Bulinutza

Consum C30

331 posts in this topic

Si pentru ca ai rulaj... pretul "de lista" este 30RON/L. Oricum e pomana pentru castrol sintetic reambalat OEM...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfiuu...acum am vazut.

Ce-ai facut ma Bogdane, ai dat tu nemtestile pe fordu asta mic? :D :D :D

Edited by Sepukku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi dar mereu mi-am dorit un Focus cu 2 usi, acum am unul mai aratos decat originalul :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand am facut update-ul de soft a scazut mult consumul, acum am si eu normal in jur de 8 in buc, nu stiu poate era si mai frig inainte sau ce alte cauze sa fi fost de imi iesea peste 9, chiar 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi dar mereu mi-am dorit un Focus cu 2 usi, acum am unul mai aratos decat originalul :D

Are you gonna keep it? Parca te porti mai frumos cu mine de cand ti-ai luat C30! :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are you gonna keep it? Parca te porti mai frumos cu mine de cand ti-ai luat C30! :glasses9:

Sa nu-l deochi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zefirus, imi cer scuze daca m-am purtat urat cu tine in trecut, nu a fost cu intentie . Masina nu o tin fiind din start cumparata pt vanzare .

@Blizzard, consuma mai putin pt ca face regenerari mai rar.

@Ionut, pe mine sau pe masina? Cred ca pe masina pt ca eu am geaca rosie :D

Momentan am consum 0 cu C30-ul fiind parcat in curte sub un morman de zapada .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are you gonna keep it? Parca te porti mai frumos cu mine de cand ti-ai luat C30! :glasses9:

Acu' iti intelege suferinta ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G, stai linistit, stiam ca esti băiețaș, la fel ca si Midnight Caller!

Noroc ca mai am pe cine intreba una alta de masina, ca altfel as fi fost pierdut complet.

:salut: Respect Bogdan G & Midnight Caller! :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!

E primul post de la achizitie si dc e un singur lucru care ma "ingrijoreaza" la masina asta e CONSUMUL :help: E undeva la 6.5 % combinat. Amu io nu-s nici senna si nici schumacher, revizia e facuta ( are 88.000km) si nici o eroare. Sau mai e o explicatie:" Domne asa face toate" pe care o aud cand ma duc la revizii cu Jetta :headbang: Am citit si posturile anterioare si mai astept si alte opinii. Altfel motorina buna si "talpa" cum zice "baietii"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina are istoric cunoscut ? A fost cumparata de noua din RO ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nope

istoric are, dar necunoscut.Sa ma explic: in carte toate reviziile sunt la zi dar cand am desfacut filtru de aer ( ca sa-mi fac o idee) numai magari n-am avut acolo.Deci ultima revizie nu fusese facuta( ciudat e faptul ca placutele de frana sunt noi) E ciudat si nu-mi explic!! Sa nu fiu inteles gresit: masina trage intr-un mare fel dar dc ar consuma mai PUTIN ar fi ideala

Masina a venit din Franta

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa ne intelegem ca nu vb aceiasi limba.

Masina este cumparata din RO ?

In ce limba are meniul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-au sunat si pe mine cei de la Volvo dar costa 1000 ron update de soft ( cel putin la Cj atat mi-au cerut) ceea ce e enorm. Pasul nr. 2 a fost sa cer o parere de Eco-tuning dar din pacate se poate face numai la Buc cu ECU pe masa (EDC17). Box tuning nu vreau sa pun si iata ca m-am intors la pasul nr.1

Pe bord dar din pacate si realitatea nu e departe de adevar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Daca zici ca trage "intr-un mare fel" s-ar putea sa aibe soft modificat, ca a mea. Cu softul original nu e lenesa, dar nicidecum sprintena.

Am auzit multe cazuri cand masina a fost vanduta cu soft modificat, fara ca proprietarul sa stie.

Si da, pentru update de soft nici la mine nu a mers prin OBD, trebuie demontat ECU, scris softul si montat ECU la loc.

Nu dureaza deloc mult pentru cineva care a facut asta de cateva ori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca masina are multi km nu cei din bord si are probleme cu DPF-ul care intra foarte des la regenerare . Masina trebuie sa aiba un consum de sub 4% in treapta a 6-a la 2000 rpm . Daca are in jur de 7% inseamna ca este la regenerare .

Masina trage intr-un mare fel in comparatie cu ce ?

Aveti destui tuneri priceputi la Cluj care pot tuna D2-ul, oricum nu ai ce tuna, prima data trebuie rezolvate problemele dupa care se poate vorbi de soft .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata!

Sa le luam pe rand: 1. Ok, km sa zicem ca nu sunt reali( ceea ce e ff probabil) intrucat in reteaua Volvo nu se centralizeaza km( ceea ce , cand am auzit de la dealer, am crezut ca e o gluma. => dpf infundat( sincer m-am gandit si eu la asta dupa ce am facut revizia ca la carte iar consumul a scazut un pic dar nu spectaculos. Solutie= inlocuit dpf , corect ? ( dar intreb si "io", la masina asta n-ar trebui sa-mi dea un mesaj pe bordca , mai crestine vezi ca trebe schimbat dpf sau etc... ???? Eu trebuie sa-mi dau seama de lucrurile astea? Repet: pe tester ( Volvo cars si Volvo trucks) nu a reiesit nimic, nici o eroare si nici in bord nu se aprinde nimic

2. Masina nu cred ca are soft , pur si simplu asa merge ea ( m-am mai gandit la 1.6 hdi 116 cp si 270 nm, motor mic, cai multi? ??? dar e o explicatie mai mult pt psihicul meu, sincer.. :headbang:

3. Tuneri avem destui la Cluj, dar cei pe care ii vreau eu au numa la Buc ""scula" si parca si dc o aveau la Cj nu prea vreau sa dezlipeasca ECU. Prin OBD era ok, dar dc nu se poate nu se poate.

Ps. masina trage intr-un mare fel in comparatie cu Jetta 1.9 tdi ( motor mai mare dar mai putin cai si mai putin cuplu, greutate mai mare dar si CONSUM MAI MIC :headbang:

Acuma lasand chiptuningul deoparte, care e practic pasul 2: sa desfac ( vb vine) dpf si sa-l inlocuiesc? sau ???

Ms de ajutor

@Bogdan G Deci consum INSTANT de sub 4% in a 6 -a la 2000.Ok verificam

@Icarus86 Stai sa ne intelegem:si pt update de soft la Volvo vine ECU jos??? nu mere prin OBD??

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu m-am referit la (chip)tuning. Ce ai scris si tu mai sus ca nu vrei sa dezlipeasca ECU. Se va dezlipi.

Cei de la RICA Wateringen mi-au zis ca nu se poate face prin OBD. Dau informatia mai departe.

Update Volvo e altceva.

1.6 HDI 116 cai e acelasi lucru cu D2-ul nostru. Motor mic dar masina grea. Am 1415 kg in talon. Nu ma astept la consum de Polo 1.2 TDI.

Bogdan zice de sub 4% nu instant ci pe o distanta mai lunga. Eu nu cred ca poti scoate asa ceva, sau cel putin eu nu pot decat la 70-80/h in a 5-a. Motivele includ in primul rand pachetul R-Design cu jante pe 17 care sunt cu totul altceva fata de jantele "Eco" cu care dine DRIVe-ul in mod standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Icarus si tu poti scoate 4% la 2000rpm in treapta a 6-a, dar nu e vb de consum mediu ci de un consum instant facut pe pilot pe o distanta scurta de 3-5km .

Problema este ca metoda descrisa de mine mai sus este singura care iti poate arata daca motorul este sau nu la regenerare iar daca sunt probleme cu DPF-ul se explica problemele de consum marit .

@Radu, tu fa testul indicat de mine si revino cu informatii .

Update soft la Volvo costa ~170 lei pe ECM sau 600 lei la toate calculatoarele masinii SAU mai rentabil faci direct revizia la ei si primesti update total gratuit .

Nu compara cu motoarele PD de la VAG, acelea sunt niste motoare vechi ca si concept . Compara insa cu 1.6TDI si atunci sunt pe acolo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal din nou

first thing is first: instant a 6-a 2000 rpm nu era sub 4% ci 6-7% ce-i drept a fost facuta pe cateva sute de metri ca atata o fost portiune de drum, poate ca nu o fost chiar relevant dar din pacate si eu inclin sa fie ceva la DPF . Bun, atunci va rog sa "sariti " cu solutii:

Eu stiu doua: 1. Dpf off fizic si anularea lui din soft ( dubii la revanzare sa nua ma probleme si la RAR mobil ( desi nu cred ca sapa asa adanc pe marginea drumului))

2. Inlocuire ( ceea ce va fi considerat un IEPURAS FFF consistent)

3. Chiptuning RACE ,urmat de schimbarea ambreiajului si implicit a masinii :headbang: ( asta ca o gluma)

Nu am notat nici o explicatie referitor la senzorul de presiune de pe DPF: e bulit sau de ce nu "canta"??

@Icarus: dap , dezlipirea ECU nu o voi face respectiv nici chiptunnig ( sunt insurat si cu un copil mic,deci nu-s genul) insa un plus de putere te ajuta in orice situatii.( am avut pe jetta asa ceva si mergea ok) DECI fara chiptuning

O sa vb cu baietii de la Peugeot sa vedem ce-i de facut

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e relevant .

Varianta nr II este sa mergi la colegul Volvo 244 sa iti faca o diagnoza calumea .

Nu conteaza nr de copii cand vine vb de ciptuning iar C30-ul nu este o masina pt o familie cu un copil . Eu am 2 si din 4 Volvouri pe care le-am avut pana acum la 2 am avut soft .

PS> vezi ca masina ta are recall pe planetara dreapta, verifica daca a fost inlocuita planetara pt ca poti ramane in drum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal!

intrebare: de dus ma duc nu-i asta problema numa asa de curiozitate: are ceva aparat sau program in plus fata de dealer??? ca diagnoza i-am tot facut si in afara de niste erori pe injectoare datorita utilizarii masinii cu motorina putina in rezervor, altceva nu s-a gasit.

cat despre chiptuning la Volvo ramane masina exact asa fara dezlipiri ; asta cu planetara de unde mai vine? au fost recall-uri in service??? pe masura ce intreb vad ca tot alte chestii apar si din ce in ce mai costisitoare. Partea mai nasoala e ca nu prea am cum sa aflu dc a fost schimbata sau nu.

multumesc de heads up

R

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal!

intrebare: de dus ma duc nu-i asta problema numa asa de curiozitate: are ceva aparat sau program in plus fata de dealer??? ca diagnoza i-am tot facut si in afara de niste erori pe injectoare datorita utilizarii masinii cu motorina putina in rezervor, altceva nu s-a gasit.

cat despre chiptuning la Volvo ramane masina exact asa fara dezlipiri ; asta cu planetara de unde mai vine? au fost recall-uri in service??? pe masura ce intreb vad ca tot alte chestii apar si din ce in ce mai costisitoare. Partea mai nasoala e ca nu prea am cum sa aflu dc a fost schimbata sau nu.

multumesc de heads up

R

Aparat (interfata de diagnoza DICE) poate avea oricine, dar fara cap si fara a sti a interpreta codurile si valorile citite, raman doar....niste interfete de diagnoza si atat, daca intelegi ce vreau sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, recall-ul este doar pentru MY2010, sau si MY2011 ?

Nu de alta dar la hopuri parca fluiera din dreapta de vreo doua saptamani, si m-am gandit ca s-a dus bieleta ...

Edited by icarus86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now