adi_28

Valva EGR

23 posts in this topic

Buna seara tuturor

As vrea sa stiu daca motorul de pe S80 2.0 Turbo, 5 cilindrii, 180 CP are valva EGR. Mie mi s-a spus ca motorul nu are EGR, este adevarat? (bine ar fi daca nu ar avea).

Si daca are, eu as vrea sa o curat ,daca se poate, cum se poate curata aceasta supapa/valva EGR si cu ce? Unde este amplasata aceasta valva/supapa si o pot curata eu? sau trebuie intr-un centru specializat?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aflat raspunsul.......

Volvo S80, 2.0T, 5 cilindrii, 180 CP NU are valva EGR.Am fost azi la reprezentanta si s-au uitat la datele masinii si pe calculator(aveau desene cu toate motoarele VOLVO, toate componentele lor tot tot) si nu era indicat EGR.Mi-a mai zis si un mecanic de acolo ca tipul asta de motor nu are EGR . ;D ;D ;D

PS.  Matrixx...cand am fost azi la reprezentanta, m-am uitat si eu pe calculator si l-am intrebat si pe baiatul acela de acolo(care este foarte priceput in domeniu) si mi-a spus ca motorul meu este T5, asa se cheama motorul meu, deoarece este motor Turbo si are 5 cilindrii. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul tau nu este T5, T5 este varianta de top cu peste 220 de cai. Motorul tau este 2.0 turbo, adica cu presiune mai scazuta in turbina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e T5, T5 nu vine neaparat de la Turbo in 5 cilindrii, asa s-ar putea numi si Diesel-ul D5 tot T5 pentru ca si ala e tot turbo si cu 5 cilindrii.

T5 este denumirea unei versiuni de motor turbo cu 5 cilidrii, respectiv versiunile mai performante cu peste 200 de CP

La motorul tau denumirea data este 2.0T si dupa aceasta denumire am impresia ca s-au facut si siglele ce se pun pe portbagaj la Volvo-urile echipate cu acest motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se face o confuzie.

Tu ai S80 2.0T adica S80 cu motor B5204T5 (180PS). S80 T5 s-a produs in primii ani de la lansarea S80. La acest model motorul era B5204T3 si dezvolta 225 PS. Dupa cum vezi ambele motoare sunt identice B5204 (adica B=benzina,5=5 cilindri,20=2 litri mai exact 1984 cm3,4=4 valve pe cilindru,) difera doar turbina in primul caz fiind de joasa presiune, in al doilea de inalta presiune. Varianta de top la lansare a fost S80 T6 ,si nu S80 T5, cu motor B6294T care dezvolta 272 PS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. ;D.Multumesc de lamurire.Apropo.....daca pun o turbina mai mare...as putea creste mai mult puterea motorului si atunci inseamna ca ar fi ca un T5, nu?

Sa inteleg ca diferenta dintre 2.0T si T5 este data doar de turbo, in rest motorul este exact acelasi,acelasi model cu aceleasi componente?

Si se poate sa nu aiba EGR motorul asta al meu?La reprezentanta zicea ca nu are.Aaaaa, am uitat sa va spun ceva: ...pe calculator, cand a intrat in programul ala special...., a selectat marca masinii, tipul masinii, anul de fabricatie, si apoi a trebuit sa selecteze motorul...si aici nu i-a aparut motorul simplu de 2.0T, ci ia aparut T5 alaturi de restul motoarelor de pe acest model de volvo, dar dupa cum am mai zis, motorul 2.0T nu a aparut in lista, la2.0T ia dat direct T5...de aia mi-a zis el ca motorul meu este T5,...deci T5 nu are EGR, oare al meu 2.0T poate avea EGR??????(eu sper sa nu aiba nici motorul meu EGR), dar daca motoarele sunt la fel ca si constructie si functionare, diferenta dintre ele fiind data doar de un turbo mai mare, banuiesc ca nici al meu nu are EGR. ??? ???

Ajutati-ma pls, daca stiti ceva

Apropo de sigla...mie pe portbagaj nu imi apare nici o sigla, doar sigla S80 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta dintre 2.0T si T5 este la turbina, injectoare, soft, pistoane, etc... Nu e asa de simplu de scos un T5 dintr-un 2.0 T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;)

adi_28, ai un motor foarte cool. Fii fericit, nu trist.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt trist, nu e vorba de asta...eu sunt foarte multumit de masina mea.Problema e ca nici acuma nu sunt lamurit daca motorul meu are valva EGR sau nu. :D :D

Multumesc de ajutor tuturor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca ai, la benzina se infunda foarte rar spre deloc  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si eu am acceasi masina ca adi_28  adika 2.0 Turbo dar am doar 120Kw/163 cai  an:99  cine ma poate lamuri si pe mine care e diferenta intre motoru meu si al lui adi_28 ?

Ps: Frumos Voulvau :D Adi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diferenta este ca motorul tau este B5204T4 si al lui Adi este B5204T5 iar adevaratul T5 este B5204T3 si are 226CP .

Diferentele sunt de injectoare, turbina, pistoane si soft, in alta ordine de idei daca vrei 225CP de la 163 atunci este mai greu pt ca din soft nu se poate scoate atata .

Revenind la subiect nici un motor pe benzina pus pe S80 pana in 2005 nu are EGR, numai D5-ul are EGR si fratii lui .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri

PIj..multumesc de complimente.Si al tau volvo este frumos...sa il stapanesti sanatos, fara incidente nefericite.Ai grija de el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca am si eu motoru in 5 cilindrii si turbo ce modificare as putea face sa ajung la cei 180 ? fara  chip

Imi cer scuze Adi de Off-topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa obtii 180CP fara chip atunci trebuie sa mergi la piata si sa vinzi masina de 163CP si sa cumperi una de 180 CP .

PS> asa intrebare asa raspuns .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi ai bine vinzi masina si iei un T5.Nu se merita sa bagi atatia bani ca sa obtii ce vrei tu.

Iar daca vrei tot s80 , iti iei un T6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine am inteles,mersi de raspuns.

Pai si as vrea sa imi cumpar un T5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 t5 nu exista.Deci e clar ca vrei sa schimbi si clasa de masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista 2.5T si 2.5T AWD din cate stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

si 2.0 T exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista 2.5T si 2.5T AWD din cate stiu

Si asta inseamna ca e T5?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now