cristiann

incalzire oglinda retrovizoare stg

21 posts in this topic

ceau

    Ma poate ajuta cineva ?

  Stiti cumva daca se poate repara incalzirea in sticla de oglinda ( partea stg ) sau trebuie alta?

Curentul ajunge pana la oglinda dar mai departe nimic( nu se incalzeste sticla).

Share this post


Link to post
Share on other sites

E rezistenta dusa. Alta... Asta daca nu ai veleitati si te apuci sa dai cu cine stie ce ca sa o lipesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cealalta merge ?

Vezi ca doar sub 5 grade celsius parca, sau cand apare semnul de iarna, steluta aceea se activeaza incalzirea in oglinzi, cel putin la mine asa e.

Am aflat din intamplare, eu credeam ca nu am ca am pus mana pe ele cand activam incalzire luneta mai demult si nu erau calde, am zis ori sunt stricate ori nu am incalzire, dar acum cand au scazut temperaturile stand in parcare observ ca ies aburi din ele, erau fierbinti ca o pita calda  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Incearca sa dai un mp aici http://gutmann.ro/gutpiese/piese.html , au foliile care incalzesc propriu-zis oglinda pe 15 lei parca. Intentionez sa imi upgradez si eu oglinzile in felul asta (sper sa imi iasa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am observat iarna asta ca oglinzile(dreaptra+stanga) nu se mai incalzesc.Cea din dreapta umpic ,dar greu de incalzeste dar aia din stanga deloc,iar luneta e ok.Astept raspunsuri.Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat electricieni si mi-au spus ca nu se pot repara. partea proasta din cate am inteles este ca

Share this post


Link to post
Share on other sites

partea proasta dupa cate am inteles este ca alta sticla vine doar cu carcasa si costa destul de mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

partea proasta dupa cate am inteles este ca alta sticla vine doar cu carcasa si costa destul de mult

Se gasesc aftk pe ebay !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in momentul de fata ambele oglinzi cu rezistentele arse...ma gandesc sa le repar. Ce parere aveti de ce a facut initiatorul topicului de aici? : http://www.reno.ro/Cum-sa-ti-repari-incalzirea-la-oglinda-t257324.html

Ma gandesc sa incerc si eu!! Ceva pareri? Banuiesc ca si la Volvo este ceva similar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesti, dar nu este! Sa desfaci sticla la S60/S80 este un adevarat calvar. Iti ia cam 30 de minute si trebuie incinsa foarte tare (si sticla si rama), la modul ca faci basici pe degete, iar la montaj, exista foarte mari sanse sa spargi sticla! Spor la treaba!

Oglinzile de la Renault sunt doar lipite (sticla de plastic), pe cand la Volvo sunt lipite, insa rama este intoarsa peste sticla si aici este problema

post-259-0-35543400-1385534007_thumb.jpg

post-259-0-68872900-1385534007_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La modelul lui nu mai este plasticul peste marginea sticlei, însă dezlipirea este dificilă, întradevăr.

http://i1250.photobucket.com/albums/hh533/ovi-autos/2013/August/08/MIR003.jpg~original

Eu am spart-o pe cea din dreapta, încercând să o dezlipesc.

Pe de altă parte, după o anumită perioadă de timp, se desprind ele singure... trebuie doar răbdare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cu pasta de reparat dezaburiarea de pe luneta nu merge reparata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat de la Ionutz Lup si am schimbat-o si nu mai am treaba cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am si eu aceeasi problema,nu merge incalzirea la ambele oglinzi nici stanga nici dreapta.Ma gandeam sa nu fie siguranta arsa.Problema e ca nu gasesc unde este siguranta raspunzatoare de oglinzile laterale.In carte scrie ca siguranta pentru dezaburierea lunetei se afla in portbagaj la nr.37 si38 dar eu nu am decat 18 sigurante in portbagaj.Ceva nu fac eu bine dar nu stiu ce,poate ma ajuta vreun coleg unde trebuie sa caut.Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai luneta se dezabureste? Daca da, inseamna ca problema este din incalzirea oglinzilor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,am si eu aceeasi problema,nu merge incalzirea la ambele oglinzi nici stanga nici dreapta.Ma gandeam sa nu fie siguranta arsa.Problema e ca nu gasesc unde este siguranta raspunzatoare de oglinzile laterale.In carte scrie ca siguranta pentru dezaburierea lunetei se afla in portbagaj la nr.37 si38 dar eu nu am decat 18 sigurante in portbagaj.Ceva nu fac eu bine dar nu stiu ce,poate ma ajuta vreun coleg unde trebuie sa caut.Mersi.

35 si 36 din interior stinga sofer pt. 2003 dar daca ar fi arse ai mai avea ceva probleme si cu usile.Ceva contacte aiurea posibil.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,luneta se dezabureste,am sa caut in interior stanga ,mersi de sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now