claudiu2525

HU803 nu citeste cd-uri facute

43 posts in this topic

Nu te lasa Pletosule, pune mana si curata lentila si calibreaza putin laserul, hai ca am incredere in tine :))

;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai este o varianta...pune un cd clean inauntru si lasal sa curete lentila si vezi dupa aia...Eu unu la a mea ii fac cu traxdata sau diferite marci bune si la 8X ,la 16X nu am nicio problema.In schimb eu am problema cu DvD din portbagaj ala nu-mi citeste nu stiu ce are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista CD de curatat lentila original Volvo, dar pt plater-ul RTI doar.

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220488975718&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1095wt_958

E cam scumput

      scuze daca am am intrat aiurea! insa am si eu o problema cu un HU-601,insa al meu citeste cand vrea el, nu conteaza ca e original cd sau copie! vreau sa il curat insa nu stiu cum sa il dau jos de pe masina,daca ma puteti ajuta cu un sfat o parere o poza ceva !mii de multumiri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate refuza sa cante guta, incercati salam ;D e pe sistem turbo? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

haoleoooooo nu te lua de ei manca-ti-as ca-i sare iaurtu' lu' danette ..... si daca vrei sa vezi cat de cremoasa IE zi ceva de JIAN :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat ca am in ultima vreme succes cu cd-uri Verbatim albe, scriind cd-urile cu 1X folosind writer-ul integrat din Winamp.

Atentie : Doar 1X, daca le scriu cu 2X nu mai vrea deloc, foarte restrictive playerele astea.

Am sa adaug aici informatii despre ce merge si ce nu, cel putin la mine, poate aveti noroc si merge si la alte playere.

Pana acum :

Verbatim albe

Traxdata negre ( seria Ritek )

Cd-Burner XP - cam 70% din ele merge, viteza 4X

Winamp - doar scrise la 1X

Nero - Nada, nici unul nu vrea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e mai simplu sa cureti lentila mai Roberto ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e vb de nici o lentila, e vb de faptul ca lentilele  din cd palyerele auto OEM sunt de clasa A, cu toleranta mica la erori de pista tocmai pt reduce sau chiar refuza utilizarea cd-rilor scrise cu inscriptoare personale, adica acasa pe discuri blank. e metoda anti piraterie care da roade deoarece stii ma gandesc ca discurile originale cu muzica sunt inscriptionate prin matritare, adica cu erori de pista extremely de mici sau inexistente pe care laserul din playerul OEM le citeste lejer.

cd-urile scrise acasa xu writeru personal sunt cu totul altceva, in primul rand blank-urile nu sunt inscriptionabile la o asa calitate incat sa poata fi citite fara probleme de cd playere OEM, apoi Dvd writerele noastre din pcuri sunt dr clasa b c sau chiar d si calitatea inscriptionarii e slaba pt cerintele playerelor OEM.

practice e vb de pista de start de pe cd, asap numitul lead-in, daca zeii au fost cu tine si ai nimerit un blank ok, viteza optimal si writerul ok, si ai reusit sa inscriptionezi lead-inul la o calitate pe care playeul o accept cd-u itinerary va merge, dar procentul e mic si de aceea nimeresti cd-urii care merge perfect chiar daca le-i scrise cu viteza mare si e cd ordinar si totul asa poti sa faci incat un cd, aceasi marca, aceasi viteza, aceleasi melodii chiar si nu mearga nici daca stai in limba.

curatarea lentilei poate ajuta intradevar , mareste sansele ca playerul sa se holbe mai bine si sa reuseasca sa citeasca lead-in-ul unui cd pirat , dar asta doar daca are totusi o mica decalibrare, ceea ce de multe ori nu e.

acuma pe langa motivul tehnologic de sus mai poate exista si verificare de id cd.

fiecare cd contine niste date despre el, iara cele blank contin niste date generice, dar ma indoiesc ca s-au complicat astia de la Volvo cu asap ceva, doar Sony a bagat asap ceva la ultimul PlayStation.

problematic ce o avem noi nu se intampla doar la playerele audio Ci la PSX si alte console mai scumpe.

solutiile de incercat ar fi cam tot ce s-a discutat aici, iara daca vreti sa exagerati investiti intr-un writer de calitate nu de duzina, plextor facea intrun timp ceva writere de clasa a disponibile publicului.

srry de text, scriu de pe telefon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu eu am tot Volvo tot cu CD si citeste orice rahat de CD scris si cu pixul deci nu prea tine teoria ta .

La V70 tot asa nu citea si dupa ce l-am reglat citeste numai scrise si nu mai citeste originale :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine merg foarte bine sony scrise la 8x cu windowsul. Restul....pauza. Mai face figuri cateodata cand le bag in cd-player (cd-error), dar dupa ce ma joc cu el de cateva ori (in-out), il ia si merge fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu eu am tot Volvo tot cu CD si citeste orice rahat de CD scris si cu pixul deci nu prea tine teoria ta .

La V70 tot asa nu citea si dupa ce l-am reglat citeste numai scrise si nu mai citeste originale :P

Ma rog, fie cum zici tu dar tot la teoria de lasere a mea ajunge pentru ca :

La V70-ul tau nu mai citeste originalele pentru ca ai reglat lentila sa concentreze raza altumva. Nu mai tin minte din liceu la atestat, ca unitatile optice a fost proiectul meu, dar cd-urile originale au latimea pistei mai mica ( sau invers, nu mai sunt sigur ) ca cea a celor inscriptionate cu writere de duzina, astfel laserul tau acum citeste bine piste mai late, dar nu mai reuseste sa citeasca piste mai inguste ( cd original ), raza e prea lata si nu reuseste sa pastreze pozitia pe pista ( santz ).

ideal este sa reusesti acea reglare a lentilei incat raza sa fie suficient de lata incat sa citeasca si pistele inguste a cd-urilor originale dar si cele are cd-urile pirat scrise cu writere de duzina, ceea ce ai reusit tu la celalat Volvo daca zici ca iti citeste perfect ambele.

Ce nu sunt sigur e daca cele originale au latimea mica a pistei si cele de duzina o au mai lata sau invers, nu mai stiu, am sa imi caut atestatul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC70ul are HU803 si fara sa-i fac nimic citeste orice CD, poate ca nu prea a fost folosit si lentila este in stare buna, in acelasi timp Claudiu are tot HU803 si la el nu citeste mai nimic, deci clar este de la lentila(murdara sau obosita) .

Nu am stat sa-mi bat capul cu teoria dar practica mi-a aratat ca se poate regla lentila sa citeasca, de fapt din potentiometrul lentilei se modifica tensiunea de alimentare, daca dai prea tare poti prajii lentila (am reusit de multe ori sa fac asta la unitati CDROM) oricum marind voltajul rezolvi problema treaba este ca nu o sa tina asa de mult ca prima data .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma distram cam asa  ;D ;D :D

E periculos daca fun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana acum  am folosit numai cd-uri inscriptionate de mine.

Le-am scris cu Nero la 24x, blanckurile sunt Imation (ca din alea aveam) si pana acum nu am intampinat nici cea mai mica problema.

Sper sa il tina asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor

am si eu un s60 din 2003 si nu imi mai ies cd urile afara din magazia de cd uri imi arata cd error

si mai grav este ca am luat altul de pe ebay si era gri de pe un s60 din 2001 mergea ok adica cd urile mergea si radio ul numai ca nu se aprindeau becurile pe butoane si nu mergea butoanele pe volan.si in plus eu am radio cd ul negru. l am returnat

am luat altul negru acum si de pe un s60 din 2003 dar beleaua e ca imi arata aceeasi poveste cd error si nu scoate cd urile.vanzatorul spune ca merge ca e verificat dar nustiu ce sa zic sunt in scandal ca nu vrea sa il primeasca inapoi sa imi dea banii inapoi.am sunat la volvo si ei spun ca daca iau alt casetofon de pe alta masina nu merge adica nu merg cd urile doar radioul.si trebuie altul nou si facut update la software.

acum intrebarea mea este daca cineva are o solutie la problema mea.e posibil ca acel al doilea casetofon sa fie defect or sa nu mi l primeasca masina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prolema e in felul urmator trebuie sa ai pinul de la hu803 altfel nu merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca are nici o legatura pt ca arata cd error si si scoate cd ul afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now