claudiu2525

HU803 nu citeste cd-uri facute

43 posts in this topic

As dori sa-i intreb pe cei care au tipul asta de radio-cd,daca au reusit sa faca cd-uri ,si sa le si citeasca aparatul.Mie nu-mi citeste decat cd-uri originale,iar la cele facute de mine imi da eroare(cd-error).

Exista vreo solutie,sau nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia incearca matale sa scrii cu cea mai mica viteza .

Sa fie 4X maxim .....daca gasesti cd-uri pe care poti scrie cu mai putin si mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am nici cea mai mica problema.

Al meu le citeste absolut pe toate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia incearca matale sa scrii cu cea mai mica viteza .

Sa fie 4X maxim .....daca gasesti cd-uri pe care poti scrie cu mai putin si mai bine .

Asa fac toate cd-urile,la vit de 4x,si acelasi rezultat ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca de cd-uri folosesti ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

inchizi sesiunea cind scrii cd-urile ? daca lasi sesiunea deschisa nu-si scrie lead- out si deci nu poate fi citit.

trebuie, deasemenea, sa scrii disc-at-once.

conteaza ce cd-uri folosesti. unele cititoare nu recunosc +r ci numai -r

scrie-le pe alt computer la 8x (nu mai jos, nu mai sus)

(fii atent sa le faci cda-uri , nu altceva. si inca ceva : daca scrii cu nero ai grija ca sesiunea sa fie pentru cd nu pentru cd+dvd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema, sau am avut-o pana am instalat un nero free.

Daca faceam cu un program crack-uit nu le citea. Si nu le scriu la cea mai mica viteza, cred ca la 16x le scriu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba conteaza si marca, daca-s facute pe vapor/in canoe au stratul inscriptibil de proasta calitate si daca si unitatea de scriere e de duzina datele se scriu cu erori. Eventual incearca sa scrii un cd la 1x, cauta dupa cdburnerxp, e un program gratuit care te lasa sa faci asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete fassss

Laserul este uzat sau murdar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sau asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este nici un fass se stie clar si se intampla lucrul asta nu numai la Volvo ci si la alte marci sau sisteme de CD Playere stand-alone.

Ele cauta dupa o secventa anume de date de indentificare a discului, pe care evident discurile originale le au dar cele pirat inscriptionate ori nu le au, ori le au dar nu conform cerintelor etc.

Conteaza si disc-ul, conteaza si tipul de scriere ( DAO, TAO, etc ) cat si programul. Eu recomand CD-uri Traxdata versiunea cu fata neagra ( facute de Ritek parca ) si ca program ImgBurn. Viteza de scriere cu cat mai mica cu atat mai buna, 4x e ok, tip de scriere Track At Once ( TAO ), dar puteti incerca si alte tipuri de scriere, depinde de player si dupa ce secventa Disc ID cauta el.

Discurile ieftine au niste secvente ID malformate sau chiar nu au deloc. Exista programe cu care se poate citi aceste date ascuse pe orice disc inscriptionabil.

Mai nou ( de vo 2 - 3 ani ) incercand sa se combata pirateria fabricile de disc-uri au secvente speciale pe care playerele si soft-urile "care stiu" le pot citi si identifica ca "disc pirat".

Este o metoda de a combate pirateria si chestia asta.

Un cd-player din 2004 sa zicem poate avea incarcat in memorie o baza de date cu serii Disc ID-uri de la sa zicem 100 de producatori de disc-uri inscriptionabile, baza de date adunata de la x producatori in 2004.

Iar un volvo cu un cd-player din 2007 sa zicem poate avea incarcat in memorie serii a acelor 100 de producatori din 2004 + ce a mai aparut nou pana in 2007, sau poate nu.

Dar din fericire pt noi nu se prea poate tine pasul pentru ca serii si game de disc-uri noi apar foarte des. Deci trebuie sa ai norocul sa prinzi un lot de disc-uri care are un Disc ID care nu se afla in "Lista neagra" a cd-playerului.

Algoritmul exact nu se stie, eu cel putin nu l-am gasit pentru playerele auto, unele il au mai strict, altele mai permisiv, dupa noroc.

Disc-urile originale se inscriptioneaza prin matritare dupa un negativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e relevant.

DAR de ce credeti dumneavoastra ca nu e relevant? STIU caz concret care a avut aceasi problema! Culmea,cu acelasi HU. Si da,a incercat alta marca de cd-uri and guess what ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis ca nu este relevant pentru ca eu mi-am facut cd-uri care functioneaza fara nici un fel de problema.

E drept, folosesc Verbatim, Trax sau Imation, scris la 24x sau 48x. Plus ca merg si cele bulgaresti, de care ma cam indoiesc ca ar fi ceva super calitativ.

Claudiu nu a specificat ce cd-uri foloseste.

Dar poate ca Bogdan G are dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multe cd-uri nu respecta standardele, chiar daca sunt "de firma" la fel cum sunt si cd-uri "no name" care le respecta. Sansele cele mai mari de succes le au cele pe care scrie music sau audio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu intrebarea i`am pus-o cu un scop. Asteptam raspunsu` de la utilizatorul cu problema. Intre timp,colegii de forum au explicat problema cu marcile facute pe vapor.  ;) Banuiesc ca e destul de relevant acum. E foarte posibil sa aiba Bogdan G dreptate ,dar asta nu-i regula. Daca nu stii cauza exacta,elimini variantele. Ce am scris eu in primu` post era o varianta ,IEFTINA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga un cd original, vezi iti merge din prima ? Iti schimba rapid melodiile sau se chinuie ? Daca totul e ok atunci nu ai probleme cu laserul ci trebuie sa te arunci in aventura de a gasi o marca\model\soft si tip de scriere a muzicii pe disc-uri goale.

Ex, cd-playerul lui Alex cu Dolby, nu citeste disc-urile care merg la mine perfect de nici un fel, dar ii merge perfect cu cele originale. Asta poate explica foarte clar ca la acel cd-player soft-ul e diferit fata de al meu care nu e cu Dolby, are niste restrictii si conditii mai aspre decat al meu, ca motiv am putea da exemplu calitatea sunetului. E facut in asa fel incat sa redea doar cd-uri originale cu care el poate sa satisfaca urechea la performantele  optime a sistemului audio, pe cand cu un cd pirat naspa calitatea redarii poate fi execrabila si dezamagi, adica "Eu nu redau cd-u asta ca ma fac de ras !".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pana acum am facut 2 cd-uri. Primul un tdk l-a citit fara probleme, al doilea un traxdata mi-a dat eroare , l-am scos am incercat din nou si a mers. Ambele cd-uri au fost facute cu acelasi program (easy cdda extractor) folosind aceeasi parametrii. Prin urmare conteaza ce cd-uri se folosesc. Ar fi interesant de vazut daca cd-urile mele pot fi citite de alt HU-803.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am patit si eu nu citea decat originale. Am incercat tot felul de marci de cd pe care le-am inscriptionat pe unitati diferite. Doar unul singur a mers. S-a dovedit a fi insa lentila pe care am schimbat-o la un service sony. cost 200 ron Acum citeste orice. Bafta si spune-ne ce ai rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe masura ce se invecheste laserul are probleme din ce in ce mai mari cu cititul. Cd-urile originale sunt de obicei facute cu matrite, si ca urmare au "amprente" mult mai bine reliefate decat cele facute de un cd-writer. Se poate incerca si scrierea cu o cantitate mai mica de date (sub 700 de mega sau preferabil sub 640 cat aveau primele cd-uri).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga un cd original, vezi iti merge din prima ? Iti schimba rapid melodiile sau se chinuie ? Daca totul e ok atunci nu ai probleme cu laserul ci trebuie sa te arunci in aventura de a gasi o marca\model\soft si tip de scriere a muzicii pe disc-uri goale.

Ex, cd-playerul lui Alex cu Dolby, nu citeste disc-urile care merg la mine perfect de nici un fel, dar ii merge perfect cu cele originale. Asta poate explica foarte clar ca la acel cd-player soft-ul e diferit fata de al meu care nu e cu Dolby, are niste restrictii si conditii mai aspre decat al meu, ca motiv am putea da exemplu calitatea sunetului. E facut in asa fel incat sa redea doar cd-uri originale cu care el poate sa satisfaca urechea la performantele  optime a sistemului audio, pe cand cu un cd pirat naspa calitatea redarii poate fi execrabila si dezamagi, adica "Eu nu redau cd-u asta ca ma fac de ras !".

Cand folosesc  un cd original,merge minunat,raspunde imediat la comenzi, nu are nici o prob;si ca cd-uri folosite,am folosit verbatin,traxdata si sony,cu acelasi rezultat.

O sa incerc sa folosesc alt program decat nero,si o sa vad daca iese,daca tot nu merge,asta e,o sa folosesc dvd-ul din dotare,chiar daca se aude mai slab.

Va multumesc pt. sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca cd pe care le ai facut pe alt cd de masina daca merge pe alt cd atunci e de la lentila ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate n-am putut sa ajung la intalnire,dar am facut un alt cd,cu recomandarile de aici(c-am asa le faceam si eu)si tot nu merge :((cd traxdata).Mai ramane sa incerc pe un alt calculator,sau sa incerc cu un cd de-al vostru, care la voi merge.Daca tot nu merge ma las pagubas >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te lasa Pletosule, pune mana si curata lentila si calibreaza putin laserul, hai ca am incredere in tine :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now