mardoperero

Ticait la roti

45 posts in this topic

Salut,

  Sunt posesorul unui S40 2005. Acum o luna, dupa ce m-am intors dintr-o excursie in Europa cu masina, a aparut un ticait 'electric' la rotile din fata. Zgomotul se aude la plecarea de pe loc si atunci cand schimb intr-a doua. Am fost la un service cu ea (Rune Service), au ridicat-o pe elevator, au scos etriere, placute.. si peste 2 ore mi-au zis ca e din capul planetarei de la uzura. Intre timp zgomotul pare ca s-a accentuat usor si as vrea sa merg la un service competent care sa-mi diagnosticheze exact problema. Stiti cumva un astfel de service?  Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

acel ticait la plecarea de pe loc e de la planetare .....trebuie schimbate suruburile de la planetare  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se aude cateodata la plecarea de pe loc sau maxim in viteza a doua un zgomot, pe la roata, asemanator cu trecerea peste un capac de canal, sunetul ala asa mai gros. De acelasi tacanit zici si tu?...si mie mi se parea ca e tot un sunet cam electric, dar nu stiam si nici acum nu stiu ce e.Cineva mi-a zis ca poate fi de la placutele de frana, dar eu nu prea cred.Sunetul acela mi se aude doar in partea STANGA si nu se aude tot timpul, DOAR ASA DIN CAND IN CAND.Acelasi sunet il ai si tu?La mine habar nam ce poate fi.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar sunt scumpe acele suruburi sau piesele ce ar ma trebui skimbate pe acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca 90 RON bucata zicea NECAZUL, cel mai bine mergi la reprezentanta si vezi cat costa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am skimbat suruburile la planetara.Un surub m-a costat cam 12 RON, deci 120.000 lei vechi.Le-am skimbat, dar nu de acolo se auzea acel sunet.Si acum il mai aud din cand in cand.

Oare ce poate fi?Este un sunet mai gros, dupa cum spuneam, cam acelasi sunet care sa aude cand treci cu roata peste un capac de canal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e sau nu original.Suruburile le-am cumparat de la reprezentanta.Nu cred ca conteaza sau nu daca sunt originale, e doar un surub normal, cu pas marunt si o saiba mare si groasa in capat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfatul meu este sa cumperi surub original dar dupa care planetara trebui fixata in butucul rotii cu adezivu Loctite 638.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am scris si pe alt topic, am si eu "tzacanitul/pocnitura" de la planetare la plecarea de pe loc si nu numai. Dupa ce schimb suruburile de fixare a planetarelor trebuie sa se dea cu Loctite 638. Am vazut ca un tub de Loctite 638 are 50 si 150 ml. Oare imi ajunge la ambele planetare 50ml? Inca ceva...cu aceasta solutie se da la imbinarea planetarelor in cutie. Se poate da si la imbinarea planetarelor in butucul rotii (acolo unde este si discul de frana) ?? Ce-i drept pana nu desfac...nu stiu unde am jocul si va cer aceste informatii pentru a sti ce este de facut. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce va saturati de strans surubul ala de planetara si de pus lipici va recomand sa cumparati rezolvarea.

[attachimg=#]

post-993-12877882215211_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrei sa spui Bogdan G? Ca ar fi bine sa pun acolo un surub cu piulita si cu garnitura de cauciuc ca in poza ta? Ai asa ceva de vanzare? Esti sigur ca surubul ala este rezolvarea? N-as vrea sa arunc banii de doua ori pe manopera.

ps: Mai este nevoie de lipici daca pun un surub ca al tau? Nu ar fi mai bun un surub cu o saiba grover sau grower? + lipici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum am scris si pe alt topic, am si eu "tzacanitul/pocnitura" de la planetare la plecarea de pe loc si nu numai. Dupa ce schimb suruburile de fixare a planetarelor trebuie sa se dea cu Loctite 638. Am vazut ca un tub de Loctite 638 are 50 si 150 ml. Oare imi ajunge la ambele planetare 50ml? Inca ceva...cu aceasta solutie se da la imbinarea planetarelor in cutie. Se poate da si la imbinarea planetarelor in butucul rotii (acolo unde este si discul de frana) ?? Ce-i drept pana nu desfac...nu stiu unde am jocul si va cer aceste informatii pentru a sti ce este de facut. Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, da-i cu Loctite ca e f bine. 50 ml este prea mult, mai si ramane. Vezi sa nu-i dai sa zaca, ca se lipeste tare. Pui cu grija pe citeva filete si gata. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU mr Zack aia e rezolvarea Volvo, mergi la reprezentanta È™i comanda-È›i È™uruburile alea (cod 30714142). Au fost puse prima data pe XC90 si S60R/V70R È™i culmea nu mai face tzac pac, acum dacă mergi în service È™i te plângi de tzac pac rezolvarea este È™urubul minunat care costa 130RON bucata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu te aud ca zici ca e scump ca arunc cu tastatura de la laptop după tine ;D, uite preÈ› de SUA aici   

Este 83 RON/bucata in SUA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar veni 260 ron numai suruburile +...manopera...ma duce la 6 milioane.  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa strângi 2 È™uruburi nu e greu, le strâng eu dacă vrei, nici nu-È›i dau rotile jos ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu trebuie date afara planetarele? Daca am acces fara sa dau ceva jos la suruburi, o sa le fac chiar eu. Mersi pentru ajutor anticipat, Bogdan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie date nici rotile jos ! Nu ridici masina pe cric, trebuie sa fie pe greutatea ei !

Scoti capacele, scoti suruburile vechi, pui pe cele noi locktite ( desi au si ele ceva ) si le strangi la 35nm + 120 grade sau daca nu ai dinamometrica, le strangi bine bine.

Preferabil sa faci asta seara ca sa lasi masina nemiscata peste nopate sa se intareasca locktite-ul.

Success, ca eu nu am avut  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica vrei sa-mi spui tu mie ca ai strâns surupurile fantastice È™i tot s-au desfăcut ?

Nu te cred  :nana:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog explicati-mi mai exact unde sunt suruburile astea.  :77:

ps: Si eu care credeam ca trebuie desfacuta planetara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica vrei sa-mi spui tu mie ca ai strâns surupurile fantastice È™i tot s-au desfăcut ?

Nu te cred  :nana:

Pai si ce vrei sa fac eu ? Sa ma dau peste cap ! E prost facuta, asta e.

Le-am strans de dim iarasi, de mana, cat am putut, si le-am si imbaiat in locktite dinacela albastru.

Va rog explicati-mi mai exact unde sunt suruburile astea.

La rotile din fata, ia un cutit si scoate capacele din mijlocul jantei si.....voilaaaa acolo sunt. Unul la roata dr fata, unul la roata st fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now