Leerik

Pentru utilizatorii de VADIS

22 posts in this topic

In primulrand dati-mi voie sa va multumesc, doar cu ajutorul acestui forum am reusit sa gasesc softwareul de diagnosticare pentru masina mea.

Acum dorinta mea este sa reusesc sa fac rost si de partea de hardware (mufe, cabluri conectori) a kitului de diagnosticare pebtru un Volvo S40 T4 din 1998. Inainte de asta va rog sa imi spuneti daca vreunul din voi a reusit sa isi faca singur o diagnoza si daca va ajutat cu ceva iformatia culeasa.

Astept un raspuns in ce priveste problema asta.

Va multumesc!

Sunteti cel mai tare forum.

Viva la VOLVO turbo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca are cineva de pe forum un VCT2000 si a facut o diagnoza cu Vadis-ul conectat la el...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primulrand dati-mi voie sa va multumesc, doar cu ajutorul acestui forum am reusit sa gasesc softwareul de diagnosticare pentru masina mea.

Acum dorinta mea este sa reusesc sa fac rost si de partea de hardware (mufe, cabluri conectori) a kitului de diagnosticare pebtru un Volvo S40 T4 din 1998. Inainte de asta va rog sa imi spuneti daca vreunul din voi a reusit sa isi faca singur o diagnoza si daca va ajutat cu ceva iformatia culeasa.

Astept un raspuns in ce priveste problema asta.

Va multumesc!

Sunteti cel mai tare forum.

Viva la VOLVO turbo

Hardware-ul pentru Vadis e acea interfata numita VCT2000 si e cam......SCUUMPA  ;D adica cateva sute spre 1 mie sau 2 mii de $.

A fost o propunere aici pe forum sa punem fiecare cati banuti putem impreuna sa cumparam una sau 2 dar....a pierit in paginile forumului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma de ce nu se doreste ? La cati suntem cu volvo din bucuresti aici pe forum eu zic ca nu ar fi o problema. Daca ii este frica cuiva ca unii ar obtine ceva castiguri suplimentare gasim o solutie si pt asta, sigilam kitul  :D sau vedem ce facem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca nu e o idee fezabila de aia nu se face ;D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei na, fezabila my ass  :D  Daca l-as avea eu, sa vezi ce fezabil ar fi  :D

Vezi NDB1177, nu se poate lua - ca nu e idea fezabila  :P

P.s. Tot il iau eu intr-o buna zi, sa vad eu circoteli cu fezabilitatea atunci  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ca sa demontam problema cu fezabilitatea : cat costa o diagnoza in alta parte ? si cat ar fi dispozitivul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

400 dolari pe ebay, mai jos nu se poate. O Diagnoza te poate duce si la 100 de euro in Romanica.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Volvo-VCT2000-Diagnostic-Tool._W0QQitemZ120498085678QQcmdZViewItemQQimsxZ20091126?IMSfp=TL091126201003r4221

Ce zici, e fezabil sau nu ?  :D

Am dat in jur de 30 de milioane pe echipament Wynn's Aircomatic de igienizat clime auto impreuna cu un amic si nu prea ne-am scos banii din investitie, acum mi-a dat seama cat de dobitoc am fost ca puteam sa iau un VCT2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

400 dolari pe ebay, mai jos nu se poate. O Diagnoza te poate duce si la 100 de euro in Romanica.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Volvo-VCT2000-Diagnostic-Tool._W0QQitemZ120498085678QQcmdZViewItemQQimsxZ20091126?IMSfp=TL091126201003r4221

Ce zici, e fezabil sau nu ?  :D

La 400 de dolari este cat se poate de fezabil. Totusi nu cred ca il scoatem asa de ieftin. Oricum 15-20 persoane daca ne strangem este f bine. Cred ca mai sunt doritori si dinafara Bucurestiului si la distante mici gen Ploiesti la care s-ar merita sa se faca deplasarea pana in Bucuresti. Plus ca oricare din noi mai face iesiri din Bucuresti. Eu cam odata pe luna merg in Rm Valcea de exemplu. Daca ar fi doritori acolo care si sa stie sa foloseasca testerul eu il pot duce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

HUH....multam de raspunsuri.

Deci vad ca nu e o mufa pe care o cumperi de la magazinu de cabluri din colt.

Nu stiu exact ce inseamna o diagnoza completa dar in Timisoara am gasit service-uri bune care cer intre 30 si 100 de lei pentru un diagnostic.

Oricum softul e superb iti arata tot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrix nu este deloc 400$ deja a ajuns licitatia la 620$ si creste ;D

O scula din asta fara 7000RON nu o iei, eu am comandat un Launch care ajunge cam de Craciun si o sa coste cu tot cu transport 7000RON, in cati ani crezi tu ca o sa-l amortizez ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai sint 14 ore doar, ai sa vezi ca nu sare de 800 in cel mai rau caz... Licitam si eu daca aveam disponibili macar 600, dar nu am momentan de dat...Asta e, am am mai pierdut o ocazie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sunt 5 minute si pretul este 670 $ adica 20 milioane. 10 persoane daca ne adunam amortizam investitia dupa prima diagnoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai la completed listings si ai sa vezi si unele care s-au dat si cu 400, e eBay, depinde de noroc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ce facem?Cat costa "minunea" pentru volvolica? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minunea pentru volvolica o am eu cu tot cu VIDA si merge super!

Share this post


Link to post
Share on other sites

doar pentru unii merge  :crybaby: :crybaby: :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate numai la cotete dupa 1998 merge,pentru cele vechi merge Volvo Scan Tool care nu este

Iar la cele 98-00 e cam limitat softul nu vad mare lucru dar se pot face multe si la alea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haoleo, cotetul meu...

Volvo ScanTool-ul e greu... Oooooooooof, viata mea  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e greu,am avut un V40 1996 si nu am reusit sa pun mana pe VST

Il au la Primus dar este greu de lucrat cu el,cred ca de aia mai stramba din nas la astea mai vechi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now