaraua si dau comanda geamului din stanga sa urce automat  cand ajunge sus o ia singur inapoi in jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa de simplu si eu nu mai deschid geamul din dreapta de 3 luni aceai problema care o explici tu sus merge in trepte si scoate un sunet parca s-ar sparge geamul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si geamurile mele se comporta exact cum facea S80-ul lui @misu_servici... inclusiv saritul de pe ghidaj.

O sa ma uit pe acolo cand am timp.

Merci de informatii.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now