Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Nykey

Norma poluare S60

13 posts in this topic

Salut. Am nevoie de cineva care sa-mi spuna, sigur daca se poate, ce norma de poluare are un Volvo S60 2.0T 180CP benzina din 2003 model fabricat pentru Anglia cu volan pe dreapta? Am inteles ca modelele care au trecut S60 in partea stanga spate si 2.0T in partea dreapta sunt versiunea mai noua a modelelor din 2003 incolo iar cele care au S60 in dreapta spate si 2.0T in stanga sunt modele predecesoare acestuia. Masina despre care intreb eu are S60-ul pe stanga si 2.0T in dreapta, daca ajuta cu ceva. Mai multe detalii nu am deocamdata. Pot oferii VIN-ul masinii pentru cei care au softuri sau modalitati de decodare si care imi pot oferii mai multe specificatii, acesta este: YV1RS49K242322108. Daca stie cineva si cat ar fi taxa de inmatriculare (taxa de mediu/poluare) ar fi o chestie in plus pentru mine. Imi cer scuze daca acest topic este gresit, din diferite motive, insa nu am stiut unde altundeva sa ma indrept cu nelamuririle mele decat in aceasta comunitate Volvo. Va multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Daa, masina ta este model 2004.

Codul tau motor, B5204T5 1984cmc 132kw, se reagaseste pe lista de RAR, cum ca ar fii EURO3.

http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

In Vin-ul tau, "K" este cel care simbolizeaza emisiile.

Daca ne luam dupa datele astea, taxa de poluare ar fi in jur de 2600-2900EU.

http://www.mfinante.ro/calculator_taxe/taxa_poluare_oug_7_2009.html

Bafta!

post-924-12877865832225_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Daa, masina ta este model 2004.

Codul tau motor, B5204T5 1984cmc 132kw, se reagaseste pe lista de RAR, cum ca ar fii EURO3.

http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

In Vin-ul tau, "K" este cel care simbolizeaza emisiile.

Daca ne luam dupa datele astea, taxa de poluare ar fi in jur de 2600-2900EU.

http://www.mfinante....oug_7_2009.html

Bafta!

Salut @Adi2727. Te rog daca ma poti ajuta si pe mine cu norma de poluare. Am volvo S60 bi-fuel din 2003, la fel adus din Anglia cu volan pe dreapta. VIN-ul este YV1HU33P232275897.

Dupa codul motor...in principiu ar cam trebui sa se stie ce norma de poluare este si cam cat ar costa. Te rog ajuta-ma si pe mine ca si precedesorul nostru coleg de mai sus cu aceste informatii.

Multumesc anticipat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul B5244SG2 este EURO 4 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul B5244SG2 este EURO 4 .

Se multumeste din suflet...si Paste Fericit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu multa placere si spor la inmatriculat desi chiar si EURO 4 tot mare e taxa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am si eu o problema la care nu-i gasesc raspuns. Poate cei care au Vida/Vadis ma pot ajuta. La motorul B5204t5 (2.0T) cum am eu, stiu ca masina a avut euro 3, dar de prin 2005 (?) motorul a devenit euro 4. Poate sa imi zica si mie cineva ce s-a schimbat (adaugat) la motor? Ma bate gandul sa convertesc motorul la euro 4 (daca merita, evident).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e schimbat nimic in afara de soft si clapeta de acceleratie daca ai 2001/2002. La 2002/2003 clapeta e Bosch iar motorul este identic cu cel EURO4 .

Nu se poate face motorul tau EURO4 .

Difera catalizatorul dar nu poti schimba catalizatorul si gata ai facut masina EURO4 .

Daca ai tu mai multe informatii chiar ma intereseaza dar eu am vb la RAR sediul central si nu se poate trece de la o clasa la alta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu doar fabricantul iti poate trece masina de la o clasa la alta.de exemplu eu mi-am cumparat in italia un fiat nou si era trecuta in carte euro 3, asta in timp ce pe piata acelasi model de masina era demult euro 4, vazand asta m-am dus la concesionarul Fiat de unde mi-am cumparat masina si i-am zis ce ma doare, aia mi-au cerut doar cartea masinii si in cateva zile mi-au dat-o cu norma euro 4.In tot acest timp masina a fost la mine, deci nu au schimbat nimic la ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu doar fabricantul iti poate trece masina de la o clasa la alta.de exemplu eu mi-am cumparat in italia un fiat nou si era trecuta in carte euro 3, asta in timp ce pe piata acelasi model de masina era demult euro 4, vazand asta m-am dus la concesionarul Fiat de unde mi-am cumparat masina si i-am zis ce ma doare, aia mi-au cerut doar cartea masinii si in cateva zile mi-au dat-o cu norma euro 4.In tot acest timp masina a fost la mine, deci nu au schimbat nimic la ea.

Nu contest ce ai facut DAR marcile Fiat si Ford sint cam singurele din cite stiu care au motoare norma E4 la benzinare incepind cu anii 1999-2000 comparativ cu alte marci europene sau asiatice care au asa ceva mai tirziu de 2003/4 .Posibil sa fi fost o greseala in acte.Daca ai spune ce fiat era ar fi fost si mai bine.In rest ,mult gaz :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer sa fiu nu cred si nici nu stiu sa fi fost o greseala, era vb despre un fiat fiorino diesel pe care nu=l mai am de mult credca deja a ajuns pe la dezmembrari, italienii nu pretuiesc masinile asa cum o fac nemtii de exemplu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G. Nu am informatii in plus. Clapeta mea stiu ca e Bosch si cam atat. Nici prietenul internet nu detine informatii despre acest subiect. Oricum cautand in drepata si in stanga am vazut ceva... interesant, cel putin. Emisia de CO2 la modelul din 2002 e doar cu 6g mai mare decat a modelului 2008 conform a 2 site-uri.

VOLVO S60 Model Year 08 2.0 T 2008 31.7 212

VOLVO S60 Model Year 2002 2.0T 2002 30.7 218

aici e si linkul uneia. http://www.car-emiss...0 Model Year 08

Nu cred ca mai conteaza. Doream sa fac si eu o fapta buna pentru planeta.

Edited by ateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0