Sign in to follow this  
Followers 0
VOLVO16

PARBRIZ

7 posts in this topic

Multumita soselelor noastre minunate am reusit sa iau o piatra in patbriz si sa-i fac o crapatura de toata frumusetea . Intrebarea e , pot alege PILKINGTON in detrimentul lui SAINT GOBAIN ? Pretul e de 400 lei cu tot cu montaj dar asta conteaza mai putin . Sunt cele doua apropiate ca performante si calitate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, si una si alta sunt firme tari si renumite. Eu mi-am schimbat parbrizul la alta masina si mi-am pus Olympia. Ulterior am aflat ca e turcesc. Nu m-a deranjat, se vede bine, nu tulbura imaginea. Ce m-a deranjat dupa 2 saptamani, mi-a aruncat unul un pietroi si l-am aranjat iar. Si-acum imi pare rau ca l-am schimbat. Asa ca in Romania cit mai ieftin si bun evident. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orienteaza-te dupa DOT-ul scris pe asta actual.

Am impresia ca mai bun decat Saint Gobain nu e nici unul... al meu a rezistat eroic la tot felul de pietre si intemperii dar nu si la vandalism.  ???

Dar cred ca e si mai scump decat Pilkington, care costa in jur de 450 de lei, cel cu tenta verde si banda albastra si in jur de 300 cel simplu... plus 75 de lei accesoriile.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat sa-l comand ( SAINT GOBAIN ) , a zis ca nu aduce .

Share this post


Link to post
Share on other sites

este foarte bun si PILKINGTON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut geamul soferului spart acum 1 an. Mi-am comandat Pilk, caci mi-l putea aduce mai repede.

Diferentele intre Gobain si Pilk sunt:

1. Pilk e mai putin heliomat, fata de cel original avut

2. dimensiunile intre gaurile de prindere sunt mai mici cu aproximativ 1-3 mm fata de cel original

3. curbura la Pilk e putin mai accentuata, cu 1-2 mm fata de gobain.

Din aceste cauze, actualul geam Pilk se deschide si inchide mai greu fata de cel original Gobain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un 850 din 1994 . Pe parbrizul meu scrie Pilkington Sweden 94 si cred ca este cel original . Pe celelalte geamuri inclusiv luneta scrie la fel iar pe unele 93 deci probabil ca au fost fabricate inaintea masinii . Eu cred ca si Pilkington este bun daca a fost pus de fabrica in Suedia . Nici unul din geamuri , parbriz sau luneta nu este zgariat , matuit sau ciobit deci sau pastrat bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0