Roberto

Cocalarii, gazul si facultatea

59 posts in this topic

daca este asa un eldorado etanolul asta, atunci de ce nu este extins? eu iti spun ca nu s-ar ajunge....

o sa ai de ales intre a manca sau a pune in rezervor!

sa nu-mi zici de conspiratia petrolistilor ca nu te cred!

si stai linistit ca statul ca va pune accize si pe etanol....asa cum au pus la benzina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea ai inteles, etanolul nu merge pus decat in masinile FLEX FUEL, deci degeaba ne baga de maine la pompa BIOETANOL ca romanu nu are ce face cu el.

In Europa au aparut deja multe statii de e85, romanul o sa ramana cu GPLul ca oricum suntem cu 50 de ani in urma europei ..

Accizele sunt mult mai mici la combustibili alternativi pt ca sunt BIO ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea masinilor noi merg si cu E85, care e un amestec de 85% etanol si 15% benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites
o sa ai de ales intre a manca sau a pune in rezervor!

Etanolul sau bioetanolul sunt doar doua dintre cateva variante alternative de combustibil.

Nu a zis nimeni ca absolut toate masinile vor merge pe etanol si ajungem sa alegem

intre a manca sau a pune in rezervor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine solutia este: centrale eoliene/solare pentru energia electrica necesara electrolizei, facut hidrogen, lichefiat si vandut la statii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

accizele sunt mici la combustibilii alternativi fiindca au o pondere extrem de mica...statul nu are ce pierde! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Combinatie eoliano-solare ad hoc, nu trebe despartite : cand nu e vant, e soare si vitavercea; da sa cheltui bunatate de energie gratis obtinuta (prin investitii sponsorizate, v. becaliul...) pa hahao, e mult prea putin misto  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru eoliene plateste statul ca sa-ti poti recupera investitia in 30 de ani. Sunt frumoase la vedere dar sunt cea mai mare teapa energetica generata de mai marii din UE si firmele care stau in spatele lor si care au reusit sa produca cadrul legislativ in care toti sa platim pentru a castiga unii care sustin o tehnologie neperformanta din start.

Costul lor este atat de mare vizavi de cantitatea de energie produsa incat practic nu se amortizeaza niciodata investitia. Iar dezvoltarea lor a cam ajuns la final. panourile solare sunt insa alta mancarede peste.

Bioetanol, GPL si toata suita asta de combustili vor ramane alternativi mult si bine. Si de nisa. Una micuta. Asa cum se spunea si inainte acestia nu s-au impus decat in tari unde startul productiei lor a fost generat de interesul unor mari producatori care s-au gandit sa obtina ceva bani din deseurile generate de activitatea lor de productie principala.

Pe scurt parerea mea este ca e bine sa conduci ce-ti permiti, si aici ma refer atat la costurile legate de achizitie, cat si la impozite, combustibil, piese, etc... 

Prea multa indarjire pentru un subiect care nu aduce nimic. Haideti sa ne intoarcem la masinutele noastre si sa le facem sa mearga bine asa cum s-au gandit indivizii care le-au proiectat. :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eolienele NU imi plac.

Nu intra la categoria "energie regenerabila"!

Cateva "ferme" serioase de astfel de moristi pot perturba echilibrul meteorologic al unei zone. Fiecare vant, cu intreaga lui energie, are un scop precis in marea schema a lucrurilor.

La panourile solare este altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now