bogdan_a

Cutie de viteze

16 posts in this topic

A mea (cea decedata) este JC5-227 - S40, 2002, 1.8i.

Am gasit JC5-222, de pe un model de 2000cmc, din anul 2000.

Sunt compatibile? Pot sa o montez pe a mea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-i raspund io colegului forumist de mai sus: da! sunt compatibileeeee!!!

:wav:

:bounce:

Am pus-o (ca sa zic asa) ieri si merge beton. Nu-mi dau seama de nicio diferenta la rapoartele de transmisie. Pare a se comporta la fel ca si inainte, cu cutia originala.

Poate maine o scot la drum lung si atunci sa observ vreo diferenta.

Asadar aviz amatorilor (necajitilor): cutia de viteze JC5-227 poate fi inlocuita cu JC5-222...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai poate o scoti la un drum pana la "Nationala"  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca te-am putut ajuta... Asta ca aviz amatorilor care-mi scot vorbe ca "mi-e frica de concurenta"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi trebuie un rulmente placa presiune nou pentru masinuta mea! Cutia de viteze este M5P. CINE MA POATE AJUTA CU UN PRET SI EVENTUAL SA IL CUMPAR DACA MA INCADREZ IN BANI!! Mersi mult! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca te-am putut ajuta... Asta ca aviz amatorilor care-mi scot vorbe ca "mi-e frica de concurenta"

Alex, multam'. Sfatul tau chiar a fost decisiv, mai ales ca nu puteam testa cutia... Ori o cumparam ori nu, pentru ca venea de la Arad la Bucuresti...  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi trebuie un rulmente placa presiune nou pentru masinuta mea! Cutia de viteze este M5P. CINE MA POATE AJUTA CU UN PRET SI EVENTUAL SA IL CUMPAR DACA MA INCADREZ IN BANI!! Mersi mult! ;D

Rulment presiune - SACHS 3401716 - 130RON - in 4 zile lucratoare te incanta ?

Daca preferi mai ieftin, am si SKF VKC 2433 - 79RON - in stoc sau

VALEO 804102 - 60RON - in stoc...

Daca chiar vrei si mai ieftin, Breda Lorett CR1212 - 50RON - in stoc ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate sa imi spuna si mie cineva cat ma costa un kit de ambreaj pentru masinuta mea si cam la ce valoare se ridica manopera ?? Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

al 2,0 16v nu are rulment din ala hidraulic , scump ?  ca la turbo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu si cel pana in 2000 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@severciprian: Man, daca mai vrei rulmentul maine da-mi urgent pe PM datele de facturare si de trimitere pt. ca maine nu il mai pot trimite (sunt la intrunire) iar Vineri plec din Bucuresti, asa ca abia Marti ti-l pot trimite sa fie Miercuri la tine !

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze de intarziere la raspuns dar am fost plecat din localitate! si cred ca o sa mai astept pana iau kit-ul cu totu (amnopera e aceiasi chiar daca schimb rulmentul sau kit-ul cu totul) mersi mult de amabilitate dar imi e sa nu schimb rulmentul si dupa aia sa cada discul alti bani alta distractie! mersi mult !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur... ma anunti pe mail daca-ti fac pret si la ambreiajul complet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ziua buna!

@Bogdan_a > "cutia de viteze JC5-227 poate fi inlocuita cu JC5-222".

Super si multumim!

Vin si eu cu o intrebare! :smile: JC5-222/227 cum are diferentialul? Blocant sau nu?

Eu vreau sa incerc sa pun JC5 pe B18FT! Asta doar daca diferentialul este blocant! :)

Multumesc!

Edited by ionoi

Share this post


Link to post
Share on other sites

..Vin si eu cu o intrebare! :smile: JC5-222/227 cum are diferentialul? Blocant sau nu?

Eu vreau sa incerc sa pun JC5 pe B18FT! Asta doar daca diferentialul este blocant! :smile:

Multumesc!

Nu.

JC5-urile de pe s/v40 sunt o evolutie a celor de pe seria 400.

M59-le tau(cum banuiesc ca ai) e o cutie mai buna decat astea (si oricum, 80% tot JC5 este).

De la Volvo poti incerca sa vezi daca e vreo asemanare intre a ta si M59-le de pe 850, care are diferential autoblocant, cu visco.

Acum cateva luni, cu ajutorul lui Matrixxx, incepusem sa studiez asemanarile dintre cele doua cutii M59 dar am fost intrerupt de lipsa timpului.

Problema e ca nu stiu unde gasesti cutia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now