Guest RUMBURAK

Alarma nefunctionala !

63 posts in this topic

@Mugur o singura rugaminte am eu pt tine, nu-ti mai da cu parerea aiurea, citeste manualul si o sa vezi ce face butonul alarmei, citez putin din manual :

6. Deactivating the deadlock function and detectors Use this button if you wish to shut off the deadlock function (deadlock means that the doors cannot be opened from the inside when they are locked). This button is also used to deactivate the movement and tilt detectors in the alarm system. The LED lights when these systems are deactivated.

Acelasi lucru a fost spus de ADI2727 in prima pagina a acestui topic, deci pana la urma cine isi da cu parerea aici ?

@feraru daca inchizi masina din telecomanda nu mai poti deschide usile dupa 30 secunde decat in modul REDUCED GUARD .

BogdanG, traducerea textului de mai sus nu face decat sa-i dea dreptate lui MUGUR.

Acel buton faciliteaza deschiderea usilor din interior si nimeni nu a subliniat acest important "amanunt". Ca functie suplimentara, sau mai bine spus implicit, anuleaza senzorii de miscare din interior si cei de inclinare ai masinii.  (se presupune ca este lasata o persoana in masina care se misca).

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D

Cu ce este important, cand topicul este ALARMA NEFUNCTIONALA nu inchidere centralizata cu optiune blocare usa .

Acel buton dezactiveaza senzorii de miscare/inclinatie NUMAI daca ai sistem de alarma, acelasi buton il au toate masinile S60/S80/V70/XC70/XC90 dar nu toate au sistem de alarma.

Acest Mugur ne dadea peste nas ca nu stim ce face acel buton, el spunea ca acel buton numai activeaza/dezactiveaza blocarea usilor nu si dezactiveaza senzorii alarmei, ei bine nu este asa, daca ai sistem de alarma dezactiveaza senzorii, astfel poti lasa căÈ›elul in masina .

Oricum functia dezactivare DEADLOCK este cea mai inutila daca nu ai sistem de alarma, de cate ori ai lasat pe cineva in masina si nu a fost in stare sa-si incuie singur usile? Ce naiba usile se pot incuia de la oricare din usile fata, asa ca si copilotul poate incuia usile la o simpla apasare de buton.

Este mult mai util sa dezactivezi senzorii alarmei mai ales cand mergi cu feribotul sau cand ai masina pe platforma, etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, nu-l ajuta cu nimic pe Rumburak, iar dupa aceste explicatii va dau dreptate la amandoi si spun asta pt ca am un prieten cu S80 care are alarma si nu stia de aceasta functie. Nu cred ca este o functie inutila si  nimeni nu a amintit-o iar acel buton a fost un detaliu confuz in acest topic.  Spor la treaba la instalatiile audio !!!!!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa fie confuz ? Butonul se numeste DEADLOCK si este valabil la toate Volvourile platforma P2 si daca ai si alarma face si mai multe acel buton ;D

PS> merci de urari cu partea audio ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut .

Am inteles ca daca este goarna defecta ai mesaj de eroare. Dar eu nu am mesaj de eroare. Ce poate fi ?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut .

Am inteles ca daca este goarna defecta ai mesaj de eroare. Dar eu nu am mesaj de eroare. Ce poate fi ?

Poate nu este activata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am inteles ce nu este activata. Alarma este activata pt ca semnalizarile clipocesc cand bag mana inauntru ln masina dar nu urla, poate fi dezactivata goarna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am inteles ce nu este activata. Alarma este activata pt ca semnalizarile clipocesc cand bag mana inauntru ln masina dar nu urla, poate fi dezactivata goarna ?

Nu este dezactivata si este doar stricata. Asa este si la mine si cel putin la mine a functionat, dar au curs bateriile in ea, problema generala la goarnele astea. Rezolvarea este schimbarea cu totul. Se gaseste in dezmembrari cu 100-200 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat dar tot nimic. Avea si asta bateria cursa. Poate gasesc pe undeva una noua. Am inteles ca trebuie cu 3 fire si baterie. Baterie este reincarcabila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu sa găsești o sirena bună la demontări .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am cumparat masina asta, primul lucru a fost sa vad c e cu alarma.Am apasat pe butonul acela de langa stc si imi apar afisate in bord diferite niveluri de protectie .M-am chinuit am deschis-inchis usile dar nu am reusit sa o fac sa mearga.Avand in vedere faptul ca apasand pe acel buton de activeaza high guard low guard si mai stiu eu ce garduri, si dupa ce m-am chinuit sa o fac sa urle, am decis sa o ajut cu scoaterea din functiune prin indepartarea sigurantei aferente din lateraul bordului.Astfel,la monentul de fata nu mai am nelamuriri referitoare la alarma :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now