Sign in to follow this  
Followers 0
claudiu2525

SLR sau Bridge

Ce ma sfatuiti sa cumpar?   12 votes

  1. 1. Ce ma sfatuiti sa cumpar?

    • SLR
      10
    • Bridge
      2

Please sign in or register to vote in this poll.

38 posts in this topic

Depinde ce vrei sa faci:

Poze bune poti face cu orice aparat

Pentru fotografii ai nevoie de o scula buna (a se citi minim 800 euroi)

Eu am o pasiune (morbida si paguboasa) pentru aparatele cat mai sofisticate dar in ciuda faptului ca ma pricep (ma laud, e urat, dar am 2 ani de scoala populara in arta fotografica) pot spune ca n-am folosit nici 50% din ce poate oferi aparatele avute in timp din 1000 de pretexte (Canon EOS 50D, sau cel vechi KonicaMinolta7D sau cele pe film tot SLR-uri).

Daca vrei comoditate, pret mic, multe functii automate si inutile, un obiectiv pe viata, si alte inconveniente ia-ti unul Bridge.

Daca vrei sa impresionezi cand scoti acula, posibilitati multiple de obiective, un aparat mai rezistent si care-ti da incredere in el cand il tii in mana, greu si incomod de carat, aceleasi functii automate si inutile dar si iluzia setarilor manuale care cu siguranta vor ruina fotografiile, 5 poze pe secunda, scump si care in 6 luni sau 1 an e depasit moral ia-ti un DSLR.

Eu as lua, chiar daca ar fi primul aparat tot un DSLR.

Mai era o vorba in scoala printre fotografi:

"Ca Canon-ul nu-i niciunul" asa ca mi-as lua Canon...sau Nikon...sau Sony pentru pretul mai scazut din cauza lipsei unei reputatii in domeniul DSLR-urilor. De fapt cam toate Sony-urile DSLR sunt facute pe structura celor de la KonikaMinolta pe care i-au cumparat si au inlocuit cateva componente electronice si senzorul, pastrand mecanica si obiectivele, chiar imbunatatinu-le cu lentile Zeiss.

Pixelii, sunt suficienti 6 milioane, deja peste nu se mai vad diferentele decat la marirea excesiva.

Obiectiv, 18-200 mm este deja aproape standard la kit-urile respectabile de pe piata

Carcasa, cu protectie la stropi de apa ar fi ideala

Din pacate nu cred ca vei gasi asa ceva decat in jur de 2500 lei nici macar afara nu scad sub 500-600 euro.

Orice aparat ti-ai lua, primul lucru pe care trebuie sa-l cumperi este un filtru pt obiectiv. Un filtru de raze UV este bun pentru filtrarea acestora dar mai ales pentru protectia mecanica pe care o asigura lentilei foarte fragile si care odata zgariate compromite tot obiectivul.

Ar fi bine daca ai putea imprumuta de la cineva un aparat DSLR si unul Bridge (ce urat suna) si sa vezi ce ti-ar place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu tot cu D40 ma joc si este foarte misto jucaria, face poze excelente si este rezistent .

Este cea mai buna alegere pt un DSLR low cost .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu parerile vor fi impartite. Nu cred ca ai sa reusesti sa obtii de la noi ce sa-ti cumperi. Fiecare are pasul lui, dorinte si posibilitati. Tot ce trebuie sa faci in final este sa te gandesti la ce vrei sa faci cu aparatul si ce-ti poate oferi si pe viitor, ca de nu este o chizitie nici prea mare dar nici de neglijat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc la toti de sfaturi,mi-ati fost de mare ajutor :77: :77:

Azi ma duc sa-l iau.O sa aleg intre Nikon l100 si Sony h50,:sper sa fie amandoua prin magazine,nu vreau sa-l iau online.Pe l100 l-am tot vazut pe la toti,dar h50,nu prea.Voi vedea,ma voi decide la fata locului :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata.Dupa ce am umblat vreo 5 ore prin magazine,si am frecat la cap mai multi vanzatori,cu informatii si teste,pt. nikon l100,n90,canon sx20,sony h20,si h50,m-am decis pana la urma sa aleg Sony H50.

http://www.dpreview.com/news/0802/08022502sonyh50.asp

Dintre tot ce am enumerat,poate n90 de la nikon ar fi fost la fel de bun,in rest,aveau doar avantajul pretului si atat.Chiar daca nu se mai fabrica H 50 este pt. mine,ca necunoscator,minunat.

O sa revin cu poze,dupa ce le descarc,acum am treaba cu butonatul :D,si sa-i citesc manualul :D

O seara buna,si va multumesc inca o data pt. sfaturi :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te tina mult si bine si sa faci cat mai multe poze si cat mai bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam :-*

Am incercat ieri sa pun niste poze,dar nu mi-a dat voie,nu stiu de ce.Voi mai incerca azi,cand ajung acasa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l folosesti multi multi ani,sanatos !  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut pe toti pasionatii de fotografii si nu numai :).

  Sunt si eu in aceeasi ipostaza cu Claudiu, numai ca sunt ceva mai amanuntit. As dori sa-mi cumpar o camera foto digitala. Initial, am fost atras de point & shot-uri. Nee... prea simple, vreau ceva mai adevarat :). Am trecut la nivelul 2 de cautat. Aici am gasit ceva interesant: aparate foto compacte cu super-zoom sau bridge. Mi-a luat cateva saptamani bune sa inteleg fiecare setare a lor din citirea lor de pe site-uri, apoi am inceput sa fac comparatii. Mi-am oprit ochii la:

- Sony DSC-HX1

- Panasonic DMC-FZ38

- Fujifilm FinePix S200EXR

- Canon PowerShot SX1 IS

  Toate mi se par f. bune, dar difera intre ele prin calitate si caracteristici.

  Pe moment, ma oprisem aici. Dar auzisem si de aparatele foto D-SLR. Oare ce-or fi? Si de ce-s mai scumpe? M-am documentat si in privinta asta. D-SRL = profesionalism + performanta + detalii + libertatea de combinatii. Wow!!! Asta e ceva cu adevarat tare. Am luat-o de la capat cu reperele (nu-mi mai placeau bridge-urile :P) si am incercat, pe cat posibil sa inteleg toate functiile lor. Dupa lungi comparatii si cautari, m-am oprit la Nikon D5000, o combinatie optima intre D60 si D90. Dar... cu toate ca obiectivul standard (AF-S DX VR NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G) e voluminos, comparativ cu celelalte aparate foto compacte, am inteles ca nu dispune de un zoom mare (zoom optic: 3x). Iar pt. un zoom optic de 11x am gasit AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6. Cam costa... Tragand linie, ca sa am calitate exceptionala si zoom puternic, ajunge undeva pe la vreo 4.000 ron pe putin, ceea ce-i prea mult. In concluzie, dupa toata aceasta cautare si analiza, ce-mi recomandati? Un Nikon D5000 cu obiectiv standard de 18-55mm, sau un bridge cam (Sony HX1 sa zicem)? Calitatea imaginii (rezolutie 12,1Mp, interval ISO extins, Live View) sau multitudinea de functii avansate (zoom optic 20x, 10 fps, 1440x1080 HD Video, Sweep Panorama, Smile Shutter)? Odata cu informarea cat mai minutioasa, mi-am mai descoperit o pasiune, aceea de a invata, experimenta, pacali sau fermeca fotografiile :). Astept sfaturile voastre si nu ma refer strict la alegerea dintre acele 2 aparate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sfat: daca o sa-ti iei D-SLR gandeste-te si la cat or sa coste obiectivele dup-aia, garantat o sa-ti mai iei cel putin unul, ala cu care vin in kit e in cel mai bun caz mediocru. Ce vrei sa faci cu aparatul, poze de uichend cu familia, peisaje, sau tintesti si la calitate. De asemenea live view nu e o caracteristica hotaratoare, e cam degeaba, doar daca nu faci fotografii de pe trepied sa zicem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine este cea mai buna varianta entry-level la DSLR:

http://www.f64.ro/canon-eos-500d-kit-18-200mm-af-s-is.html

Nu trebuie sa-ti faci grija cu pretul noilor obiective pe care ar trebui sa le cumperi, orice obiectiv al unui DSLR este superior din toate punctele de vedere oricarui aparat bridge sau compact.

Cel din oferta de mai sus are un zoom mai mult decat generos, un obiectiv bun cu stabilizator de imagine incorporat, un aparat care filmeaza Video full HD, 15 Mpx si mult prea multe alte plusuri fata de bridge.

Din pacate despre Nikon nu stiu prea multe.

Sony Alpha (tot DSLR) sunt o varianta atractiva calitate/pret, Sony incearca (de vreo 3-4 ani) sa intre in liga mare, iar de cand au cumpatat Minolta au un aparat foarte bun si cu 20-30% mai ieftin decat similar la competitorii directi Canon, Nikon

Daca tot te intereseaza cauta aici:

http://photo.net/equipment/

Este cel mai bun site (dupa mine) despre fotografia profesionista.

Singurul inconvenient, in afara pretului, la un DSLR este volumul si greutatea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catre XyDexter: Da, la asta m-am gandit si eu ca ma va costa mult inca un obiectiv bun pt. zoom. Cu aparatul foto as vrea sa cuprind, daca nu tot, o multitudine cat mai larga de functii, si anume: sa fie simpla, rapida si usor de utilizat pt. weekend-uri cu prietenii si familia (setat pe automat), dar in acelasi timp, doresc si calitate pt. peisaje (zoom larg), macro-uri, multe alegeri personalizate (setat pe manual), sa surprind actiunea atat foto, cat si video(la fotbal de ex.). As mai adauga flexibilitate a display-ului, dar sa zicem c-ar fi optional.

Catre Maurice: am facut multe comparatii dintre Nikon si Canon la nivel de DSLR. Am observat ca acel Canon D500 este rivalul lui Nikon D5000 (alegerea mea initiala), ca teoretic ar sta mai bine cu cifrele tehnice, dar dupa analize amanuntite pe site-uri si pe youtube, scot cam aceeasi calitate. In ce priveste Sony DSLR, sunt cam slabuti. Da, ap. foto compact Sony HX1 este ceva remarcabil, poate cel mai bun, dar nu e DSLR. Variantele Alpha sunt intr-adevar mai ieftine, dar e logic, fiind faptul ca sunt limitati in functii precum competitorii sai Nikon si Canon (nu au video, mult zgomot la ISO ridicat, 2,5fps comparabil cu 4 fps de la Nikon) .

Am adunat si eu cateva site-uri, zic eu, destul de profesionist comentate:

- http://www.cameralabs.com/

- http://www.digitalcamerainfo.com/

- http://www.digitalcamera-hq.com/digital-cameras/

- http://www.dpreview.com/

- http://www.digicambuyer.co.uk/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma joc cu doua scule, un Canon 400D si un Canon 40D, primul e pentru amatori catre semiprofesionisti, al doilea e catre profesionisti. Primul are ca avantaje greutatea redusa si usurinta in folosire, al doilea e mult mai greu dar iti permite sa faci mult mai mult cu el. Din ce spui tu, iti trebuie ori un d-slr cu doua obiective, unul pt peisaje si altul pt portret/macro, ori un bridge serios.  Eu unul as opta pentru asa ceva http://www.f64.ro/nikon-d3000-double-zoom-kit-18-55-vr-55-200mmvr-geanta-nikon-lexar-4gb-sdhc.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0