Ramon

Cutie de viteze de benzina pe diesel

12 posts in this topic

Salut sunt si eu nou prin forum pe aici, si vreau sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea chestie. Saptamana trecuta am achizitionat un S40  D5 [nou]. Si in weekend am inceput sa citesc manualul masinii, cand am ajuns la cutiile de viteze manuale arata cele 2 imaginii : cutia in 6 viteze pentru benzina (cu R in dreapta jos - langa a 6-a) si cutia in 6 viteze pentru diesel (cu R in stanga sus - langa a 1-a). si am constatat ca pe masina mea, conform manualului, a fost pusa cutie de viteze pentru masina pe benzina.    Intrebarea mea e, daca exista probleme, care ar putea fi acestea? ??? ??? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e cutia in 6 trepte pentru Diesel.

post-3150-12877867673458_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si asta e cutia in 6 trepte pentru motoarele pe benzina. Cutia aceasta o am si eu pe D5.  ??? ??? ???

post-3150-1287786767568_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu cei de la volvo ce fac, nu-ti fa probleme  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU poti avea cutie de benzina pe diesel pentru ca nu rezista la solicitari.

invers se poate, insa n-are rost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca e tradus ceva gresit, sau tiparit gresit.

Sau cine stie au facut o mica modificare la timonerie fara sa modifice si in carte.

Cutia de diesel nu se potriveste pe blocul de benzina si invers.

Daca s-ar potrivi cea de benzina pe diesel rezultatul ar fi cuplu foarte mare la roti, turatie excesiva si mai mult ca probabil ruperea ei din cauze de suporacuplu daca nu vorbim tot de un motor turbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D eu nu am citit cartea. Acum la tine vad pentru prima data. Pe D5-ul meu e la fel. R-ul este in dreapta jos langa viteza 6. Deci sigur e o greseala de editare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reducere de costuri :)

Asa era pe 2.0D din 2007. in 2008 au reparat treaba. Si eu am riscat la o plecare mai in forta de la semafor sa il ard pe ala din spatele meu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conform VADIS la S60 este aceiasi cutie de viteze si la diesel si la benzina asa ca ma indoiesc sincer ca la S40/V50 ar fii altfel la D5 si 2.4i .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v40 se poate pune cutie diesel pe o masina benzina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie verificat in VADIS, oricum nu prea cred pt ca motoarele diesel sunt de reno si restul sunt Mitsu, Reno si Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie verificat in VADIS, oricum nu prea cred pt ca motoarele diesel sunt de reno si restul sunt Mitsu, Reno si Volvo .

pe un motor diesel v40 din 2000 (renault) in 5 trepte se poate pune cutie in 6?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now