gabrielrm

Ce trebuie sa fac?

8 posts in this topic

Stiu ca suna alarmant dar pentru mine chiar este. Sunt proaspat si fericit detinator de V40 si nu stiu nimic despre service la masina. Persoana de la care am cumparat masina a spus ca este din Germania, a mai avut 2 proprietari si a circulat mai mult pe autostrada. Pe eticheta Volvo de pe filtru de aer (cred) este incercuit 2006 si 09.

Stiu ca exista functia search, problema e ca nu stiu ce sa caut...

Va multumesc (si pentru pentru intelegere) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa-i si tu un schimb de ulei, filtre-ulei,aer,habitaclu,combustibil, o verificare la placute si discuri + verificarea distributiei,eventual o schimbi. apoi poti sa mergi f llinistit.  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Persoana iti poate spute multe. Anul trecut pe vremea asta mi-am luat si eu un S40 de la o persoana care "a fost foarte cinstita" la vre-o 10 zile am inlocuit distributie, supape si altele din cauza faptului ca am crezut ce a spus persoana.

Sfatul meu e sa ajungi cat mai repede la un mecanic bun care sa-ti faca acele schimburi pe care le mentioaneaza mihai_s40. Mai investeste, inca ceva in masina in plus ca sa te stii dupa aceea in siguranta si linste si sa fii impacat cu tine insuti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc!

Poate fi verificat pe calculator cand si ce s-a facut ultima data la service sau mai exact, ma pot ajuta acele date, sa aflu ce s-a schimbat si cand?

Un mecanic bun in Timisoara, stie cineva?

(Daca sunt enervant, spune-ti-mi sa ma opresc  :) )

Sar'mana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pe calculator nu poti afla nimic din revizii. Decat daca acel calculator este al unei reprezentante, si service-urile au fost facute la ACEA reprezentanta...

Cel mai bine e sa strangi cam 1000RON si sa faci schimbul de ulei / filtre / distributie, ca sa fii cu sufletul impacat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, Alex!

Acum mai trebuie sa gasesc un mecanic  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu zic sa mergi la reprezentanta cu ea... pe mine m-a costat in vara 60 de lei o constatare, in Bucuresti, deci ca bani merge. dupa care iti cumperi piese de unde vrei tu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toamna pe mine m-a costat 200ron constatarea.daca te duci sa ceri si o factura proforma din care vei afla pretul pieselor la reprezentanta.Prima data schimba-i uleiul si distributia(macar cureaua de distributie)apoi vezi cum le mai planifici.Bafta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now