liviu.

sfat achizitie S40 2006 49000km 7600euro

34 posts in this topic

Salut. Dupa cum am zis si in titlu am gasit un s40 din 2006 cu 49000km motor de 1.8 benzina ,full ca dotari la 7600euro.Vreau sa vad si parerea voastra .Motorul e fabricat de volvo?Cam ce trebuie sa verific sau daca il duc la un servis pentru o verificare se pot afla unele probleme mai ales in legatura cu km si starea caroseriei sau a vopselei?I-mi este frica sa nu fie vreo teapa pt ca initial a cerut 8750 euro.Mentionez ca azi cand am vazut masina se vedea ca fusese polishata cu ceara si propietarul a zis ca asa este.Masina se poate vedea pe autovit este de culoare rosie.Astept pareri si sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de volvo-ul ala de pe autovit din Dolj?

Arata super OK masina. Ar fi bine daca ai reusi sa obtii un istoric al masnii dupa VIN(numarul de identificare al masinii).

In rest eu zic ca e o achizitie buna. Felicitari pentru ca te-ai oprit pe VOLVO si daca o fi sa o cumperi speram sa ni te alaturi pe forum.

Numai bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul si masina sunt Ford Focus mai putin motoarele in 5 cilindri care sunt Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pararea mea ii ca masina are ceva,poate nu defect dar ii mult prea eftina si extrem de putini km.ori ii dat kilometrajul si sa aibe peste 150mii,sau ceva de genu.mi se pare greu de crezut,dupa cum vezi si restul ofertelor.la fel pe autovit este masina din TL,albastra,8500 90mii km,dar masina a fost avariata si reparata.restul nu scad sub 10mii.daca se face operatiunea de modificare km de un profesionist nu apare nimic pe tester.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat v50 diesel din 2006 la 130.000 km dar nici nu m-a interesat km. Arata si merge impecabil si nu trebuie sa te gandesti la pret acum ptr ca e lipsa de cash in piata si exista "foame de bani". Mergi cu ea, accelereaza, franeaza, schimba in viteza inferioara si ia piciorul de pe ambreiaj, vireaza.. in final joaca-te oleaca cu ea si vei simti. Nu te mai lua dupa km, draci, laci. Feel it....just feel it.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa mergi cu ea la Primus,sau la un alt service Volvo.

In romanica,de regula,ce-i ieftin e si prost,asa ca ,o sa te bucuri acum de vreo 2000e dif fata de celelalte de pe net,zici ca ai facut afacere mare,si dupa ce o iei descoperi nu stiu cate minuni.

Sfatul meu este sa nu cumperi nici un VOLVO neverificat la reprezentanta.Prietenii stiu de ce ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

intreba proprietarul daca a facut reviziile si unde le-a facut. verifica unde le-a facut, vorbeste cu oamenii de acolo (telefon,mail,personal,etc). dupa aia mai verifica inca o data la primus sa vezi ei ce stiu despre masina.

cine stie ; ala zice ca masina are 50k si tu o gasesti ca a facut revizia de 80k cine stie unde...

mai verifica si la societatile de asigurari daca au acesta masina in evidenta. (pentru eventuale accidente declarate)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da masina este ce-a  rosie din dolj.Azi am facut o tura cu ea eu zic ca merge bine ,o nedumerire am pentru ca atunci cand ajunge la 4000 de turati simti lipsa de putere si continua pina la 4500 .Iar de la 4500 turati simti ca si cum ar intra o turbina care ii da putere.Propietarul i-mi zicea ca este normal si ca asa este tehnologia motorului si vreau o parere de la cineva care stie sau are acelas motor de 1.8 benzina.Mentionez ca in bord se aprinde citeodata martorul ''i'' si propietarul zicea ca e de la o mufa de la portbagaj.Caroseria pare ca si cum ar fi vopsita proaspat si o polishase cu ceara.Zicea ca doar aripa dreapta fata a fost lovita dar de fostul propietar ca el este al doilea.Cam ce consum are acest motor?A si pe traversa aia pe care este prinsa incuietoarea de capota stiu ca la alte masini sunt lipite o serie de etichete care arata ce tip de ulei trebuie si alte chesti iar aici lipseau .(o confirmare daca volvo are acele etichete sau e un indiciu ca a fost lovita frontal.

in legatura cu revizile are carte de la primul propietar cu 4 revizi pina la 40000 la primus in bucuresti el fiind posesor din martie anul acesta si nu a rulato decat 9000 km(asa zice el).In craiova nu este reprezentanta volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are etichete in fata pe traverse, o droaie de ele.

Daca a suferit un impact asa de puternic incat a trebuit schimbata traversa ( crumple zone ) nu cred ca proprietarul sa fi investit cateva mii de euro pe traversa, airbag-uri, planse de bord, capac volan, resetare computere, ignitere centuri de siguranta, etc. Ar fi urcat pretul la cateva mii bune de euro si nu cred ca ar fi investit ca mai apoi sa o vanda la un pret de genul.

Posibil sa fi fost lovita usor totusi si sa ii fi fost schimbata bara fata, asta ar explica si lipsa etichetelor din fata pentru ca sunt lipite pe partea ce acopera traversa de care zici, zona care face parte din bara fata.

Etichetele, desi e amuzant au cod si se pot comanda de la Volvo =)) =)), desi nu stiu cine ar da 14$ pe o bucata.

Pretul este suspect de mic si ar trebui verificata neaparat pe tester. Cum aproape toate componentele sunt computere care trebuie resoftate in caz de schimb, pana si motorasul de la stergatoare e un computer, in caz ca fost accidentata cat de cat si au fost schimbate anumite componente electronice, chiar daca intr-un service ne-autorizat, 100% a fost nevoie sa fi mers odata la reprezentanta pentru resoftare deci sunt sanse sa aflii daca a avut ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu siguranta masina a avut ceva, daca nu mai multe, oricum nu merita cu motorul asta, este gurmand si foarte puturos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am facut o tura cu ea eu zic ca merge bine ,o nedumerire am pentru ca atunci cand ajunge la 4000 de turati simti lipsa de putere si continua pina la 4500 .Iar de la 4500 turati simti ca si cum ar intra o turbina care ii da putere.Propietarul i-mi zicea ca este normal si ca asa este tehnologia motorului si vreau o parere de la cineva care stie sau are acelas motor de 1.8 benzina.Mentionez ca in bord se aprinde citeodata martorul ''i'' si propietarul zicea ca e de la o mufa de la portbagaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule tu nu stii sa citesti ?

Ti-am scris mai sus, MASINA ARE CEVA, E MANARITA SI PREGATITA DE VANZARE .

ACUM AI INTELES ?

Consuma foarte mult, cam 12% in oras si motorul este super puturos, ca doar de aia face in 11 secunde suta, adica mai slab ca un Logan 16V sau un Cielo 16V .

Martorul "i" este insotit INTOTDEAUNA de un mesaj scris, vezi ce zice acel mesaj, doar nu vrei sa ghiceasca cineva pt tine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto,prietene,nu mai vorbi din carti ;D

Ai fi uimit,cat de ieftin si simplu se pot manari airbaguri,centuri ,calculator,si chiar si plansa de bord ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto,prietene,nu mai vorbi din carti ;D

Ai fi uimit,cat de ieftin si simplu se pot manari airbaguri,centuri ,calculator,si chiar si plansa de bord ;D

Stiu, din pacate

Pacat ca nu sunt "indivizi" care pot "manari" ieftin si retelele celelalte de computere si componente sa ne putem conecta si noi un AUX la sistemele audio  :D;D, sa nu mai trebuiasca sa dam 400 de euro pe un soft ca sa mearga niste butoane sau 700 de lei sa avem limba engleza  ;D

Nu vb din carti, si oricum sincer recunosc ca nu prea citesc  :D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la ce dotari are si cum arata masina chiar si daca ar fi avut 149mii km si tot nu cred ca gasesti la 7600E.deci nu cred ca ar fi problema de km.dar sa nu aibe alte probleme.bag mana in foc ca o duci la tester si iasa perfect.daca omu nu ti se pare ca este afacerist,bisnitar fa cum crezi dar uite te la restul ofertelor si vezi ce pret au.din punctu nostru de vedere care stim cat am dat pe masini ni se pare o teapa.vezi masina albastra de TR BOS parca pe autovit.o are la vanzare de 2luni.mi se pare ok omul 

sau cea de OT tot benzina cu dotari pe jumate .km dublii si pret mi se pare apropiat de realitate

martorul I apare cand ai un mesaj in CB.poate fi si de la lipsa centurii sau usi deschise.daca dai readiti zice ce probleme ar fi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok ms pt sfaturi mi-am cam dat seama ca masina nu este in regula si pentru ca proprietarul este insistent si chiar ar fi vrut sa ii dau un avans ca sa fie sigur ca o iau.Renunt sa o cumpar poate gasesc alta.A si inca ceva la voi unde este airbergul de la pasagerul din dreapta este stantat ''airberg''cum au alte marci pt ca la asta nu scria nimic si se vedea sub pielea in care era inbracat bordul o forma dreptunghiulara dar foarte usor sesizabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

airbergul = airbag

adica sac cu aer.

bine ca n-ai zis icebergul...(aisbergul) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum, dupa tot ce scrie pe threadul asta poate intelegeti si voi de ce cer unii mai mult pe o masina buna.

Uite tocmai de aia, ca nu are km dati inapoi, ca nu apre "i"-ul ala dubios, ca nu are umflaturi in loc de airbag-uri, ca nu are lipsa de putere pe la nu stiu ce turatii, ca are carte de service si se poate verifica istoricul si cand spui 30 d mii de km cam aia sunt, ca stai linistit ca ai luat o masina buna si poti dormii noaptea fara sa te gandesti oare ce trebuia scris pe etichetele alea, si tot asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa mergi cu ea la Primus,sau la un alt service Volvo.

In romanica,de regula,ce-i ieftin e si prost,asa ca ,o sa te bucuri acum de vreo 2000e dif fata de celelalte de pe net,zici ca ai facut afacere mare,si dupa ce o iei descoperi nu stiu cate minuni.

Sfatul meu este sa nu cumperi nici un VOLVO neverificat la reprezentanta.Prietenii stiu de ce ;D

Si daca patesti cum am patit eu claudiu?Cand mai avea putin si ma injura la telefon directorul de service de la reprezentanta din Cluj , pt simplul motiv ca l-am deranjat si am cerut istoricul masinii mele...ca na..e veche domle...din 2003....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cojocare dar de la sa zicem 8000 cat poate omu asta isi permite pan la 13mii mai sunt 5mii.cu banii astia poate traiesti cativa ani.asa ca atat timp cat esti in romania, si criza omul se uita la pret...chiar si 1leu.cred ca tu ai sansa mai mult sa ti vinzi masina in strainatate.

liviu:vb cu cel de pe autovit TR 01 BOS 8500E masina.o are de 2 luni si a avut o prima data la 9600.are poze si cu masina lovita sa vezi ca nu a fost grav.eu zic ca masina aia merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Liviu, ti-ai raspuns singur la intrebare, unde trebuie sa scrie SRS AIRBAG nu mai scrie nimic pt ca bordul este imbracat cu musama, pt ca evident a fost lovita masina rau, au sarit AIRBAG-urile si plansa de bord a fost cosmetizata ieftin.

Exista firme care repara plansa de bord http://bluexenon.ro/produse/reparatii-airbag/reparatie-airbag-plansa-bord  la numai 150 E, mai departe trebuie cumparat AIRBAG-ul si cu maxim 1000E masina este la starea initiala, dar deh este mai simplu sa dai 400E si sa manaresti masina decat sa dai 1000E si sa fie ca noua .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms pt parerile voastre chiar mi-au fost de folos si oricum mi-am luat gandul de la ea .Caut alta poate si alta marca, da mie i-mi place volvo pt ca mi se pare o masina deosebita fata de alte marci si daca nu -mi cumpar ce-mi place nu ma simt bine. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este valabila aceasta problema la orice marca, chiar azi mi-a venit un client cu un Q7 care a fost cumparat fara cel mai mic test, omu s-a bucurat ca a dat pe masina 26k E si este din 2007, dar de cum a cumparat-o nu mergea xenonul pe faza scurta dreapta si un bec costa 200E, l-am trimis la reprezentanta si ajunge la 1000RON becul + manopera, oricum la reprezentanta a aflat ca masina are multe alte probleme, pe la pernele de aer, etc si il costa undeva la 15000RON sa repare masina+ inca vreo 5000RON cauciucurile, asa ca mai bine lua alta masina.

Deci tot ce e ieftin e cu bube ca de aia e ieftin .

Eu unul chiar ma amuz cand vrea cate un prieten sa-si ia masina si ma iau cu ei la vizionat, incep sa le zic ca nu merge aia si aia, pana la urma se satura de mine si isi iau ce masina le place dupa care vin cu masinile la mine si evident ca nu ma abtin sa-i fac sa planga ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista chilipiruri in lumea asta, poate doar daca ramane moni columbeanu fara bani de posete si-l pune pe iri sa-si vanda bentley-u' la juma' de pret. In rest cei care se bucura ca-si iau limuzine/suv-uri la bani de ford mondeo isi iau numai tepe, eu daca as avea o masina impecabila n-as da-o cu 4-5000 de euro sub pretul pietei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este corect ce zici tu DAR acum este momentul ideal de dat tzepe, toti se plang de criza si ca nu au bani si ca asta este motivul vanzarii, este cea mai buna treaba, oricum pe mine nimeni nu m-a crezut ca vreau sa dau V70ul atat de ieftin pt ca nu am ce face cu 2 Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now