cristicul

Cum să-ţi fabrici „bere de casă“ singur, în propria bucătărie

12 posts in this topic

Si in timp ce se prepara eu ce beau?

Cred ca este ultima mobila de bucatarie pe care as cumpara-o,pe langa hota,cuptor microunde,prajitor paine,robot,rasnite,mixere ( si lista ar putea continua) nefolosite sau aproape noi.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah,am uitat sa mai pun si problema timpului! Cand mai avem timp si pentru asta,trebuie sa platim cele 123 taxe,sau macar sa producem pentru a le plati..... Si bineinteles urmatoarea taxa va fi pe berea home-made..... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' un aparatus de incropit Red Bul nu stii? am pune mana de la mana si l-am face fericit pe cineva, stim noi pe cine.

CpNmTbo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu speram ca dintre atatia consumatori cati probabil ca suntem pe forum sa zica cineva " am eu si e super " eventual sa organizeze o degustare (pe bani sa nu ii facem paguba mare) . Dar se pare ca nu are nimeni asa ceva . Sau poate facem o cheta si luam unul  ;D si atunci sa te tii probe cu el  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

buuuun, facea bunica bere acasa.... mai puscau sticlele in camara.. noi eram copii.

vreti reteta?? ma chinui si o ..... tastez pe post.

;D ;D ;D

nu te bucura asa... era doar bere... kih!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ref bere : pe dicovery am vazut cum faceau bere niste afurisiti de nemtalai - in padure (nus' daca era ce neagra) catau un copac cu o scorbura potrivita ca dimensiuni, o curatau si puneau apa, drojdie si ceva graunte, astupau cu un maclavais si peste trei-patru sapt dadeau cep - rezulta un lichid cu jet si spuma multa numit de ei bere; se stie si la noi de asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ref bere : pe dicovery am vazut cum faceau bere niste afurisiti de nemtalai - in padure (nus' daca era ce neagra) catau un copac cu o scorbura potrivita ca dimensiuni, o curatau si puneau apa, drojdie si ceva graunte, astupau cu un maclavais si peste trei-patru sapt dadeau cep - rezulta un lichid cu jet si spuma multa numit de ei bere; se stie si la noi de asta?

Iti dai seama saracul copac in fiecare zi era mut de beat  ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agresiune fata de...copaci  ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Eu beau bere in cantitati industriale si am cerut multe pareri de la amici stabiliti pe alte meleaguri vis-a-vis de aceasta tema. Concluzia la care am ajuns (dupa ce am degustat si multe alte sortimente de bere din intreaga lume) este ca berea produsa in Romania este foarte buna. Atat calitativ cat si daca ne referim la raportul calitate/pret.

  Sunt multe beri mult mai OK (in special cele belgiene produse in fabrici mici, de familie) dar berea de la noi este apreciata in toata lumea.

  Am consumat si bere facuta "in casa" de la batrani dar este sensibila granita ingredientelor si a gramajelor. Sau este prea dulce sau prea amara sau prea perfecta si nu vor sa iti dea reteta.    ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now