mironb

Ce subwoofer?

13 posts in this topic

A venit vremea sa aduc un plus de joase la sonorizare, asa ca m-am hotarat sa-mi iau un subwoofer. Oscilez intre astea 2 : http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/Hertz/Energy_ES_250/ si http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_auto/Focal/Polyglass_27_V1/, hertz am gasit pe okazii cu 250 ron. Amplificator am un dls classic CA12. Mentionez ca nu ma intereseaza decat calitatea sunetului si as dori daca se poate sa raman si cu ceva spatiu util in portbagaj. Ceva sfaturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam cati bani esti dispus sa dai pe un subwoofer? Si ce putere ai vrea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bani pana-n 500 ron pe difuzor, cutia o fac la cineva, maxim 300 de wati, mai multi nu-mi trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vrei un Magnat Streetracer 3000XL (300W) + statie Blaupunkt in 700RON ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate statie am deja, m-ar interesa doar difuzor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandarea mea merge catre Hertz. Neaparat incinta inchisa si mare atentie... sa folosesti volumul dat de Hertz pentru cutie. Pentru efect maxim trebuie sa bagi si ceva vata sau produs specializat in cutie. Eu am folosit vata minerala pentru constructii si se comporta foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi frumos de sfaturi, as o sa fac, si eu inclin spre Hertz, are un prieten si se aude foarte frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal dupa parerea mea nu ar trebui sa iti bagi subwoofer in masina dar daca tu asa vrei.....e alegerea ta....am vrut eu sa imi pun pe un rover 25 in austria acum 1 an jumate si surpriza nu au vrut sa mil monteze....mi-au zis sa ma duc sa schimb toata da absolut toata surubaraia de pe masina apoi sa revin la ei.....au zis ca daca vreau montaj sa semnez pe propria mea raspundere.......si nu am mai facuto....chiar daca imi doream foarte mult bass in masina cica iti cam dezmembreza masina cu timpul dupa un an asa daca dai subwooferu jos o sa iti troncane toate alea.....nu stiu daca e adevarat dar asa mi sa zis si mie......bafta !:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca ai dreptate. Mie mereu mi se desface cate ceva.

Am pierdut numarul odata, mi s-a desfacut eleronul si.... clanta de la o usa. :unsure:

@smarautz nu-mi place portbagajul tau. Nu ai loc sa arunci un gratar 8)

post-916-0-72473900-1308481823_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

in legatura cu vata minerala din constructii trebuie avut mare grija la montare, vata minerala se macina, mai ales la incintele inchise unde alterneaza presiunea cu vidul, si patrunde intre partile mobile ale difuzorului (sub burduf, intre bobina si miezul magnetic etc).

daca se va folosi vata minerala la incinte inchise recomand lipirea unui strat textil des peste vata pentru a retine particulele, la boxele tip bass-reflex riscul e mai mic deoarece majoritatea particulelor sunt eliminate prin port.

la incinte inchise eu recomand burete gofrat sau daca nu se poate achizitiona si se doreste un material mai ieftin, filtre de hota, acel material alb cu grosime in jur de 150mm, e cu mult mai eficient decat vata si e relativ mai ieftin, se monteaza mai usor si nu reduce volumul interior cum o face vata...

un material fonoabsorbant, chiar daca este permiabil are un procent de reducere a volumului interior care la incintele inchise este crucial...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vata minerala nu este un material fono-absorbant! Cat despre vata minerala cu folie pe ea, este cea mai proasta idee!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now