muadDib

Asigurare CASCO

14 posts in this topic

Ma intereseaza si pe mine parerile/experientele voastre, vis-a-vis de subiect.

- Se poate face CASCO la S40-ul meu din 1999?

- Ce asigurator recomandati?

La ultimile 2 masini ale mele, Vectra A 2.0i din '92 si BMW E34 525i din '88 va dati seama ca nu am avut, deci imi trebuie un reality check, altul decat cel oferit de agentii de asigurari :D

Si, daca nu e confidential :), da-ti date - cei care aveti - despre politele voastre: cat platiti, pt. ce masina, ce valoare asigurata, bonusuri, experiente, etc.

Thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca societate iti recomand Allianz. Dupa parerea mea cei mai seriosi, chiar daca sunt si scumpi

Daca vrei o cotatie intra la http://www.allianz.ro/produse/ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema la Volvo mi se pare valoarea mare de plecare de catalog.

Am un S40 din 2005 si l-au calculat la plecare din 29000 euro la dotarile lui si a ajuns la suma asigurata de 23000 si ceva de euro. Cica atata imi dau ei daca o distrug complet sau se fura. Pai eu am dat pe ea 15000 cu taxa cu tot!!!

Am facut la transilvania pentru ca ei erau dispusi la negociere si am obtinut cam la aceiasi bani ca la Tiriac casco fara franciza (adica 100% din valoarea asigurata)

Atentie!!! Majoritatea ofertelor Casco returneaza 80-85% din daune(notiunea se cheama franciza parca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am la BCR Asigurari si am tot volvo S40 din 1999

Platesc 350 euro si sunt f multumit.am si vopsit-o total acu o saptamana dupa care mi-a mai cerut o reintregire de 150 ron ptr ca vopsitoria a costat 57 de mil.

Deci trage concluzii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la Allianz se poate opta pentru suma asigurata cat si pentru ce daune asiguri

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi-a facut si mie un coleg un calcul pentru casco (nu mai stiu firma) si a iesit cam asa:

- pret de catalog: 23000 euro

- pret asigurare: 16000 euro

- asigurarea: 1110 euro...

asa ca...am lasat-o balta...momentan

Share this post


Link to post
Share on other sites

800Euro/an/12.000 suma asigirata(partial/total/intern/extern),    fara fransize (90KW/1783cm3), la OTP

De doua zile am fost la Alliaztiriac si momentan au niste grile foarte mari pt Casco fara fransize (ajungi sa dai 22% din valoarea asigurata-ENORM!!!!), consilierul de acolo mi-a spus ca vor schimba grila insa nu stie exact de cand, a mea expira in August, daca schimba ceva la preturi va tin la curent.

Momentan mi-au oferit suma asigurata 9000Euro/2041Euro prima anuala, f mult fata de ceea ce am acum.

Mare grija la fransize, exemplu daca alegi cu fransiza de 300Euro sa zicem asta inseamna ca tu suporti primii 300 de Euro din reparatii sau in caz de avarie/furt total iti vor da suma asigurata minus 300 euro.

Deci pt accidente usoare....esti bun de plata. Mi s-a spus ca trebuie sa ai si tu grija de masina ta, insa cum am patit anul trecut, in parcare m-a lovit unul (Stopuri de pe haion, bara julita, ornament plastic) eu chiar nu aveam nici o vina.

Nota 10 pt ei cum au gandit-o sa le fie lor bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, multi au fost tapiti cu franciza. Neaparat trebuie sa ceri franciza 0%. Alta chestie de intrebat e daca te acopera pentru toate riscurile. Majoritatea lasa in afara vandalismul si trebuie sa ceri de la inceput sa fii acoperit pentru toate riscurile. Am un prieten care dupa o grindina care i-a spart parbrizul a descoperit ca nu era acoperit de casco.

Eu am facut la Asiban. S60 din 2004, val asigurata 22.000 euro rata 1500 de euro pe an. I-am verificat la citeva service-uri si mi-au zis ca n-au avut probleme cu ei. Au platit prompt si fara comentarii. Cit a fost in leasing am avut la Allianz, sint OK nu am avut probleme cu ei numai ca acum au cam sarit calul cu preturile. Pe timpul leasing-ului am platit 1700 euro pe an iar acu mi-au cerut 2000 asta in conditiile in care aveam 3 ani la ei si mi-au dat discount-ul de rigoare. Asa ca m-am reorientat. Sper sa nici nu am ocazia sa descopar daca astia de la Asiban sint buni sau nu  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Masina :Volvo S60  an 2004

  Asigurare Full Casco la Asirom pe  un an cu plata in rate lunare de 115 EUR. Mi s-a oferit si carte verde pe periaoda asigurata. Valoarea de asigurare a fost de 21.000 EUR cu franciza 0 ( recuperarea integrala a sumei in caz de furt )

  Interesant e ca mi-au facut reducere pt. ca aveam navigatie pe masina.In caz ca ati avut o masina asigurata Casco la Asirom se poate trece pe noua masina si mai beneficiati de o reducere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    V40 din 2000. Am asigurat-o FULL Casco la AsiROM, suma asigurata 7800Eur (am dat 6300Eur pe ea), fransize zero, include vandalismul, rata lunara 76Eur. Valoarea de catalog a fost 20.400Eur, si platesc in 10 rate.

    Din pacate au instituit regula ca "pana nu platesti toate ratele, nu decontam nimic in caz de accident", si mi se pare normal pentru ca "romanul e tot roman" si dupa ce a platit 2 rate si a avut accident, si-a pus palma in fund si n-a mai platit nimic. De asemenea, daca o vopsesti integral, asiguratul plateste 25% din valoarea manoperei. Tot din acelasi motiv, dadea romanashul o zgarietura cu cheia pe propria masina si revopsea tot.

    De-asta am ajuns de rasul lumii. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am CASCO la ASIROM... 8000 e valoarea asigurata, S40 din 1998. FULL.

nu am avut nici o treaba cu ei pana cum si nici nu vreau sa am...

am un prieten bun la ASIBAN si as vrea sa trec la ei, insa pierd reducerile pe care mi le ofera ASIROM-ul...

am 5 ani fara daune... si platesc in jur 55-60% din polita.... adica 380 de euro pe an...

oricum, eu recomand Allianz... din pacate sint cam scumpi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal lucrez in asigurari avind o firma de brokeraj. de curind mai toate firmele de asigurari au adoptat niste chestii de afara (eu stiu de allianz si asitrans).depide de citzi ani ai permis, femeie sau barbat, virsta s.a.m.d. intr-adevar fiti atenti la fransiza! daca aveti nevoie de sugestii va stau la dispozitie!oricum parerea mea cea mai buna soc. de asig. e cea unde stii pe cineva!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am asigurare la GENERALI.

S40 1.9D/2001

suma asigurata: 29570,

prima: 2904

inclus in suma asta urmatoarele: clauza asistenta rutiera, accidente pasageri pentru suma de 3200 per persoana deces sau invaliditate permanenta, apa la motor,

franciza 650

totul in RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now