tm46cyp

Nu am incalzire in scaune de piele !?

6 posts in this topic

Buna, Am scaune de piele dar im i lipseste incalzirea in scaune ...oare lipseste cu desavarsire ?, in bord am butoane moarte dar cu mufe in spatele lor.

  Daca as cauta butoane pentru incalzire, oare s-ar face functionala ? aceasta e intrebarea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apleaca-te sub scaune si uita-te dupa niste fire/mufe care ies din burete - alea sint firele care ies din Rezistentele de incalzire din scaun. Daca nu ai fire - nu ai rezistenta, deci nu o sa ai incalzire in scaune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te sub scaune asa cum a zis Matrixxx, ar trebui sa vezi 2 seturi de fire. Unele sunt de la avertizorul de centura iar celelalte de la incalzire. Daca socti mufa din cel de la centura nu o sa mai tacane releul si nu o sa se mai aprinda becul de la centura, pe celelalte daca le scoti ar trebui sa ia 12V atunci cand apesi butonul de incalzire. Daca nu ai verifica sigurantele si releul de incalzire in scune pe care il gasest in cutia de relelee sub capota in partea stanga. Dupa ce desfaci capacul la cutie, releul de scune este situat cel mai in stanga in cutia de relee. Succes! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai incalzire in scaune.

La mine este preechipare din fabrica.

Am studiat problema, pentru a-mi pune incalzire in scaune...

Butoanele false din bord le-am inlocuit cu butoane de incalzire (si merg; se aprinde ledul din ele cand le apas). Sub scaunul de la sofer o sa vezi ca ai o mufa maro care vine din bord si care nu intra nicaieri. E de la incalzirea scaunului.

Ar fi foarte simplu sa cuplezi mufa la scaun si doar montand butoanele in bord sa ai incalzire dar din pacate, scaunul nu are placa termica montanta, care sa incalzeasca efectiv scaunul.

Ca sa iti faci incalzire in scaune, ai nevoie de:

- butoanele din bord;

- "placi termice" pentru ambele scaune (sau unul, cum doresti);

- cablaj la scaunul pasager (asta nu are preechipare din fabrica).

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un set de butoane de incalzire cred ca am eu. O sa le caut si iti spun daca te intereseaza. E preechipare si pentru scaunul din dreapta numai ca trebuie desfacute plasticele de la frana de mana si gasesti cablul prins cu un colier de plastic pe acolo pe undeva. Un set de elemente de incalzire pentru scaune poti sa cumperi de pe net si sa le montezi. Eu asa am facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai butoanele de incalzire , m-ar interesa normal

si chestia aia cu elementele de incalzire cum se ia

este ca o rezistenta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now