adi_28

Distributie

32 posts in this topic

Buna.

Ar cam fi cazul sa imi schimb distributia.Intrebarea mea este: Rolele INA si cureaua de distributie DAYCO sunt piese bune? Acestea mi le aduce cineva la un pret bun.Cum e cureaua, e buna, ati auzit de aceasta firma.Cine mi-o recomanda spunea ca sunt curele foarte bune.Astept parerile voastre.

Si inca ceva.....acuma imi voi schimba si cureaua de accesorii.Intrebarea e...ar fi bine sa schimb si rola intinzatoare de la aceasta curea, chiar daca nu se aude nici un huruit de la rola?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe INA, dar renunta la cureaua DAYCO, ia-ti un CONTITECH !

Nu stiu ce preturi ti-a dat, dar la mine cele 2 role + cureaua te duc undeva pe la 350-400RON maxim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca Dayco nu e tare buna?

Eu cu persoana respectiva am o combinatie, si el piesele acestea mi le poate aduce, de aceea intrebam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci mergi pe "combinatie" dar ia numai cureaua din alta parte ca e 100-130RON, da-o incolo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat e o pompa de apa la tine, ceva firma buna?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa iti multumesc pentru informatia data in legatura cu cureaua de distributie.Voi merge pe cele spuse de tine.Multumesc inca o data.Sa nu uiti te rog sa imi faci un pret la o pompa de apa, ceva bun.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

HEPU - P056 - 220RON, livrabila din stoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

Cred ca voi comanda o pompa de apa de la tine.Te anunt eu inainte, oricum.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cat ar fi transportul pana in Baia mare cu curierul rapid a unei pompe de apa, nu sti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot cu taxa de retur ramburs, pe langa pretul pompei te mai duce inca vreo 30-35RON...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller...sa nu uiti te rog de pompa mea de apa.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu ce parere aveti despre pompa de apa Dolz...role Ina si curea Continental?Am gasit o oferta bunicica si as vrea sa stiu daca sunt bune sau nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am o oferta de pompa de apa aceeasi marca.La ce pret iti poti achizitiona pompa?

Si eu sunt tare curios si ma interesez de aceasta pompa sa vad cat e de buna.Cel care mia oferito zicea ca e buna ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum i-am spus la telefon si lui adi_28, uitati-va sa aiba pale de METAL, nu de PLASTIC !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim de ajutor midnight Caller.Apropo....mai am o oferta de o pompa de apa SKF.Cred ca acestea sunt bune, avand in vedere marca SKF

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap... aia e ok !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pretul nu il stiu exact la pompa de apa.e pana in 250 RON parca.daca vrei ma interesez exact si iti spun.

Alex - de metal sunt.Nici nu ma gandesc sa imi i-au vreodata cu pale de plastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo pompele de apa nu se schimba odata cu schimbarea distributiei, de fapt sunt atat de solide incat nu merita schimbate, la VAG sunt probleme cu pompele de apa, eu chiar am patit-o si am schimbat toata distributia din cauza asta.

In schimb la Volvo se recomanda schimbarea curelei auxiliare si a intinzatorului, daca se rup fasii din auxiliara intra la distributie si bye bye engine :D  Deci mai degraba tot kitul de distributie adica si auxiliara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu o data cu distributia, imi skimb cam toate consumabilele, adica si cureaua de auxiliare si rola intinzatoare, distributia cu rolele aferente si vreau si pompa de apa sa o skimb, sa stiu ca totul e nou, ca nu voi mai avea probleme cu aceastea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am dus masina la un prieten, mecanic foarte bun, sa skimbe distributia.Toate frumoase pana a trebuit sa desfaca si sa dea jos fulia de la distributie, aia kiar de jos, care se desface din spatele carenajului de la roata dreapta.Ne-am kinuit mult sa desfacem acel surub, l-a dat cu degripant etc etc dar tot degeaba.Singura modalitate de a desface acel surub a ramas pistolul pneumatic.Momentan nu am dispus de acel pistol si compresor, dar luni sper sa se rezolve problema.Voi v-ati confruntat cu asa ceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca singura metoda de a desface acel surub, fara a strica nimic, este cu un pistol pneumatic.Sper ca, cu acel pistol sa pot desface surubul, daca nu..............BIG PROBLEM!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu reusesti sa bagi cureaua pe sub acea fulie , ai incercat - este imposibil ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ca la 850 si crede-ma ca se poate baga pe dedesubt , iti spun din propria experienta  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am incercat sa o bag pe dedesupt.Voi incerca sa vad, dar cand s-a apcat sa imi schimbe distribtia, mecanicl avea pe laptop n program c toate masinile si cm se repara ele, Atodata cred, si la volvo S80 scria si iti arata poza ca trebie data complet jos flia cand skimbi distribtia.Oricum voi incerca lni iarasi, sper sa resesc intrn mod sau altul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now