kadudu

Update navigatie !!!

50 posts in this topic

Au aparut torrent-urile cu update-rile de navigatie pe 2007. La reprezentanta costa 300 euro.

Am incercat sa le atasez dar nu-mi permite site-ul. Cu un bit lord sau ceva similar se gasesc usor, criteriu de cautare VOLVO RTI. Fiecare are arhivat in jur de 3 gb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu baietii de la reprezentanta din Cluj azi cu prilejul caravanei "fantastice" Volvo si mi-au pus ca a aparut varianta 2008 in care e inclusa si Romania. Eu stiam ca doar pe S80, V70 si XC70 care au alt sistem (Navteq in colaborare cu nush'  cine) e si harta Romaniei ce-i adevarat din cate am vazut eu acoperirea e de-a dreptul jenanta. Ramane sa vedem daca nu sunt doar vorbe goale, cei de la navteq au intr-adevar carografiata mare parte din Romania si acoperirea ar trebui sa fie completa cel putin la nivel de orase mari ( pe site-ul lor e un program in care eu mi-am gasit adresa mea de aici).

Share this post


Link to post
Share on other sites

a reusit cineva sa puna Volvo Rti Entern europe 2006 pe un S60 din 2003 .. am incercat sa il pun si acuma nici ala original nu vrea sa il mai citeasca .

Este vre-o metoda de rezolva aceasta problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este, te duci la reprezentanta sa-ti stearga update-urile, bagi dvd-ul original si astepti sa-si instaleze softul. Ar trebui sa mearga, in fond sistemul de operare e un rahat de windows CE kernell edition.

In ceea ce priveste update-urile. Eu am reusit sa le fac si sistemul pare sa mearga ok. N-am iesit cu masina din tara sa vad daca navigatia e activa de cand am updatat-o, dar dvd-ul pare sa-l citeasca bine si timpul de raspuns e la fel de bun ca si in cazul dvd-ului original. La un map scrolling de exemplu apar toate elementele pe harta si sunt mai detailate fata de varianta 2002 pe care am avut-o eu pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan exista doar cateva orase mari si drumurile nationale. Bucuresti, constanta , brasov (pe unde am fost) sunt la nivel de strada si 80% din adrese.

E doar un zvon dar anul viitor o sa apara un update mai interesant care sa cuprinda 200 de orase din Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa apara.

Harta pentru Romania este aceeasi cu cea de pe sistemul Garmin EuropeNT.

Intre timp la Garmin au aparut updateuri si acestea ar fi normal sa se vada si la noi, pentru Romania exista deja o harta destul de buna din 2006 dar care nu apare la Volvo (din ea s-au preluat doar drumurile principale si cateva orase, foarte detaliat si exacte), poate cea care a aparut sau e pe cale sa apara (parca ROAD2009) va fi preluata si la noi.

Grafica la toate sistemele montate pe masini de producatori (indiferent de marca) este de doi lei jumate, 2D cand toti cei care vand sisteme after-market au trecut demult de 3D, nu poti face un update de POI, un traseu etc. lucruri foarte simple si utile oricarei navigatii. Singurul lucru la care exceleaza este precizia foarte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a aparut navigatie pt S 60 pe Romania?

stiti ceva?

pe mine m-a sunat cineva care comercializeaza navigatii pt. mai multe marci si mi-a spus ca a aparut navigatie pt. volvo pe romania.

ma asteapta sa merg sa o probez.

numai ca nu e in oras la mine; daca o sa probez, va spun ce s-a intamplat.

dar voi ce stiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stim ca daca ar fi fost adevarat, asta era primul loc de unde aflai ;D

Drum bun !

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-a aparut inca pe S60. Ultimul update din sptamana 20 2008 nu include Romanica.

Probabil omul se referea la navigatia de pe S80 V70 XC60, XC70 care e facuta in colaborare Navteq Denso (e cu hard disk) si pentru care exista inca din 2007 hartile pentru Romania.

Speram in vesti mai bune anul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

navigatia de pe S80 V70 XC60, XC70 care e facuta in colaborare Navteq Denso (e cu hard disk)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, pe S40/V50, C30 etc e pe HDD si e acoperita si Romania, navigatia de pe S60, S80 modelul vechi nu are inclusa si Romania in pachetul de harti >:(.

Mai multe detalii:http://www.volvocars.com/intl/salesandservices/maintenance/RTI/Pages/default.aspx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut observat ca in ultima vreme nu s-a mai vorbit de navigatie.

Imi amintesc ca pe la inceputul anului se vorbea ca anul acesta o sa apara o harta detaliata si cu Romania.

Are cineva noutati cam cand ar aparea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai .... pe Xc 60 este in Romana  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaa am inteles  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt versiuni diferite navigatie (RT???)

Pe S80, XC70, V70, XC60, parca si XC90 exista Romania.

Am inteles ca au lansat deja si varianta 3D pentru cele enumerate mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu de la cei de la volvo este alta ....sau alt soft , nu se potriveste la s 60 , s80 samd pana in 2005

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista UPDATE NAVIGATIE pt Volvo RTI P2001/MMM

Volvo C30            MY 2007 -

Volvo C70            542 MY 2006 - MY 2007

Volvo S40            544 MY 2004 - MY 2007

Volvo S60            MY 2002 -

Volvo S80            184 MY 2002 - MY 2006

Volvo V50            MY 2003 - MY 2007

Volvo V70            285 MY 2002 - MY 2007

Volvo XC70          295 MY 2002 - MY 2007

Volvo XC90          MY 2003 - MY 2006

Volvo RTI MMM2 are Romania

Volvo S80  124  MY 2007 -

Volvo V70  135  MY 2008 -

Volvo XC60   MY 2009 -

Volvo XC70  136  MY 2008 -

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista UPDATE NAVIGATIE pt Volvo RTI P2001/MMM

Volvo C30            MY 2007 -

Volvo C70            542 MY 2006 - MY 2007

Volvo S40            544 MY 2004 - MY 2007

Volvo S60            MY 2002 -

Volvo S80            184 MY 2002 - MY 2006

Volvo V50            MY 2003 - MY 2007

Volvo V70            285 MY 2002 - MY 2007

Volvo XC70          295 MY 2002 - MY 2007

Volvo XC90          MY 2003 - MY 2006

Volvo RTI MMM2 are Romania

Volvo S80  124  MY 2007 -

Volvo V70  135  MY 2008 -

Volvo XC60   MY 2009 -

Volvo XC70  136  MY 2008 -

de acord cu tine, dar circulau niste zvonuri imi aduc bine aminte pe la inceputul anului ca o sa apara o harta si pentru RTI P2001/MMM.

RTI MMM2 reprezinta TOT sistemul de navigatie sau doar cutia neagra din portbagaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai a aparut, eu am varianta 2009 .

Reprezinta tipul sistemului de navigatie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai a aparut, eu am varianta 2009 .

Reprezinta tipul sistemului de navigatie .

dar daca schimb "cutia" din portbagaj cu una din 2008-2009 o sa mearga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai vazut in lista MMM2 vreun S60 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai vazut in lista MMM2 vreun S60 ?

da, ai dreptate, astea sunt cu HDD... am uitat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now