Matey

Xenon

25 posts in this topic

Salut.Am avut o problema cu farul din stanga ,a fost crapat de la o piatra si l-am schimbat.Inainte de al schimba farurile bateau intr-o culoare albastra.Acum cand l-am dus la service si l-a schimbat cand se aprind amandoua sunt albastre,apoi dupa o perioada scurta de timp,cum s-ar incalzi cel nou care este pus, bate intr-un alb spre galben asa....si cei de la service spun ca e xenon...oare sa nu-l fi pus de aceeasi putere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, cel nou asa trebuie sa bata... Cel albastrui bate in culoarea asta pt. ca era "pe moarte".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar pe moarte, daca devine mov e pe moarte :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of... paletaru' mamii lui ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma mie unu imi bate albastru si eu cred ca un xenon asa trebuie sa vada albastru, nu alb galbui!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe bune ?  Si cum se face ca ale mele e galbene ? Ai dracu chinezii astia cu xenoanele lor cu tot :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Jupan Bogdan G! Ar trebui sa postezi si tu un paletar ca  nu e prima data cand este discutii de astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia de colea  ;D

post-993-12877865797549_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao,tu ai avut un 8000k,ceeace ti se intimpla nu este dela lampa xenon ci dela instalatia auto,citeva sfaturi daca vrei ti-le pot da

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am o pb cu farul stang, de 2 zile nu mai vede bine. farul din dreapta vede bine are lumina alb- albasru, dar cel din stanga are o lumina mai spre mov si nu mai vede mai deloc. ii aprins dar nu se vede pe drum mai deloc. As muri cu el :P. ce ziceti ii pe gata sau e alta pb?

daca ii gata la ce pret gasesc?

ms, emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emile e greu tata sa citesti tot forumul ? E mai simplu sa deschizi un topic nou pt o problema veche ?

Foloseste "search" si vei gasi raspunsul la problemele tale .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alt priceput pe aici, bravo tata aruncati sfaturi aiurea .

Apropo nu stiam ca xenonul de fabrica e de 8000k, bravo, esti priceput nu am ce zice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slow down ! e doar un bec  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ascultati-l pe jupan bogdan - ca doar maninca pe paine xenoane si led-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Matey tu vrei mura in gura?, asa ceva nu se poate, am pus pana si paletar de culori unde se vede clar ce culoare are XENONul de FABRICA, 4300k este culoarea lui nativa, mai exista un topic de xenoane unde explicam destul de clar cum ca becul xenon este un consumabil, astfel cand se consuma isi modifica nuanta spre albastru si in final cand e mort devine mov, de asemenea am explicat faptul ca desi el lumineaza ajunge sa aiba sub 500lm adica mai putin decat un bec halogen, cine vrea informatii stie sa citeasca cine e puturos deschide 1000 de topicuri cu aceleasi probleme vechi si mai vin si alti priceputi care isi dau cu parerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bogdan arata-mi si mie unde  ""mai exista un topic de xenoane unde explicam destul de clar cum ca becul xenon este un consumabil"" ca eu nu-l gasesc.

emil

Share this post


Link to post
Share on other sites

@emy mai exista un topic de xenoane la S40 dar ai dreptate nu am spus ca becul e mov cand se consuma, in schimba daca dai pe Google "bec xenon mov" vezi ce gasesti . Imi cer scuze ca te-am suparat acum insa ai raspunsul, iti trebuie doar doua becuri D2R de 4300k . Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi pe pagina anterioara am pus un paletar, vezi diferitele culor.

Cu cat este mai albastra lumina cu atat luminozitatea scade masurat in lumeni .Cel mai puternic este 4300k .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bai!!!!! daca nu puteti vorbi fara personalitate prea mare cu altul, faceti schimb de numere de telefon sau adrese de mail si balacariti-va acolo.

1000 de ani pace!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan ce fel de bec imi trebuie la S 80 ca vreau sa-mi pun de 8000K si nu stiu de care sa fac comanda H7?D2R?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai xenon de fabrica e D2R, daca ai aftermarket este H7 .

Oricum nu recomand 8000k, este slab ca intensitate si deranjant pt ceilalti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now