Sign in to follow this  
Followers 0
rusu_cd

ajutor

11 posts in this topic

Buna seara !Ma numesc Doru ,sunt din Bucuresti,si sunt posesorul unui 850 GLT,2.5 ,20v an de fabridatie 1993 cu care am fost acum doua saptamani la intalnirea din Bucuresti.Am nevoie de ajutorul vostru.Azi a iesit fum din partea electronica a climatizarii(mentionez ca este ECC).La demontare am constatat ca s-au ars cateva piese(condensatori)de pe placa electronica.Stie cineva unde pot gasi o comanda electronica a climatizarii second hand sau eventual una noua ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Dorule. Nu vrei sa incercam sa o reparam, daca e vorba doar de condensatori ? Am eu o gramada de piese de schimb - daca se poate repara dai DOAR o bere, ce zici ?...

Sint curios cum s-a intimplat, ai gasit - la demontare - ca s-a mai umblat pe-acolo inainte de a iesi fum (fire innadite sau neoriginale, mufe sparte, alte indicii) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns Matrix ! Nu s-a umblat niciodata acolo din cate stiu eu ,nu au fost probleme ,si nici fire innadite nu sunt.Am lasat comanda la electrician sa vada daca poate gasi alta .Maine trec pe acolo si daca nu a gasit o iau si daca reusim sa o reparam dau o lada de bere ,nu una!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu vin joi la intilnire si pot sa ti-o iau acasa, sa ma uit la ea si sa schimb ce e de schimbat pe-acolo. Daca reusesti sa ajungi, ia-o cu tine.

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu o comanda pentru climatronic de pe o masina din 1993.Incerc sa o aduc joi la intalnire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc VlpVlp06 si spor la reparatia bijuteriei! Ne vedem maine la intalnire!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate, vesti proaste: pe linga exfolierea (arderea) cablajului-care este dublu fata/spate si cei 5 condensatori, s-a mai ars:

- o dioda zener care e neagra, nu se mai cunoaste valoarea ei...

- un circuit integrat - pe toti pinii are scurtcircuit...

Va trebui sa-ti cauti alt modul, asta nu pot deoacamdata sa-l repar, imi pare sincer rau. Poate gasim ceva SH pe ebay sau pe la dezmebrari...

Daca ai nevoie de modul mai repede de joi, da-mi un telefon si poti veni sa-l iei - insa nu cred ca ti-l repara prea repede cineva. Daca nu, ti-l aduc joi, la intilnire.

Nu fi necajit, e doar un modul -  gasim noi unul pe undeva. Incep cautarea pe internet acum.

===============

Unul de pe ebay costa 34 de dolari + transportul. L-am gasit pe asta...are si mufe galbene ca al tau - insa vrea sa trimita doar in State...

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/93-94-Volvo-850-AC-Heater-Climate-Control-ECC_W0QQitemZ300354153515QQcmdZViewItemQQptZMotors_Car_Truck_Parts_Accessories?hash=item45ee80ac2b

deci, se poate gasi - cam astea sint :

http://motors.shop.ebay.com/__?_from=R40&_trksid=p3841.m39.l1313&_nkw=Volvo+850+Climate+Control&_sacat=6028

vad ca e simptom general si la userii de-afara :

"The early version of the ECC controllers are dropping like flies. It is normally apparent if you remove the controller and pop the cover off. On all of the bad ones I've seen the there is a large burned area, some blown up capacitors or a burned-out IC chip in the ECU."

adica: versiunile timpurii de ECC se strica o gramada. Daca scoti modulul si ii desfaci capacul - toate modulele arse au o pata de arsura(cablajul la noi), condensatoare arse sau un circuit ars din modul.

Wow - e chiar defectul tau...

P.s Ti-am promis ca iti trimit schema - cum sa-ti citesti codurile ECC-ului stocate in ECU.  Poate le postezi aici (codurile), sa incercam sa te ajutam.

:-*

post-495-12877868148945_thumb.jpg

post-495-1287786814985_thumb.jpg

post-495-12877868150725_thumb.jpg

coduri ECC.txt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara! Am rezolvat si eu problema mea cu ecc-ul.Am reusit sa gasesc pe cineva care a reparat modulul electronic care s-a ars ,folosind piese si de la ecc-ul care l-am luat de la VlpVlp06.Va multumesc pentu ajutor,lui Matrixxx, in primul rand (care a facut 90% din reparatia modulului ) lui VlpVlp06 si lui Brava.Matrixxx,asa cum am promis ,sunt dator cu o lada de bere ,cu care ma prezint joia viitoare la Polivalenta.Acum pot sa dorm linistit .Volvo 850 este langa mine!(asa cum a fost 16 ani).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca ai rezolvat - ia uite ce vreme e afara, brrrrr.

Cel mai greu a fost sa-ti refac circuitul exfoliat + lipit pe cele 2 parti ale cablajului cele 5 condensatoare. Important e ca te bucuri din nou de caldurica si ventilatie !

De-aia sintem aici, sa ne ajutam.  Cu lada de bere stai linistit, nu beau eu chiar atita bere  :D 

Una, doua e de ajuns.

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru reusita !! Deja a venit sezonul rece si nu prea e bine fara caldurica  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0